שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

קבינט הקורונה דחה את ההחלטה על הקלות נוספות לשבוע הבא

שרי הקבינט דנו במשך כמה שעות על המשך היציאה מהסגר המלא, אולם לבקשת נתניהו נקבע כי ההכרעה על חזרה לפעילות כיתות א'-ד' ופתיחה מחודשת של המסחר תתקבל רק בשבוע הבא; רה"מ הציע לקצר את שלבי היציאה מתשעה לחמישה; סגן שר הבריאות בקבינט הקורונה: "כל שלב בפתיחה - ביס מעוגה עם רעל"; משרד הבריאות: מחצות נפטרו עוד 10 חולים בנגיף הקורונה

כלכליסט ו-ynet 19:5521.10.20

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם 

 

 

21:52 - משרד הבריאות: מחצות נפטרו עוד 10 חולים בנגיף הקורונה

 

משרד הבריאות: 1,171 מאומתים אובחנו אתמול בקורונה. במהלך היום נערכו יותר מ-30 אלף בדיקות, כאשר שיעור החיוביות שבהן עומד על 2.7%. בנוסף, עוד 10 חולים נפטרו מסיבוכי הנגיף ובכך עלה מניין המתים ל-2,291. מפרוץ המגפה בישראל אובחנו 307,259 נשאים. מספר החולים הפעילים כיום הוא 19,547, בהם 1,055 המאושפזים בבתי החולים ברחבי הארץ. מצבם של 596 חולים מוגדר קשה ו- 232 מחוברים למכונות הנשמה.

 

 

בי"ח שיבא בי"ח שיבא צילום: איי אף פי

 

 

21:30 - חוקרים מהאונ' העברית: "לרוב ילדים נדבקים בקורונה ממבוגרים - לא להפך"

 

קבוצת חוקרים מבית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטה העברית בירושלים פרסמה את עמדתה המקצועית בנושא הידבקויות בנגיף הקורונה בקרב ילדים. החוקרים ציינו כי "העברת הנגיף שונה בעליל בגילים 0-9 לעומת גילים 10-17", ולטענתם ילדים נדבקים ממבוגרים על פי רוב, ולא להפך. החוקרים קראו "לקבוע דיון ענייני על החזרת התלמידים לבתי הספר".

 

19:30 - החלטות על הקלות נוספות נדחו לבקשת נתניהו

 

ישיבת קבינט הקורונה שהחלה בצהריים (יום ד') ועסקה בהמשך שלבי היציאה מהסגר הסתיימה ללא הכרעה. במהלך הדיון שהופסק פעמיים עקב השתתפותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בפאנל וירטואלי במסגרת הפורום הכלכלי העולמי והתייעצות שערך עם שר הביטחון בני גנץ, הביעו השרים את עמדותיהם בעתיד ההגבלות. נתניהו הציע לדחות את ההכרעה בנוגע להמשך ההקלות לתחילת השבוע הבא, וכך נקבע. עם זאת, יש הסכמה בקבינט שלא יהיה מעבר משלב לשלב בלי המתנה של שבועיים. 

 

ראש הממשלה גם הציע לקצר את הליך היציאה מהסגר לחמישה שלבים במקום תשעה, ולהביא כאמור את ההצעה בנושא עד לתחילת השבוע הבא. לדברי נתניהו, "הייתי מנסה לקבוע מתווה מוסכם ככל הניתן, שלי ושל שר הביטחון, לקבינט הקורונה. חמישה זה הטנטטיבי ואז אנחנו נגדיר את השלב הבא.

 

"אני חושב שביום ראשון, לכל המאוחר ביום שני, אנחנו יכולים לומר 'הנה, זה מה שאנחנו הולכים לעשות בשלב הבא במערכת החינוך, המסחר, צימרים וכדומה. לא נארגן את זה הערב, את זה צריך לשלב בצורה מושכלת ומוסכמת, לא כולם יבואו על סיפוקם. צריך לומר את האמת, אם המגמות יתהפכו - נצטרך ללכת בנתיב אחר". שר הביטחון גנץ הסכים עם ראש הממשלה בדבר הצורך לצמצם את שלבי היציאה מהסגר לחמישה, ושר החוץ גבי אשכנזי הציע לא לקבל היום הכרעות.  

 

(איתמר אייכנר)

 

19:00 - נתניהו: "לקצר את שלבי היציאה מהסגר, החלטות לגבי החינוך - בשבוע הבא"

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בקבינט הקורונה, המכונס משעות הצהריים, כי הוא מציע לצמצם לחמישה שלבים את תוכנית היציאה מהסגר - שתוכננה להתבצע בתשעה שלבים. בנוגע לאישורן של הקלות נוספות אמר נתניהו: "אני חושב שביום ראשון, לכל המאוחר שני, אנחנו נוכל לומר מה נעשה בשלב הבא במערכת החינוך, המסחר, צימרים וכדומה".

 

נתניהו נתניהו צילום: צילום מסך

 

18:50 - סגן שר הבריאות בקבינט הקורונה: "כל שלב בפתיחה - ביס מעוגה עם רעל"

 

סגן שר הבריאות ח"כ יואב קיש אמר בקבינט הקורונה, הדן בשלבים הבאים של היציאה מהסגר ומתווה חזרת הילדים לבתי הספר, כי הוא מציע לחכות עם כל ההחלטות עד ל-1 בנובמבר, מועד שלב ההקלות השני. לדבריו, "אנחנו עדיין לא יודעים מהי ההשפעה של פתיחת הגנים. כל שלב בפתיחה הוא כמו ביס מעוגה שיש בה רעל".

 

 

15:30 - כץ דרש בקבינט הקורונה: לפתוח את המספרות מיום א', גמזו התנגד

 

שר האוצר ישראל כץ דרש בישיבת קבינט הקורונה לאפשר את פתיחתם של העסקים הקטנים, חנויות הרחוב, המספרות ומכוני היופי כבר מיום ראשון הקרוב. הממונה על המאבק בקורונה פרופ' רוני גמזו התנגד למהלך והזהיר: "כל צעד נוסף של פתיחת המשק ומערכת חינוך בשיעור תחלואה פר נפש כזה הוא עדיין מסכן, כי זה סיכוי יותר גבוהה לפיזור".

 

12:30 - גמזו דורש: קפסולות מכיתה א', מסכות לכל התלמידים

 

מבוי סתום, רגע לפני חידוש דיוני קבינט הקורונה: משרד הבריאות ממשיך לדרוש כי כיתות א' עד ד' יופרדו לקפסולות עם חידוש הלימודים ולאחר העמידה במדדי התחלואה - יממה לאחר ששר החינוך יואב גלנט דחה בתוקף דרישה זו ואמר כי למערכת החינוך ייקח חמישה שבועות להתארגן במבנה של קפסולות.

 

 

פרופ' רוני גמזו פרופ' רוני גמזו צילום מסך: לע"מ

 

מהמלצות פרופ' גמזו שיוצגו היום בקבינט הקורונה עולה כי למעשה, למרות דחיית הישיבה ביממה, משרד הבריאות לא שינה את עמדתו באשר למתווה חידוש הלימודים בבתי הספר. על פי ההצעה שתעלה היום ובהתאם לעמדה המקורית של משרד הבריאות, ההפרדה לקפסולות תיעשה כבר בכיתה א', תוך "קיום הפרדה קבועה ומניעת ערבוב מסגרות בצהרונים והסעות".

 

זאת, לצד חובת עטיית מסכות לכל התלמידים וצוותי ההוראה וקיום בדיקות סקר למורים - בדיקות קורונה וולונטריות שאינן בגדר חובה, בדומה למתווה "מגן גננות". תנאי הפתיחה למעבר לשלב זה, על פי משרד הבריאות וגמזו, הם פחות מאלף נדבקים ומקדם הדבקה שנמוך מ-0.8. אתמול מספר הנדבקים התקרב לנתון זה והגיע ל-1,165, הכי נמוך באמצע שבוע זה כמעט שלושה חודשים. 

10:00 - קבינט הקורונה צפוי להתכנס ב-12:00 לדיון על המשך ההקלות

 

קבינט הקורונה אמור להתכנס היום ב-12:00 לדון בהמשך ההקלות בסגר. הישיבה אמורה הייתה להתכנס אתמול, אך נדחתה בשל מחלוקת על חידוש הלימודים.

 

השלב הבא, לפי מתווה משרד הבריאות, אמור להתבצע ב-1 בנובמבר, והוא כולל את פתיחת מערכת החינוך לכיתות א'-ד', טיפולים לא-רפואיים ורפואה משלימה. שלב זה מותנה בנתון של 1,000 נדבקים ביום ומקדם הדבקה של 0.8. בינתיים, הוחלט כי ארבע הערים האדומות - בני ברק, אלעד, ביתר עילית ומודיעין עילית - ייצאו מהסגר. שכונת רמת שלמה בירושלים עדיין תחת הגבלות.

 

07:45 - עוד ירידה במספר המאומתים, פחות מ-600 חולים קשה

 

הסגר כבר הסתיים, ובינתיים לפחות נמשכת המגמה החיובית: לפי נתוני משרד הבריאות מהבוקר (יום ד'), אתמול אומתו 1,165 חיוביים לנגיף הקורונה - המספר הנמוך ביותר באמצע שבוע זה כמעט שלושה חודשים.

בדיקות בירושלים בדיקות בירושלים צילום: שלו שלום

 

במקביל, נמשכת גם הירידה בשיעור הבדיקות החיוביות. אתמול 3% מ-39,285 הבדיקות שפוענחו יצאו חיוביות. גם כאן מדובר בנתונים משופרים ביחס לימים הקודמים, שגם בהם אחוז החיוביים היה נמוך מ-5%.

 

מספר הנדבקים

 

 

חולים קשה ובינוני

 

 

מתים מקורונה 

 

 

(דורון ברויטמן)

 

בסך הכול מאושפזים בבתי החולים 1,079 חולי קורונה. מצבם של 591 מהם מוגדר קשה, וזו הפעם הראשונה אחרי תקופה ארוכה שמספר החולים קשה ירד אל מתחת ל-600. למכונות הנשמה מחוברים 229 מחולי הקורונה. מפרוץ המגפה נפטרו 2,278 חולים.

x