$
בארץ

לידיעת "פרויקטור החורף": רק 19% מחיסוני השפעת כבר כאן

אתגר מרכזי של מערכת הבריאות לחורף הקרוב הוא מבצע חיסון רחב היקף נגד שפעת, שתסמיניה דומים לאלה של קורונה, ועלולה לגרום לקריסת מחלקות אשפוז. מנות החיסון אמורות להספיק לחצי ממבוטחי הקופות, אלא שהאספקה מתמהמהת

אדריאן פילוט 06:5915.10.20

מינויו של תא"ל ד''ר טריף בדר, שכיהן עד לפני כחודש כקצין רפואה ראשי של צה"ל (קרפ"ר) ל"פרויקטור החורף" או "פרויקטור החיסונים", כפי שנחשף שלשום באתר "כלכליסט", מסמן בעצם את תחילת האירוע המורכב ביותר של מערכת הבריאות אי פעם: מגפת הקורונה שתסמיניה מאוד דומים לשפעת במקביל להתפרצות שפעת האופיינית לחודשי החורף, כשהחשש הוא מפני עומס כבד על המערכת. וכפי שהזכיר פרופ' אודי דודסון, מנכ"ל שירותי בריאות כללית, הביטוי "הזקנה במסדרון" לא התחיל עם התפרצות הקורונה, אלא הוא איתנו כבר שנים ארוכות, ומככב בעונת החורף המתאפיינת בעומסים כבדים במחלקות האשפוז בבתי החולים.

 

 

האתגר הראשון והמרכזי הוא מבצע חיסון רחב היקף נגד שפעת, שכן "הדרך הטובה ביותר להתמודד עם השפעת היא למנוע אותה", מסביר דודסון. בניגוד לשנים עברו, שבהן קופות החולים התקשו לשכנע אזרחים להתחסן, השנה התמונה התהפכה והביקוש עולה על ההיצע – ובהרבה. על רקע זאת משרד הבריאות הוציא חוזר, לפני יותר מחודש, בנוגע למדיניות מתן חיסון. בראש הטבלה מככבות 15 קבוצות סיכון, ובהן בני 65 ומעלה, חולים כרוניים, מחלת נפש חמורה, צוות רפואי, תינוקות ונשים הרות. אזרחים בסיכון כבר החלו לקבל זימון לחיסון, ואילו לאחרים הודיעו שהם יזומנו רק במידת הצורך ובהתאם לכמויות שיישארו.  

תא"ל ד''ר טריף בדר, שמונה ל"פרויקטור החורף". אתגר לוגיסטי עצום תא"ל ד''ר טריף בדר, שמונה ל"פרויקטור החורף". אתגר לוגיסטי עצום צילום: דובר צהל

 

 

מזמינים יותר, מקבלים פחות

 

בכירים במשרד הבריאות אמרו לכלכליסט כי נכון להיום ישנן הזמנות חיסונים מאושרות בהיקף של כ־4.5 מיליון מנות, כמחצית מאוכלוסיית ישראל. שירותי בריאות כללית הזמינה 2 מיליון מנות חיסון עבור 4.6 המבוטחים שלה, וכבר קיבלה 300 אלף מנות; מכבי הזמינה 863 אלף מנות עבור 2.3 מיליון מבוטחים, וכבר קיבלה כ־200 אלף; למאוחדת צפויה לקבל 400 אלף מנות, מתוך 500 אלף שהיא דרשה, עבור 1.2 מיליון מבוטחיה, וכבר קיבלה 140 אלף; וללאומית, המבטחת 716 אלף ישראלים, צפויה לקבל 120 אלף מנות חיסון, מתוך 300 אלף שהיא דרשה, והיא כבר קיבלה 50 אלף. לסיכום, עבור קופות החולים הוזמנו 3.76 מיליון מנות חיסון. 800 אלף מנות חיסון נוספות יגיעו למשרד הבריאות האחראי לחיסונם של תלמידי מערכת החינוך ושל דיירי המוסדות הגריאטריים.

 

המרוץ לחיסוני השפעת כבר החל, ויש קושי לרכוש אותם. כל החיסונים מיובאים ולפי הערכות של חיים פרננדס, מנכ"ל לאומית החדש, שכיהן בעבר כסגן הממונה על התקציבים באוצר, אין בישראל לא היערכות ולא כדאיות לפתיחת קווי ייצור של חיסונים.

 

 

פרופ' אודי דודסון, מנכ"ל שירותי בריאות כללית פרופ' אודי דודסון, מנכ"ל שירותי בריאות כללית צילום: יאיר שגיא

 

האם זה מספיק

 

האם יש מספיק חיסונים? תלוי את מי שואלים. להערכת פרננדס, התשובה היא לא: "חסרים לנו חיסונים. אנו עובדים על זה כל הזמן, ואני מרים טלפון שלוש פעמים ביום כדי לבדוק אם יש עוד משהו. אנו כבר מבינים שזה צוואר בקבוק".

 

 

מנגד, דודסון סבור שיש מספיק חיסונים: "בחור בן 40 בריא לא חייב להתחסן. אבל בחור בן 40 עם התקף לב צריך. עשינו הערכה של כמה מנות אנו 'צריכים', ויש חפיפה כמעט מוחלטת עם האומדנים של משרד הבריאות. כל מי שחייב לקבל חיסון מבחינה רפואית - יקבל".

 

המנגינה ההפוכה שיוצאת מפיהם של שני המנכ"לים מעניינת במיוחד לנוכח העובדה כי לשתי הקופות אושרו חיסונים לכ־43% מהמבוטחים. אלא שכמות החיסונים איננה הבעיה היחידה. "יש אי ודואות מאוד גדולה לא רק סביב כמות החיסונים שנקבל", אומר פרננדס, "אלא גם סביב עוד שלוש סוגיות קריטיות: מתי נקבל? כי זה מגיע בטפטוף ואין שום טעם להתחיל לחסן בינואר; באיזה מחיר? כי המחירים טסים בעשרות אחוזים; ובאילו זנים של שפעת מדובר? כי אתה רוצה לקבל את המנות עם הנגיפים הכי מעודכנים שיש וכמובן כאשר הם מתים ולא מוחלשים".

 

מנכ"ל לאומית חיים פרננדס מנכ"ל לאומית חיים פרננדס צילום: חגית גורן

 

 

בלי התקהלות

 

ואיך מנהלים את מבצע החיסון נגד שפעת בעידן הקורונה, שבו ההתקהלות אסורה? על כך פרננדס אומר כי "הבעיה הראשונה היא איפה אתה מחסן כי אתה חייב ליצור הפרדה. אתה חייב שעות מוגדרות לחיסון שפעת, ורוב הקופות מתחילות להאריך את שעות הפעילות של המרפאות, דבר שמצריך גיוס כוח אדם וגם תקציב". דודסון ציין כי כללית כבר הצליחה לחסן 70 אלף מבוטחים בבתים שלהם. במכבי כבר יצא לדרך "דרייב־אין" חיסוני שפעת באצטדיון סמי עופר בחיפה, ובמקביל כמה "ניידות" חיסוני שפעת החלו לפעול במחוז ירושלים והשפלה.

 

הקשיים חסרי התקדים האלו הם לפני שמכניסים למשווה את הטיפול בתחלואה הרגילה בקופות החולים, שגם יצטרכו להמשיך לטפל ברוב נדבקי הקורונה. "מצפה לנו חורף שונה שעוד לא הכרנו", סיכם דודסון. 

x