שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

דיווח שוטף

גמזו: פתיחת בתי ספר ותלמודי תורה - מסוכנת ומנוגדת לחוק

הפרויקטור קיים תדרוך, על רקע הביקורת על ההחלטה לפתוח מחר גני ילדים גם בערים האדומות - והוראת הרב קניבסקי לפתוח גם תלמודי תורה. הוא ציין לרעה את ראש העין, בת ים, חדרה, נצרת, רהט ורמלה כערים שנתוני התחלואה בהן מטרידים

כלכליסט ו-ynet 20:4717.10.20

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

 

20:30 - גמזו: פתיחת בתי ספר ותלמודי תורה - מסוכנת ומנוגדת לחוק

 

כתב ההגנה של הפרויקטור - והאזהרה: רגע לפני השלב הראשון במתווה היציאה מהסגר, קיים הערב הפרויקטור פרופ' רוני גמזו תדרוך - שבו ציין לרעה כמה ערים שבהן נתוני התחלואה מדאיגים. "מדובר בין היתר בראש העין, בת ים, חדרה, נצרת, רהט ורמלה", אמר גמזו.

 

"אני מבקש לומר תודה לעם ישראל", אמר גמזו. "תודה על כך שעמדנו במשך ארבעה שבועות בהוראות לא פשוטות. בעת הזו אני גאה להיות ישראלי. אבל שימו לב - זאת איננה יציאה לשגרה, אלו הקלות. אנא - צמצמו מגעים גם אם הם מותרים, תתאפקו מלהיפגש עם חברים, תתאפקו ואל תקיימו מפגשים בחללים סגורים. תקפידו על מגבלת ההתקהלות - 20 בפנים ועשר בחוץ. זכרו - מסיבות טבע, חתונות ואירועי התקהלות הם אסורים. אין פשרות פה, הם יחזירו אותנו מהר מאוד אחורה אם לא נקפיד".

התדרוך של גמזו בנושא היציאה מהסגר נערך גם על רקע הביקורת עקב ההחלטה לאפשר פתיחת גני ילדים גם בערים אדומות. ההחלטה התקבלה אתמול בקבינט הקורונה, ובינתיים הורה המנהיג החרדי הרב חיים קניבסקי כי למרות האיסור לפתוח בתי ספר יסודיים - תלמודי התורה דווקא ייפתחו.

 

גמזו ביקש לומר "כל הכבוד לציבור החרדי. אבל צריך לומר - רוב הערים האדומות הן מהמגזר החרדי, רובן עם ציון מעל 8 ברמזור. זה אומר תחלואה משמעותית. פתיחת גנים בערים הללו אינה חפה מסיכון. אישרנו את זה בראייה מפוכחת שלנו בהמלצת הדסק החרדי, הוא חי את השטח ומכיר היטב. אבל אני רוצה להדגיש - הפתיחה הזו אינה מסר של פתיחת יתר במערכת החינוך. פתיחת מערכת החינוך בגילים אחרים לא מאושרת. היא מסוכנת יותר בגילים המבוגרים יותר בנערים והיא מנוגדת לחוק".

 

לדברי הפרויקטור, "פתיחת מערכת החינוך עלולה להחזיר אחורה חלק מהערים האלה להמשך הסגר וההגבלות הנוקשות. אני מאוד מבקש להימנע מפתיחה של מערכות חינוך אצל אותם ילדים ונערים". לסיום אמר: "יש הרבה תקווה ואנחנו בדרך הנכונה. צריך יותר שיתוף פעולה ואני יודע שיש לי גם את האמון שלכם. ביחד כולנו ננצח".

 

בנוגע לערים שאותן ציין גמזו: בראש העין אובחנו בשבעת הימים האחרונים 137 נדבקים חדשים ומספר החולים הפעילים עומד על 318. שיעור הבדיקות החיוביות עומד על 8.1% - גבוה מהממוצע הארצי. בבת ים 147 אובחנו כחיוביים לקורונה בשבעת הימים האחרונים ושיעור הבדיקות החיוביות באותה תקופה בעיר עומד על 4.15%. בעיר 582 חולים פעילים.

 

בנצרת אובחנו בשבעת הימים האחרונים 70 חולים פעילים ושיעור הבדיקות החיוביות הוא כ-7%. בסך הכול יש בעיר 246 חולים פעילים. ברהט אובחנו 41 נדבקים חדשים בשבעת הימים האחרונים ושיעור הבדיקות החיוביות על 5.2%. בעיר 122 חולים פעילים. ברמלה אובחנו 173 נדבקים חדשים בשבעת הימים האחרונים ושיעור החיוביים עומד על כ-6.8%. בעיר 504 חולים פעילים.

 

19:50 - הרב קניבסקי הורה: תלמודי התורה ייפתחו מחר - למרות האיסור לפתוח בתי ספר יסודיים

 

מנהיגי הציבור החרדי דנים כעת באפשרות לקיים מחר לימודים במגזר בניגוד להגבלות הקורונה. ההערכה היא תלמודי התורה והחדרים (מקבילים לבתי הספר היסודיים) ייפתחו והישיבות (תיכוניים ועל תיכוניים) ימתינו כמה ימים עד לאישור המתווה המתגבש בתיאום עם הממשלה. מנהלי המוסדות עדיין ממתינים להנחיות מפורשות מבתי הרבנים.

 

הרב חיים קניבסקי הרב חיים קניבסקי

הרב חיים קניבסקי, המנהיג הבכיר של הזרם הליטאי, הורה לקיים לימודים תוך הקפדה "לשמור עת הכללים" - ריחוק חברתי, מספר קטן יחסית של תלמידים בכיתה ותגבור הצוותים החינוכיים. לעומתו, הרב גרשון אדלשטיין, אף הוא מהמנהיגים הליטאים הבכירים, קבע כי יש להסתפק לפי שעה בלמידה מרחוק ולא לפעול בניגוד לחוק.

 

ההערכה היא כי תלמודי תורה מהזרם הליטאי המרכזי, הכפופים לשני הרבנים, יפעלו כל אחד כהבנתו, ויביאו בחשבון את התנאים הפיזיים במוסדות ואת האפשרות הטכנית של התלמידים להתחבר ללימודים מהבית. הוראתו של הרב קניבסקי, שבעצמו חולה בקורונה, מתייחסת למוסדות יסודיים לבנים של הזרם הליטאי שאותו הוא מנהיג.

 

לעומת זאת, בפלג הירושלמי, כמו בקהילות קיצוניות אחרות שגם בימים שבשגרה אינן נשמעות לרשויות המדינה, צפויים תלמודי התורה להיפתח כרגיל, ובמהלך השבוע החולף כבר פעלו רבים מהם.

 

19:45 - חייל בצנחנים שנכח בתרגיל החטיבתי נדבק בקורונה, תרגילים גדודיים נדחו

 

התרגילים הגדודיים בחטיבת הצנחנים נדחו לאחר שחייל בחטיבה נדבק בקורונה. החייל נכח באחד המתקנים שבהם התקיים תרגיל חטיבתי של הצנחנים, ועל כן נכנסו מפקדי הפלוגות וחיילים נוספים שהשתתפו בתרגיל לבידוד. מצה"ל נמסר כי התרגיל החטיבתי התקיים בהקפדה על קפסולות ועטיית מסכות.

 

19:20 - ירידה במספר הנבדקים החיוביים

 

ירידה נוספת בשיעור החיוביים ובמספר הנדבקים, רגע לפני חזרת הילדים לגנים: לפי נתוני משרד הבריאות, אתמול (יום שישי) אומתו 1,469 חיוביים לקורונה ושיעור הבדיקות החיוביות היה 4.5%. מחצות, ועקב השבת, מספר המאומתים היה נמוך מאוד - 313. החדשות הטובות הן שגם שיעור החיוביים ירד, ל-3%. עם זאת, אין מדובר בנתון סופי.

 

בדיקות בתל אביב בדיקות בתל אביב צילום: ניצן דרור

מכניסת השבת ועד צאתה נפטרו מסיבוכי הנגיף 26 חולים. מפרוץ המגפה נפטרו 2,167 איש. ירידה נרשמה במספר החולים קשה (689 כעת) ובמספר המונשמים, 238.

 

מספר החולים הפעילים עומד הערב על 35,212 – מתוכם 4,240 מתגוררים בירושלים, 2,804 בבני ברק, 1,330 בתל אביב יפו, 1,259 באשדוד, 1,244 במודיעין עילית, 982 בנתניה, 936 בפתח תקווה, 808 בבאר שבע, 791 בבית שמש, 682 בחולון, 667 בראשון לציון, 583 בחיפה, 582 בבת ים, 571 באשקלון, 559 בחדרה, 554 באלעד, 524 ברחובות, 504 ברמלה ו-499 בביתר עילית.

 

אתמול הגיעו גננות רבות לעמדות "היבדק וסע" כדי לבצע בדיקות קורונה לקראת החזרה לגני הילדים, כחלק ממבצע "מגן גננות". לא פחות מ-240 עמדות נפתחו אתמול בבוקר לבדיקה, בהן כ-40 של מד"א, כ-40 של קופת החולים כללית, כ-60 של מכבי, 67 של מאוחדת ו-29 של לאומית.

 

מחר יחל למעשה השלב הראשון ביציאה מהסגר. אתמול החליט קבינט הקורונה כי גני הילדים יפעלו ממחר, כולל גנים ביישובים "אדומים". הלימודים יתקיימו בימים ראשון-שישי, שישה ימים בשבוע. הגננות יחויבו לעטות מסכות.

x