$
בארץ

פרשנות

מבחן ההפרות של שותפות הקואליציה

למרבה האבסורד, בציבור החרדי דנים כעת בתנאים שבהם יסכימו להכרזת עריהם כאדומות. המסר של החרדים הוא: אנחנו נסכים שתקראו לנו אדומים רק אם זה יהיה בכאילו, כמו במערכון של הגשש

שחר אילן 08:0413.10.20

"האם ניתן את כוהני דתנו למשול בנו? לא!... בהנהגת ענייני המדינה אין להם כל עסק, לבל יביאו בה מבוכה מבית ומחוץ" (בנימין זאב הרצל, "מדינת היהודים"). ישראל מעולם לא נראתה רחוקה כל כך מחזון הפרדת הרבנים מהמדינה של הרצל כמו בימי הסגר השני.

 

 

אתמול היו אנשי הציבור החרדים עסוקים בדיון ציבורי ער בשאלה באילו תנאים הם יסכימו שיכריזו על הערים שלהם כאדומות. בין הרבנים התנהלו דיונים על הצעה למתווה שלפיו הם יסכימו שהעסקים הקטנים יישארו סגורים בתמורה לפתיחת הישיבות לגילאי תיכון ותלמודי התורה. פוליטיקאים חרדים טענו שיש לפתוח גם את העסקים הקטנים.

התקהלות בביתר עילית. לא רק הפלגים הקיצוניים התקהלות בביתר עילית. לא רק הפלגים הקיצוניים צילום: אלכס קולומויסקי

 

כל הוויכוח הזה התנהל לגבי ערים אדומות שבהן דבר לא אמור להיפתח. הרי בתי הספר גם ביישובים הירוקים לא אמורים לחזור בינתיים לפעילות. המסר של החרדים הוא: אנחנו נסכים שתקראו לנו אדומים רק אם זה יהיה כאילו אדומים, כמו במערכון של הגשש. חופשת הישיבות אמורה להסתיים רק ביום ראשון הבא, כך שהשבוע מי ששובתים בשל הסגר הם רק גילאי היסודי (תלמודי התורה).

 

שלשום הורה מנהיג דגל התורה הרב חיים קנייבסקי להמתין עם פתיחתם ולנסות להגיע לפתיחה בהסכמה. סביר להניח שהרב קנייבסקי לא שמע מעולם את מרלון ברנדו אומר "נציע לו הצעה שאי אפשר לסרב לה", אבל הוא מסתדר יפה. רבנים חרדים מנותקים מהמציאות המודרנית לקחו את בריאות המדינה ועתיד הכלכלה בני ערובה ולא מתחשבים אפילו במצב החירום.

 

לא במקרה אנחנו מנהלים משא ומתן עם ציבור שמנהל מרי אזרחי על היקף העבריינות שתהפוך ללגיטימית. תרמה לכך העובדה שבשבועות שקדמו לחופשת סוכות, הממשלה והמשטרה אפשרו למערכת החינוך החרדית לבנים לפעול למרות הסגר. אתמול נפתחו תלמודי תורה בביתר עילית ובבית שמש, בעיקר מוסדות של הפלגים הקיצוניים. ביקור המשטרה הניב קנסות לחלק מהם וסגירה לאחרים. אבל מבחן אמיתי יהיה רק כשייפתחו המוסדות של השותפות המרכזיות בקואליציה. כשזו ההתנהלות של מגזר שהתחלואה בו מרקיעה שחקים, חילונים בעלי עסקים צופים מהצד ואומרים - אנחנו לא נהיה פראיירים. הכל פוליטי.

 

החשש של גדולי התורה הוא שכשהילדים מושבתים הם יכולים לשוטט ברחובות, או באינטרנט. אין פיקוח נפש. הרבנים מוכנים להקריב הכל כדי שהצעירים החרדים לא יפגשו השקפות אחרות ולא יבינו כמה ההשקפה החרדית היא קיצונית ושולית.

 

כל זה כמובן לא היה קורה אם היה פה ראש ממשלה אמיתי ולא כוכב של תוכנית הריאליטי "הישרדות־נתניהו". יש פה הנהגה חרדית שמובילה מדיניות של עבריינות קורונה. היא משתפת פעולה עם ראש ממשלה חשוד בפלילים, והם מעניקים זה לזה חסינות.

x