$
בארץ

עיריית ת"א מבקשת ממשרד הפנים אישור להקמת תאגיד עירוני להבימה

תיאטרון הבימה מאוגד כיום כחברה לתועלת הציבור שהוקמה בשנת 2011, ויש לו חוב של כ-60 מיליון שקל; עתה מבקשת העירייה להפעילו במקום המדינה; משרד הפנים: "רואים בחיוב כשהשלטון המקומי לוקח אחריות ציבורית כדי לשמר פעילויות שהופעלו בעבר ע"י המדינה"

מאיה נחום שחל 17:0520.10.20
עיריית תל אביב יפו פנתה השבוע למשרד הפנים בבקשה לאשר הקמת תאגיד עירוני להפעלת תיאטרון הבימה. כך נודע לכלכליסט.

 

 

 

התיאטרון הלאומי הבימה מנוהל בימים אלה ע"י נעם סמל והנאמנים עו"ד דורית לוי טילר ורו"ח חן ברדיצ'ב, שמונו על ידי בית המשפט המחוזי בתל אביב בנובמבר 2019 במטרה לגבש תכנית הבראה ולהציל את התיאטרון ממצבו הכלכלי הקשה.

 

כפי שפורסם בכלכליסט,בחודש אוגוסט האחרון הגישו נאמני הבימה לנשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב, השופט איתן אורנשטיין, בקשה לאשר הסדר נושים להבימה כדי להוציאו לדרך חדשה. הנאמנים ציינו בבקשה כי הסדר הנושים זכה לתמיכת המדינה ולתמיכת רוב משמעותי מבין נושי החברה שהפעילה את התיאטרון וביקשו מבית המשפט לאשר כי התאגיד החדש שאליו תועבר פעילות התיאטרון יהיה בבעלות עיריית תל אביב-יפו ולא בבעלות המדינה, ולמדינה לא יהיה כל חלק בו.

 

תיאטרון הבימה מאוגד כיום כחברה לתועלת הציבור שהוקמה בשנת 2011. חוב הנטו שלו עומד על כ- 60 מיליון שקל – לבנק לאומי, ספקים, עובדים ונושים. בנוסף לכך לתיאטרון יש חוב נדחה למדינה בהיקף של 30 מיליון שקל.

 

 

מימין: מנכ"ל הבימה נעם סמל וראש עיריית תל אביב רון חולדאי מימין: מנכ"ל הבימה נעם סמל וראש עיריית תל אביב רון חולדאי צילומים: עמית שעל, אוראל כהן

 

לאחרונה פנו משרד האוצר ומשרד התרבות והספורט לעיריית תל אביב-יפו בבקשה שזו תקבל את האחריות לניהול ותפעול התיאטרון. ראש העירייה רון חולדאי נעתר לבקשה להעברת הפעילות לאחריות העירייה. בחודשים האחרונים הוקם בעירייה צוות מיוחד שגיבש טיוטת הסכם עם המדינה, המבטיח מקורות תקציביים לשנים הבאות. כמו כן הכין הצוות תכנית עסקית, התקשר עם נציגות העובדים והחל את הפעילות של הקמת תאגיד חדש בהתאם.

 

כאמור, בסוף השבוע שעבר פנתה העירייה לאגף תאגידים עירוניים במשרד הפנים כדי לקבל אישור מקדמי להקמת התאגיד החדש בטרם יאושר במועצת העיר. גורמים במשרד הפנים הבהירו כי אם התכנית העסקית תבוסס על תקציבים מאושרים, לרבות תקציבי ממשלה, ותקנון החברה יימצא מתאים לסמכות הרשות המקומית, לא תהיה מניעה לאישור הקמת התאגיד.

 

 

תיאטרון הבימה תיאטרון הבימה צילום: אוראל כהן

 

ממשרד הפנים נמסר: "משרד הפנים רואה בחיוב מהלכים בהם השלטון המקומי מקבל על עצמו אחריות ציבורית על מנת לשמר פעילויות שהופעלו בעבר על ידי המדינה. זהו מהלך נוסף המדגים את כוחו של השלטון המקומי כזרוע הביצוע המשמעותית של עבודת הממשלה בישראל ומדגיש את חשיבות קידום ביזור הסמכויות לרשויות המקומיות, תוך שמירה על תקצוב ממשלתי הולם".

 

מנכ"ל הבימה נעם סמל אישר את הדברים ואמר: "זה חלק מהמתווה שהעירייה בראשותו של רון חולדאי עושה על מנת להציל את התיאטרון הלאומי הבימה. אני מקווה שמשרד הפנים ייענה לבקשה".

 

תגובת עיריית תל אביב-יפו: "העירייה הקימה צוות מקצועי שיבצע עבודת מטה מול המדינה כדי לבחון לקיחת אחריות על תיאטרון הבימה, תוך הבטחה על שמירת מקומו כתיאטרון לאומי, קיום רפרטואר מקצועי ושמירה על איזון כלכלי, על מנת שלא יגיע חזרה למצבו כיום. בניגוד לנטען, טרם הוגשה בקשה להקמת תאגיד עירוני שכן עבודת המטה של הצוות המקצועי שהוקם לבחינת הנושא מול המדינה טרם הסתיימה".

 

x