שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

בלעדי לכלכליסט

גל עזיבות ברשות המסים

שורה של בכירים עוזבים את הרשות, ביניהם המשנה למנהל אבי ארדיטי, סמנכ"לית בכירה לאכיפת הגבייה זילפה גלינדוס וסמנכ"ל בכיר מודיעין וחקירות רון חכם. משנה נוסף של ערן יעקב, כפיר חן, ניסה להתמנות לפני כמה שבועות למנכ"ל בנק ישראל. חלק מהפורשים מסבירים את עזיבתם בתפקוד בלקוי של מנהל הרשות

אדריאן פילוט 16:3421.10.20

גל עזיבות של בכירים ברשות המסים: לכלכליסט נודע כי שורה של מנהלים בכירים עוזבים את הרשות שבראשות ערן יעקב, אשר מונה לאחרונה גם כמ"מ מנכ"ל משרד האוצר.

 

 

 

למבנה הארגוני ברשות המסים לחצו כאן

 

מלבד המספר החריג של העוזבים, מדובר גם במעמדם במבנה הארגוני של הרשות, שאחראית על גביית כ-315 מיליארד שקל מסים בשנה, הן מסים  עקיפים (מע"מ, מסי יבוא ובלו) והן ישירים (מס הכנסה, מס חברות, מסי נדל"ן ומסי שוק ההון). 

 

העוזבים הם: אבי ארדיטי, משנה למנהל הרשות ומנהל המכס; זילפה גלינדוס, סמנכ"לית בכירה לאכיפת הגבייה; רון חכם, סמנכ"ל בכיר מודיעין וחקירות; בני ארז, מנהל יחידת דלק ובלו; יוסי בן ישי, מנהל המטה למניעת הברחת סמים והלבנת הון; אדית הרוש, ממונה מכס מעברים; אבי סימני, מנהל חקירות מע"מ ירושלים; ארמונד כהן, ממונה מע"מ רמלה; רפי גבאי, ממונה מע"מ ת"א 3; בני ארז, מנהל מע"מ חיפה וחיים בובליל, סגן ממונה מע"מ פ"ת. זו רשימת חלקית כאשר חלק גדול מהפרושים כפופים ישירות למנהל רשות המסים.

 

לכלכליסט נודע כי ארדיטי יחל בדרך עצמאית כרואה חשבון פרטי .

 

הרשות: יש תוכנית פרישה ייחודית

 

ברשות המסים הסבירו כי גל הפרישות קשור בתוכנית פרישה ייחודית שפרסמה נציבות שירות המדינה באמצע 2020. מבדיקת כלכליסט עולה כי תוכניות פרישה לבכירים היתה גם בשנים 2018-2016 ובשנים 2018-2017 פרשו רק 6 עובדים.

 

 

ערן יעקב, מנהל רשות המסים ומ"מ מנכ"ל משרד האוצר ערן יעקב, מנהל רשות המסים ומ"מ מנכ"ל משרד האוצר

 

גורם בכיר בנציבות שירות המדינה לשעבר הגדיר את הפרישה כחריגה בעיקר בשל בעלי התפקידים וציין כי תוכניות  פרישה "ישנן כמעט בכל שנה וזה דבר שבשגרה", כמו כן, מספר כה גדול של עוזבים דווקא בשנת המשבר הקשה, זה "חריג שבחריגים".

 

עוד נודע לכלכליסט, כי חלק מהפורשים טענו בשיחות סגורות כי הניהול של יעקב מהווה גורם מרכזי ומכריע בהחלטותיהם לסיים את תפקידם בטרם עת. גורם בכיר בתחום המסים שמכיר היטב את הרשות אמר לכלכליסט כי מדובר בגל עזיבה נדיר ואי אפשר לכנותו "טבעי" או "מחזורי".

 

בין אם חלק משמעותי מגל הנטישה ובין אם קטן קור לתפקודו של יעקב כמנהל, גל עזיבה של כמות כזו של פקידים כה בכירים ומנוסים בבת אחת, דווקא

 

גל הפרישה, באחת התקופות מהמאתגרות של המשק הישראלי (זינוק בגירעון תוך צניחה בגביית מסים הוא בעייתי לא רק למנהל הרשות אלא גם למשק הישראלי. לפי נתוני הרשות, ב-9 החודשים הראשונים של השנה, ההכנסות ממסים היו נמוכות בכ-21 מיליארד שקל לעומת היעד "כתוצאה ממשבר הקורונה", זאת, למרות שהמשבר החל להיות מורגש בגביית מסים רק נחודש אפריל.

 

 

אבי ארדיטי, המשנה למנהל הרשות אבי ארדיטי, המשנה למנהל הרשות צילום: עטא עוויסאת

 

גם המשנה השני רצה לעוזב

 

עוד נודע לכלכליסט, כי במקביל לגל העזיבות, גם המשנה למנהל הרשות, כפיר חן, שאחראי על ניהול משאבים והון אנושי, ביקש לפני מספר חודשים לעזוב את הרשות לקראת התמודדות על תפקיד מנכ"ל בנק ישראל. בסופו של דבר בתחילת ספטמבר מונתה לתפקיד שלומית גרי, מנהלת כ"א של מכון ויצמן, למרות שחן קיבל ציון גובה.

 

נזכיר כי רשות המסים הוא גוף המעסיק 6,500 עובדים בכל רחבי הארץ, לרבות 100 מנהלים, 3 ועדי עובדים, זאת לעומת בנק ישראל שמונה פחות מ-800 עובדים, מנכ"ל בנק ישראל אינו נחשב לתפקיד בכיר בבנק.

 

ניסיונו של חן לצאת מהרשות מפתיע במיוחד לא רק בגלל הבכירות שלו אלא בגלל שמאז שיעקב נכנס לתפקיד, הוא הפך לאיש הכי חזק ברשות. יתרה מזו, גורמים המשתתפים בישיבות הנהלה מסרו לכלכליסט כי חן מקבל החלטות בסוגיות של מינוים, גם כאשר יעקב אינו מסכים להן. בין כפיר ליעקב היכרות ארוכת שנים עוד שחן כיהן כקב"ט של המכס.

 

הקשרים הטובים בין ערן יעקב לשי באב"ד

 

יעקב החל את דרכו ברשות המסים באגף המכס שם כיהן כמנהל תכנון ותקצוב אך המגע הראשון עם מקבלי החלטות בדרג הבכיר היה כאשר מונה לסגנו של בועז סופר, סמנכ"ל בכיר לתכנון וכלכלה של כל רשות המסים, אותו הוא החליף אחרי פרישתו של סופר. עם השנים הוא הפך גם למשנה למנהל הרשות עד שבסוף 2015 התחבר ליד ימינו של משה כחלון, שי באב"ד, שמונה למנכ"ל האוצר. כבר במחצית 2016, ביקש באב"ד לשדרג את יעקב לממונה על השכר באוצר  למרות שהוא לא עמד בתנאי הסף. באב"ד הצליח לכופף את הנציבות ובפברואר 2017 מונה יעקב לתפקיד הממונה. במהלך אותה שנה, רוויה מאתגרים בתחום השכר, באב"ד היה הגורם הכי דומיננטי באגף. לא חלפה שנה, ויעקב הפך למועמד המוביל לתפקיד מנהל רשות המסים. ועדת האיתור בראשות באב"ד בחרה בו בתחילת מרץ 2018 מבין כמה מועמדים למנהל הרשות.

 

תגובת רשות המסים

 

מרשות המסים נמסר: "נציבות שירות המדינה פרסמה ביולי האחרון תוכנית ייחודית לפרישה מרצון של מנהלים הנמנים על הסגל הבכיר של שירות המדינה והינם בין הגילאים 66-50 ביום הפרישה בפועל. זאת, במטרה לקדם מוביליות תפקודית וריענון השורות. באופן טבעי, יהיו בין המצטרפים לתוכנית גם מספר מנהלים ותיקים  מרשות המסים, המונה 6,500 עובדים ויש בה למעלה מ-100 מנהלים הנמנים על הסגל הבכיר. כל ניסיון לקשור בין זה לרכילות חסרת בסיס, תלוש מהאמת ומציג מצג שווא.

 

"אבי ארדיטי, הבכיר מבין הפורשים, משמש כמשנה למנהל הרשות וכראש מינהל המכס. ערן ואדיטי הובילו פרויקטים רבים שהפכו את המכס הישראלי לאחד המתקדמים בעולם. לאחר 37 שנות שירות ברשות ומתוך תחושת מיצויי החליט אדריטי כי ברצונו לפרוש והוא דוחה מכל וכל כל טענה המציגה תמונה אחרת".

 

"זילפה גלינדוס היא מעל גיל 60 ופורשת אחרי יותר מ-44 שנות שלרות, אבי סימני בן 64 פורש אחרי 40 שנות שירות, ופרישתו של חיים בובליל, גם הוא מעל גיל 60, היא פרישה רגילה של עובד בכיר ותיק שצבר את מלא זכויותיו".  

x