$
בארץ

עשרות בעלי עסקים הבעירו סחורה בת"א: "אין לנו מה להפסיד, זו מלחמה על החיים"

סוחרי בדים מדרום תל אביב מחו על הסגר ועל המדיניות שמפלה אותם והפכה את הסופרים הגדולים לחנויות בגדים וצעצועים. אבי, סוחר בן 43: "כל חיי הצבעתי לליכוד, הערצתי את נתניהו. הפקירו אותי"

איתי בלומנטל, ynet 14:1315.10.20

עשרות בעלי עסקים ובהם סוחרי בדים הפגינו בצהריים (יום ה') ברחוב אילת בתל אביב נגד מדיניות הממשלה והסגר המתמשך שלדבריהם ממוטט אותם כלכלית. הם מחו על אפלייתם לעומת הסופרים הגדולים שהפכו בחסות הסגר לחנויות בגדים וצעצועים. במהלך ההפגנה שרפו סחורה והניפו שלטים: "חזירים הביתה" ו"כולנו סוגרים את העסקים".

 

במאבק שבו שותפים לשכת העצמאים (לה"ב) והתנועה לעידוד האופנה אמרו המפגינים: "אתם הורגים אותנו", "איפה המצפון שלכם?" ונישאו שלטים שבהם נכתב בין היתר: "נתניהו הכי טוב לאתרי האינטרנט הבינלאומיים".

 

סחורה שהושלכה לרחוב בת"א סחורה שהושלכה לרחוב בת"א צילום: התנועה לעידוד האופנה

 

שמעון, סוחר בדים בן 56 מחולון, אמר כי "לממשלה אין מצפון והיא גוררת אותנו למשבר כלכלי חמור. אנשים לא סוגרים את החודש ולא מאפשרים לנו להתפרנס בכבוד. בלי מתווה מסודר פשוט נתמוטט - אין לנו כבר מה להפסיד ולכן אנחנו יוצאים למלחמה על החיים שלנו ושל בני המשפחות שלנו".

 

אבי 43, בעל חנות בדים ברחוב, אמר: "כל חיי הצבעתי לליכוד ובשנים האחרונות ממש הערצתי את נתניהו. אני מרגיש עכשיו שהממשלה ממש זרקה אותנו ומובילה אותנו למצב של ייאוש. אני לא יודע מה אעשה בבחירות הבאות כי הפקירו אותי ואת החברים שלי".

 

נשיא לשכת העצמאים "להב" עו"ד רועי כהן אמר כי "מדינת ישראל צובעת את העסקים באדום. אין סיבה להמשיך ולסגור את העסקים בערים הירוקות. אם 60% ממדינת ישראל ירוקה, למה צריך לסגור את כולם ולמוטט את כל העסקים? אנשים כאן קורסים, לאנשים אין כסף להביא הביתה, לפרנס את המשפחות שלהם. מדינת ישראל חייבת להפסיק עם העונש הקולקטיבי הזה של סגר מלא. מדיניות הסגר פוגעת בכלכלה, בחברה, בנפש - כל הגורמים שיוצרים לחץ ומתח ובסופו של דבר פוגעים בבריאות".

 

בעלי עסקים שורפים סחורה בתל אביב, היום בעלי עסקים שורפים סחורה בתל אביב, היום צילום: התנועה לעידוד האופנה

 

כהן הוסיף: "אנו קוראים לממשלת ישראל לשחרר את המגזר העסקי, לאכוף את ההגבלות ולהשית סגר רק על ערים אדומות - זה הפתרון ההגיוני. היום ראינו את הזעם והתסכול העמוק מתפרץ ואנשים נמצאים על סף ייאוש מוחלט וללא תקווה, לנגד עיניהם מתרסק מפעל חייהם והממשלה עומדת מנגד ולא נותנת מענה אמיתי למצוקה. אני קורא לראש הממשלה לאמץ מיד את תוכנית הרמזור של הפרויקטור פרופ' רוני גמזו ולאפשר למשק לחזור לפעול בערים הירוקות.

 

"מדוע להצמיד את פתיחת הקניונים לחנויות רחוב שנמצאות באוויר הפתוח? בחסות ממשלת ישראל הסופרים הגדולים ו'מקס סטוק' הפכו לחנויות בגדים וצעצועים. הם מנצלים בצורה צינית את המצב וכורתים ענף שלם של ייצור בגדים כחול לבן וחנויות אופנה שמפרנס עשרות אלפי משפחות. הגיע הזמן להתחיל לנהל כל עיר וכל שכונה לפי מצבה כפי שעושים בכל מדינה מתוקנת בעולם ולא על פי החלטות ושיקולים פוליטיים".

 

בארגוני העצמאים הזהירו מכך שבעלי עסקים ייאלצו לעבור על החוק ולפתוח את עסקיהם מחשש ממשי לגורלם.

 

יו"ר השדולה לעסקים קטנים ובינוניים בכנסת ח"כ עודד פורר אמר בהפגנה: "העסקים שמפגינים היום לא מבקשים נדבות ולא טובות, הם מבקשים לעבוד. אם פותחים את בתי המסחר הגדולים, לא יכול להיות שחנויות הרחוב יהיו סגורות. הממשלה לא פועלת בהתאם לשכל הישר ולא בהתאם לנתונים העולים מבשטח. ולראיה, גם כששאלתי אתמול, יחד עם עוד עשרות עצמאים, את פרופ' גמזו מדוע חנויות הרחוב סגורות לא הייתה לו תשובה ברורה. המראות הללו קשים ורק מראים את הייאוש ההולך וגובר של העסקים הקטנים".

x