$
משפט

בלעדי לכלכליסט

"נער הפלא" של ההייטק הישראלי דורש 16 מיליון שקל בהוצאה לפועל

היזם יאיר גולדפינגר, שהתפרסם לאחר שמכר עם חבריו את מיראביליס ב-407 מיליון דולר, הסתכסך עם איש העסקים אפרים אוריון שלו העניק הלוואה ב-2005. לאחר שההלוואה לא נפרעה דרש גולדפינגר לממש נכס של אוריון בנווה צדק בשווי של יותר מ-16 מיליון שקל. כעת מבקש אוריון לעכב את המכירה

ליטל דוברוביצקי 17:1221.10.20

סכסוך משפטי נחשף בהוצאה לפועל בין נער הפלא של ההייטק הישראלי, יאיר גולדפינגר, הסטארטאפיסט שמכר את מיראביליס ב-407 מיליון דולר, לבין איש העסקים אפרים אוריון לו העניק גולדפינגר הלוואה בשנת 2005.

 

הסכסוך המשפטי החל לפני 11 שנים ומסרב להסתיים. נודע כי אוריון פנה לבית המשפט השבוע על מנת שיעכב מכירת נכס יקר ערך שלו ברחוב שמעון רוקח בנווה צדק, המוערך במעל ל-16 מיליון שקל, אותו לדברי אוריון מבקש גולדפינגר לממש בהוצאה לפועל.

 

 

 

במקביל, הגיש השבוע אוריון תביעה לבית המשפט במסגרתה הוא מבקש מבית המשפט לבטל משכנתא שרשומה לטובת גולדפינגר על הנכס יקר הערך שלו בנווה צדק, לצורך החזר ההלוואה. מדובר לטענת אוריון, בשתי דירות יוקרה בשטח של 450 מ"ר בנוי שנדרש לבצע בהן שיפוץ.

 

למעשה, אוריון מבקש לשחרר אותו מהסכמי הפשרה בין הצדדים, שקיבלו תוקף של פסק דין בשנים 2015 ו-2016 בהיותם לדבריו בטלים, ולקבוע כי הינו משוחרר מתנאי הסכם המשכנתא מדרגה ראשונה הרשומה לזכות גולדפינגר על זכויות אוריון, בבית מגורים בנווה צדק. זאת, מאחר ולטענת אוריון הסכמי הפשרה בין הצדדים נחתמו תוך הטעייתו על ידי גולדפינגר.

 

יאיר גולדפינגר יאיר גולדפינגר צילום: עמית שעל

 

הכול התחיל לפני 15 שנה, בשנת 2005 , אז לאחר הכרות בין גולדפינגר לאוריון ביקש וקיבל אוריון מגולדפינגר הלוואה של 1.25 מיליון דולר כדי לפתח נכס שהיה שלו בתל אביב בנווה צדק.

הסכם ההלוואה נחתם בין גולדפינגר לבין אח של אוריון, יעקב בן דוד אוחיון. זאת מאחר ואוריון היה בחו"ל בית החתימה. תמורת ההלוואה שיעבדו הלווים את נכס המקרקעין בנווה צדק של אוריון שעבורו ניטלה ההלוואה.

 

בהמשך, כשהגיע מועד הפירעון ב-2008 התגלעו מחלוקות בין הצדדים באשר לסכום הפירעון אותו נדרש אוריון להשיב. הסכסוך הגיע לבתי משפט ועבר מספר ערכאות והליכים משפטיים הדדיים של הצדדים. כמו כן הושגו הסדרי פשרה על פיהם הוסכם כי סכום הפירעון יעמוד על 11 מיליון שקל. לטענת אוריון הוא שילם כבר 2.5 מיליון שקל ויש לבטל הסדרי הפשרה כי הושגו תוך כדי הטעיה. כעת התיק מתנהל בהוצאה לפעול.

 

יאיר גולדפינגר נחשב לאיש עסקים מוערך שבשנות ה-90 מכר את מיראביליס, הסטארט אפ שהקים עם שותפיו, לענקית האמריקאית AOL תמורת 407 מיליון דולר. אולם, בתביעה שהגיש השבוע אוריון הוא טוען כי גולדפינגר הוליך אותו שולל "והכול כדי לחמוק מאחריות לנזקים ולהימלט מתפוח אדמה לוהט בדמות מחדלים שערורייתים בהליך הכינוס וגרם נזקים במיליוני שקלים לנכס".

 

לטענת אוריון "לאחר שני סבבי מכר פסולים וניהולם של מספר הליכי ערעור שחלקם תלויים ועומדים כיום, בתוכם ניסיון יאיר גולדפינגר למחטף שנהדף להשתמש בהליך הכינוס כדי לרכוש לעצמו את הנכס בדרך הקיזוז במחיר קטסטרופלי של כ-9.7 מיליון שקל, ב-14 בספטמבר נערך דיון בכול הבקשות התלויות ועומדות בתיק ההוצאה לפועל, לרבות בבקשת התובע אוריון לפדות את הנכס נשוא הליך הכינוס בערכי נטו. במהלך הדיון נדהם אוריון לגלות כי כונס הנכסים, בא כוח יאיר גולדפינגר מתנגד לזכות אוריון לפדות את הנכס בערכי נטו בתאונה כי ויתר על זכות זו ומנוע מלהשתמש בה". עתה מבקש אוריון לבטל המשכנתא.

 

מעו"ד שמואל גלינקא ממשרד שבלת ושות' המייצגים את גולדפינגר נמסר בתגובה: "התביעה אינה מוכרת לנו. התובע הינו אדם שנטל הלוואה ומאז ובמשך כ-14 שנים מסרב להשיבה בטענות שווא שונות, שנדחו כולן ללא יוצא מן הכלל על ידי בתי המשפט השונים לרבות בית המשפט העליון, תוך שנמתחת עליו ועל התנהלותו ביקורת חריפה, לשון עדינה. התביעה החדשה הינה לא יותר מניסיון נוסף של מר אוריון להתחמק מתשלום חובו ואנו סמוכים ובטוחים כי גם היא תידחה במלואה".

 

עו"ד אייל כהן ממגדל שלום בת"א המייצג את אוריון מסר: "אנו מתנגדים נחרצות למכר המבוקש במחיר קטסטרופלי שלא משקף את מחירו הריאלי של הנכס. הבקשה לפדיון נטו טרם הוכרעה והבקשה לאישור המכר טרם הוכרעה".

x