$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

הליכוד גיבש קואליציה במוסדות הציוניים, כחול לבן בחוץ

רה"מ גיבש קואליציה של הליכוד, הפועל המזרחי, ש"ס, ארץ קודש וישראל ביתנו; הליכוד יקבל בין היתר את תפקיד יו"ר ההסתדרות הציונית, ובעוד שנתיים את יו"ר קק"ל; ככת מבקשים בגוש הימין לגייס את מפלגות המרכז-שמאל לקואליציה בקונגרס הציוני העולמי

צבי זרחיה 06:5818.10.20
ראש הממשלה בנימין נתניהו הצליח ביום שישי באמצעות ח"כ מיקי זוהר לגבש רוב במוסדות הציוניים להקמת קואליציה בהובלת הליכוד שבה משתתפות הפועל המזרחי, ש"ס, ארץ קודש (המקורבת ליהדות התורה) וישראל ביתנו.

 

לאחר שזוהר ויו"ר הליכוד העולמי יעקב חגואל החליטו בשבוע שעבר לשתף פעולה, הוסכם על חלוקת המשרות הבכירות, ולצורך כך נוספו כמה משרות חדשות בעלות גבוהה. המפלגות בקואליציה התחייבו לפעול להעמדת סיוע ממשלתי שנתי קבוע של 100 מיליון שקל. התמיכה הבסיסית של קק"ל בהסתדרות הציונית העולמית תגדל מ־22.5 מיליון דולר ל־57 מיליון דולר בשנה.

יעקב חגואל ומיקי זוהר יעקב חגואל ומיקי זוהר צילומים: ששון תירם, אלכס קולומויסקי

 

לפי ההסכם, הליכוד תקבל 11 משרות, בהן יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית (יעקב חגואל), יו"ר קק"ל בעוד שנתיים (מיועד לח"כ חיים כץ), ראשות החטיבה להתיישבות לשנתיים הקרובות, ראשות המחלקה לתרבות ושפה עברית וסגן יו"ר קק"ל.

 

הפועל המזרחי (מפד"ל) תקבל שמונה משרות, בהן יו"ר קק"ל לשנתיים הקרובות (אברהם דובדבני).

 

שלמה דרעי (אחיו של השר אריה דרעי) ימונה כיו"ר עמית בקק"ל לא שכר, אבל יזכה ללשכה ולעוזרים. ש"ס תקבל גם את ראשות המחלקה לקידום מורשת יהדות ספרד והמזרח בהסתדרות הציונית.

 

נציג ישראל ביתנו ימונה ליו"ר הימנותא, חברה־בת של קק"ל, ויקבל שכר של יו”ר קק”ל. כמו כן תקבל ישראל ביתנו את תפקיד יו”ר המחלקה לעידוד עלייה בהסתדרות הציונית.

 

הרשימה החרדית ארץ קודש תקבל את ראשות המחלקה לשירותים רוחניים אולטרה־אורתודוקסיים וחיזוק המורשת בהסתדרות הציונית.

 

בקונגרס הציוני העולמי, שייערך ב־20 באוקטובר, יש מסורת להקמתה של קואליציה מקיר לקיר. כעת מבקשים בגוש הימין לגייס גם את תמיכתן של כחול לבן, יש עתיד, העבודה ומרצ.

 

הליכוד מציע להעניק לכחול לבן את משרת יו"ר קרן היסוד, אלא אם יוגש מועמד לתפקיד על ידי ראש הממשלה. במקרה כזה יינתן תפקיד חלופי ראוי בשכר. מרצ תקבל את ראשות המחלקה לטיפוח המורשת הציונית, והעבודה תקבל את ראשות המחלקה למפעלים ציוניים בהסתדרות הציונית.

x