בארץ

בלעדי לכלכליסט

מפלה לנתניהו: הקואליציה בממשלה הופכת לאופוזיציה במוסדות הלאומיים

הקואליציה המתגבשת במוסדות הלאומים: הפועל המזרחי, הרפורמים, יש עתיד ומרצ וישראל ביתנו. ראשות קק"ל תימסר לאברהם דובדבני מהפועל המזרחי לשנתיים וחצי ואח"כ ליש עתיד. ראשות ההסתדרות הציונית ליעקב חגואל, החטיבה להתיישבות לליכוד. גורמים בממשלה: קואליציה שכזו לא תותיר ברירה אלא לפרק את המוסדות הלאומיים

צבי זרחיה 18:3812.10.20

מכה לנתניהו במוסדות הלאומים: הקואליציה המתגבשת לא כוללת את 67 צירי הליכוד שהולכים עם רה"מ בנימין נתניהו וגם לא את הצירים ממפלגות הקואליציה כחול לבן, ש"ס, ארץ קודש המקורבת ליהדות התורה, וכן ישראל ביתנו.

 

הקואליציה המתגבשת במוסדות הלאומים תורכב ממפלגות: הפועל המזרחי עם 75 צירים, הרפורמים עם 96 צירים, יש עתיד, ומרצ-58 וישראל ביתנו שלה 33 צירים. ולהם יהיו ביחד 230 צירים בקונגרס העולמי. אליהם יחבור יו"ר הליכוד העולמי יעקב חגואל שסביבו כיום 48 צירים. בקונגרס הציוני 525 צירים.

 

 

 

לפי הסיכומים: ראשות ההסתדרות הציונית תימסר ליעקב חגואל המייצג את הליכוד העולמי. ראשות החטיבה להתיישבות תימסר אף היא לליכוד. דובדבני המכהן כיום כיו"ר הסתדרות הציונית העולמית יכהן בשנתיים וחצי הראשונות כיו"ר קק"ל. לאחר מכן, תועבר המשרה לנציג יש עתיד ככל הנראה ח"כ אלעזר שטרן. ישראל ביתנו תמשיך להחזיק במשרת סגן יו"ר קק"ל ותקבל לידיה את משרת יו"ר הימנותא - חברת בת של קק"ל שעוסקת בקרקעות.

 

מימין אברהם דובדבני ויעקב חגואל מימין אברהם דובדבני ויעקב חגואל צילום: ההסתדרות הציונית העולמית, ששון תירם

 

גורמים בממשלה מתחו ביקורת על הקואליציה המסתמנת ואמרו כי "קואליציה שכזו לא תשאיר ברירה ונפרק את המוסדות הלאומיים".

 

כזכור רה"מ בנימין נתניהו נלחם לבחירתו של יו"ר הקואליציה ח"כ מיקי זוהר (ליכוד) כיו"ר הליכוד העולמי, אבל בבחירות שנערכו נמנעה התמודדותו של זוהר. לאחר שחגואל נבחר שוב כיו"ר הליכוד העולמי, הודיע זוהר על הקמת הליכוד הבינלאומי וריכז סביבו 68 צירים וצירף אליו 2 צירים של גשר עימה חתם על הסכם. נתניהו קרא לצירי הליכוד העולמי לחבור לסיעה החדשה שהקים מיקי זוהר.

 

בעוד שבועיים ב-20 באוקטובר 2020 יתכנס הקונגרס הציוני העולמי לבחירת בעלי התפקידים. ההערכה היא שלקואליציה במוסדות הלאומיים יצטרפו גם כחול לבן ומפלגת העבודה. במפלגת העבודה דורשים את יו"ר קק"ל עבור דני עטר - היו"ר המכהן. זאת ועוד לכחול לבן מוצעת משרת יו"ר קרן היסוד אך כאמור היא ביחד עם מפלגת העבודה ורוצה את יו"ר קק"ל עבור עטר.

 

ראשי הארגונים הציוניים נהנים משכר של שר בממשלה – 50.6 אלף שקל ברוטו בחודש. ראשי המחלקות נהנים אף הם משכר גבוה ומנסיעות רבות לחו"ל במחלקת העסקים. המוסדות הציוניים מהווים כר פורה לג'ובים לנציגי המפלגות. הזרמים והבריתות השונות מקבלים כספים קואליציונים של מיליוני שקלים בשנה מההסתדרות הציונית העולמית. קק"ל מעבירה מדי שנה להסתדרות הציונית העולמית 22.5 מיליון דולר.

 

 

x