בארץ

כץ: אביא את אישור תקציב 2020 לממשלה בשבוע הבא

זאת לעומת ההערכות שרווחו עד כה לפיהן תקציב זה יובא לאישור ברגע האחרון - לקראת ה-23 בדצמבר, אם בכלל. בכך פוחתים הסיכויים לפירוק הממשלה בדצמבר ולהליכה לבחירות במועד זה

עמרי מילמן 21:2417.10.20

שר האוצר ישראל כץ הודיע הערב (שבת) כי יביא לאישור הממשלה את תקציב 2020 כבר בשבוע הבא, זאת לעומת ההערכות שרווחו עד כה לפיהן תקציב זה יובא לאישור ברגע האחרון - לקראת ה-23 בדצמבר, אם בכלל. במידה ואכן תאשר הממשלה את התקציב, הוא יועבר לכנסת. בכך פוחת הסיכוי לפירוק הממשלה בדצמבר ולהליכה לבחירות במועד זה

 

לדברי כץ, "בכוונתי להביא לישיבת הממשלה בשבוע הבא את אישור התקציב לשנת 2020 ואת חוקי ההסדרים לקידום הרפורמות והצמיחה במשק. בתקופה זו נדרשת יציבות כלכלית, לצד רשת הבטחון ותוכניות הסיוע שפועלות היטב, ולכן אין צורך להמתין ל-23 לדצמבר, כדי להעביר את תקציב 2020, וניתן להעביר במהירות את התקציב המבוסס על התקציב ההמשכי בסך 411 מיליארד שקל, אותו אישרו הממשלה והכנסת".

 

כזכור, במסגרת הפשרה שהציע ח"כ צבי האוזר (דרך ארץ) בין כחול לבן, הדורשת תקציב דו שנתי ל-2020 ול-2021, לעומת הליכוד הדורש לאשרם בנפרד, מועד אישור תקציב 2020 נדחה מספטמבר ל-23 בדצמבר. עוד סוכם אז גם על חלוקת 11 מיליארד שקל באופן חריג. עד לאישור התקציב מוגבלת ההוצאה של משרדי הממשלה לתקציב ההמשכי המבוסס על תקציב 2019 (בתוספת המדד) כך שהוקצו 400 מיליארד שקל בלבד, כאשר אותה פשרה קבעה כי יתווספו אל התקציב ההמשכי עוד 11 מיליארד שקל.

 

מימין: בני גנץ ובנימין נתניהו מימין: בני גנץ ובנימין נתניהו צילום: חיים הורנשטיין

 

בפועל תקציב 2020 אמור לעמוד על 412 מיליארד שקל, כך שאישור התקציב לפי הצעת כץ כעת כולל למעשה תוספת של מיליארד שקל בלבד. משמעות הדבר היא כי לא תהיה אפשרות ללכת לבחירות בדצמבר מבלי להעביר את ראשות הממשלה לבני גנץ מכחול לבן, שיחליף את ראש הממשלה בנימין נתניהו. זאת מאחר שלפי ההסכם הקואליציוני, פירוק הכנסת על ידי אחד הצדדים אם לא תאושר תוספת התקציב מעביר את ראשות הממשלה לצד השני אולם בהיעדר תקציב הכנסת מתפזרת אוטומטית וראשות הממשלה נותרת אצל נתניהו. ההערכות במערכת הפוליטית הן כי בלאו הכי כי נתניהו מבין ששיא החורף אינו מועד מתאים לבחירות עבורו, לאור התפתחות משבר הקורונה .

 

כץ הוסיף הערב כי "במקביל הנחיתי את צמרת האוצר להאיץ את העבודה על תקציב 2021 כדי להגישו לאישור הממשלה כבר בתחילת דצמבר ולאשרו בכנסת עוד במהלך חודש פברואר. אני קורא לכל הגורמים לנתק את עניין התקציב מכל המחלוקות הפוליטיות, ולסייע בהעברתו המהירה למען חוסנו של המשק ולטובת אזרחי ישראל". משמעות הדבר כי הקדמת מועד הבחירות תוכל להיות לחודש מרץ, אם הכנסת לא תאשר את תקציב 2021.

x