$
בארץ

חבית הנפץ שמתלקחת כשנתניהו, נוה ובן צור נפגשים

בנימין נתניהו ואפי נוה חולקים סנגור ורצון משותף: סגירת התיקים נגדם בהם הם מואשמים בקבלת שוחד - הראשון בקבלת סיקור תקשורתי והשני במין תמורת מינוי. ההקלטה של נוה ומנדלבליט שמכתימה את היועמ"ש והפרקליטות, עשויה לשרת את שניהם

משה גורלי 12:0015.10.20
ככל שחולף הזמן מפרסום הקלטת נוה־מנדלבליט שנחשפה על ידי גיא פלג ועמית סגל בערוץ 12, מבינים שאין בה כלום ושום דבר. הוצאת קיטור בין חברים. ל"חברים" עוד נגיע, אבל את השדרוג האמיתי לסיפור, הוסיף יו"ר הקואליציה ח"כ מיקי זוהר. ההוא שאייל ברקוביץ' הטיח בו "ארגון פשע", ואתמול הוא הוכיח עד כמה הוא ראוי לכינוי. זוהר תפס טרמפ על ההקלטה כדי להצטרף לאיום שנטמן בה - סגור את התיקים לנוה ולנתניהו.

 

 

1. ההקלטה - אבל מה בעצם אמר היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לראש לשכת עורכי הדין לשעבר אפי נוה: "אתה מבין שהמניאק הזה לא מחליט בתיק שלי? אין החלטה מאיזה עילה זה נסגר. לא מוציא החלטה. מושך, יש לו זמן. והוא עושה לי את זה בכוונה. יש לי תיק פתוח. יש לי תיק מב"ד (ממתין לבירור דינו). לא קיבלתי עילת סגירה. ישבו חמישה שופטים, אמרו מה שאמרו, הייתי בטוח תוך שנייה הוא מעיף את זה. עכשיו אני לא יודע מה לעשות, אני לא יודע אם אני יכול לדבר איתו. (הוא) יכול להחזיק אותי בגרון. בסוף בסוף אני אתפוצץ ואני אעשה לו בלאגן אימים על זה". ובתרגום לעברית עם פירוש מתחייב. ה"מניאק", פרקליט המדינה לשעבר שי ניצן, ("האידיוט", בפי נוה באותה שיחה), משיב ריקם את פנייתו של היועץ להחליט על העילה שבה ייסגר תיקו בפרשת הרפז.

 

 

אפי נוה אפי נוה צילום: יריב כץ

 

מנדלבליט, שלוטש עיניו לתחנה הבאה, מינוי לעליון, חייב שהעילה תהיה "חוסר אשמה". כל עילה אחרת תפסול אותו כמועמד. ניצן מסרב. הסיבה הרשמית: הוא לא יכול לקבל החלטה לגבי הממונה עליו בגלל ניגוד עניינים.

 

סיבות אפשריות נוספות, לא רשמיות: בפרקליטות אוהבים לראות את הבוס שהוצנח עליהם ממזכירות הממשלה תלוי ונתון לחסדיהם. ומי יודע, אולי פעם ניצן ומנדלבליט יתחרו על כסא בעליון אז מוטב שהיועץ יגיע לשם "נכה" עם המב"ד. 

 

מימין אביחי מנדלבליט ובנימין נתניהו ראש הממשלה מימין אביחי מנדלבליט ובנימין נתניהו ראש הממשלה צילום: אוהד צויגנברג

 

2. החברים - מנדלבליט ונוה הם "חברים טובים". נוה תמך ופעל למינויו כיועץ משפטי, מנדלבליט מנגד מרעיף עליו מחמאות בכל הזדמנות, נענה לכל הזמנה שלו לכנסים של לשכת עורכי הדין. נוה הוא מגנט שרמנטי שמצליח להמיר יחסים מקצועיים לחברות אישית הדוקה. כך עם שרת המשפטים איילת שקד, כך עם מנדלבליט ועם אחרים. ולא מדובר בחברות שנצרפה מילדות, בשירות משותף, מרקע תרבותי או אידיאולוגי דומה. אינטרסים בלבד שהותכו לחברות בנפש.

 

היחסים בין מנדלבליט וניצן מטלטלים בין שיתוף פעולה מקצועי סביר, מחלוקות לגבי ההחמרות שיש להטיל בתיקי נתניהו (ניצן מחמיר, מנדלבליט מקל), ומתיחות על רקע הפיל שבחדר - עילת הסגירה שהיועץ עורג לה והפרקליט הורג אותו בסירובו לתת לו. ניצן ונוה שוטמים זה את זה, אבל הגורל מפגיש אותם לדו־קרב בצהרי יום. בגלל שהחבר מנדלבליט מנוע בגלל החברות, המשימה לטפל בתיקיו של נוה מוטלת לידיו של ניצן. וכשהוא תופס את נוה בשדה התעופה, ואחר כך במיטתה של השופטת אתי כרייף, הוא משפד אותו בגיהנום הפלילי. כתבי אישום על הברחת גבול והברחת מינוי - מין עם המועמדת כרייף תמורת מינוייה לשיפוט.

 

3. נתניהו - ועכשיו יש לרבע את המשולש ולהוסיף קיסם למדורה. ולקיסם הזה קוראים בנימין נתניהו. נתניהו ונוה חולקים כמה קווי דמיון: שניהם שונאים את ניצן, שניהם נאשמים בשוחד מורכב ותקדימי שבנה עבורם ניצן - האחד מין תמורת מינוי, השני רגולציה תמורת סיקור חיובי. שניהם תלויים היום במנדלבליט. ויש עוד נקודת דמיון מעניינת: שניהם מיוצגים בידי אותו עורך הדין, בועז בן צור.

 

הקלטת שהודלפה משדרת לפרקליטות ולמנדלבליט שמוטב לא להתעסק עם נוה בגלל טילים נוספים שטעונים במחסנית הנייד שלו. ומי יודע אילו בכירים נוספים התנדבו לתלות את עצמם ולהפקיר את גורלם בידי החבר הטוב שגם מקליט אותם, וגם עלול לבגוד בהם בהדלפת ההקלטה.

 

4. זוהר - ועל עגלת הסחיטה הזו קפץ אתמול בחדווה כמוצא שלל רב מיקי זוהר. בלי להתבייש, איים בגלוי על היועץ המשפטי לממשלה שאם לא יסגור את תיקי נתניהו הוא ימשיך לחטוף חומרים דמויי הזוהמה הזו. שניים במחיר אחד. גם זוהר וגם נוה מנסים לבנות מההקלטה הזו אקדח שמוצמד לראש של מנדלבליט.

 

 

ח"כ מיקי זוהר ח"כ מיקי זוהר צילום: ערוץ הכנסת

 

נתניהו אגב התנער מהאיום של זוהר ואמר שהדברים לא תואמו עמו, לא היו ידועים לו ואינם מקובלים עליו. אז לפני שבכלל מכניסים לתמונה משטרה והסרת חסינות (לא יקרה) אל

מול האיום המאפיונרי הזה, יש לפטר את זוהר ולהרחיק אותו מכל תפקיד פרלמנטרי וממלכתי. אבל נתניהו לא יעשה זאת. כמו שלא עשה דבר לגילה גמליאל. כי בשני המקרים, הוא בליבו פנימה בצד שלהם. הוא ואנשיו מפרים סגר כמו גמליאל, והוא גם תומך באסטרטגיה של זוהר שלו הוא מורה את הדרך. רק אם יפטר את הבריון, יוכיח שהוא באמת מתנער ממנו. למילים בלבד אין שום ערך במקרה הזה. למילים שלו על מנדלבליט אותו הוקיע שותף ל'תפירת תיקים וייזום הפיכה שלטונית שנועדה להדיח מנהיג מהימין", גם אין ערך אבל יש כוח. כוח שמפעיל טיפוסים מהסוג של מיקי זוהר.

 

5. החיסול - זוהר צירף את נתניהו לנוה באינטרס המשותף לשניים לחסל את הלגיטימציה של הפרקליטות, של ניצן, של מנדלבליט. ניצן שבנה לשניהם את תיקי השוחד, כבר בחוץ ומנדלבליט נותר חשוף בצריח של משרד המשפטים. בהקלטה שהודלפה הוא צדק לגופו של עניין, אבל טעה לגופו של החבר שגם הקליט ולימים גם ידליף, כשבדרך גם איפשר את ההקלטות שיביכו שופטים אל מול המצלמות של אילנה דיין ב"עובדה".

 

לחוסר המעצורים הזה נמצא שותף נאמן בדמות יו"ר הקואליציה כשברקע מבצבץ ראש הממשלה שאמור להכריע בין האינטרס הממלכתי להעיף את זוהר לבין האינטרס האישי להשאיר אותו. אל תעצרו את נשימתכם.

x