$
בארץ

אז מה אם הבטיחו לשלם: נבחרי הציבור הפרו את הסגר - אבל לא קיבלו את הקנס

השרה גילה גמליאל וח"כ מיקי לוי הבטיחו לשלם את הקנס בסך 500 שקל על הפרת הסגר, אבל מבדיקת כלכליסט עולה שהמשטרה לא שלחה את הדו"חות, זאת עד לקבלת הנחייה מהיועמ"ש. מנדלבליט מסרב להתייחס. גמליאל ולוי הם רק חלק קטן מהבכירים שהפרו את הוראות הסגר - ונמנעו מתשלום קנס

צבי זרחיה 18:0212.10.20

נבחרי הציבור שנתפסו בשבועיים האחרונים עוברים על הגבלות הסגר כמו השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל וח"כ מיקי לוי אמנם הבטיחו לשלם את הקנס - 500 שקל כל אחד אבל עד כה לא הגיעה אליהם דרישת תשלום.

 

מבדיקת כלכליסט עולה כי משטרת ישראל לא שלחה את הודעות הקנס לאח"מים מאחר שהיא ממתינה להחלטתו של היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט. במשרד המשפטים סירבו היום להתייחס לנושא. אם לא יוטלו קנסות על נבחרי הציבור, הדבר יהווה מסר שלילי לאזרחים, ולפיו הנבחרים וקרוביהם הם מעל לחוק ולהגבלות. לפי ההגבלות יש לשלם את קנסות הקורונה בתוך 60 ימים מקבלתם.

 

 

 

לכלכליסט נודע שח"כ לוי פנה לתחנת המשטרה במבשרת ציון שבה הוא מתגורר בבקשה שירשמו לו דו"ח, אבל טרם קיבל דו"ח שכזה. לוי כתב מכתב לתחנת המשטרה וציין כי "ב-2 באוקטובר (ערב סוכות) נסעתי בתוך ישוב מבשרת ציון מקום מגורי על מנת להעביר אוכל לבני הגר בישוב. אבקש לרשום דו"ח לתשלום בגין אי עמידה בתקנות הסגר".

 

כזכור, בשבוע שעבר נחשף שלוי הביא בשעות היום אוכל למשפחת בנו, ישב בחצר הבן וחזר לביתו. לאחר מכן פורסם שבערב ראש השנה שמר על נכדיו בביתו. בעקבות שני המקרים הללו סיכמו לוי ויו"ר יש עתיד ח"כ יאיר לפיד שלוי יעזוב את תפקידו ב"ועדת הקורונה".

 

ח"כ לוי התנצל ופירסם הודעה "מבלי להכנס לפרטים כאלה ואחרים, ההתנהלות שלי היתה לא ראויה. בשיחה עם לפיד הסכמנו שאסיים את תפקידי בוועדת הקורונה. כמובן שאשלם כל קנס שיוטל".

 

השרה גילה גמליאל ובעלה עו"ד חובב דימרי הפרו את הגבלות הסגר כשנסעו מביתם בתל אביב לעיר טבריה. הם התגוררו בדירה הצמודה לדירת הורי דימרי, התפללו בבית כנסת ביום הכיפורים. גמליאל ובן משפחה נוסף נדבקו בקורונה, והשרה הודיעה שתשלם את הקנס.

 

בתגובתה מסרה, "פעלתי במגבלות הסגר כדי להמשיך בפעילותי הציבורית השוטפת ולאור היותי במקביל אם לבנות קטנות, והרצון שלי לשלב בין השניים. אני מבינה שבתקופה זו שבה קיימת חשיבות רבה לשמירה על אמון הציבור בהנחיות הממשלה, טעיתי בשיקול דעתי והיה מקום לנהוג אחרת. אני מבקשת להתנצל על כך בפני הציבור, ומודיעה שאשלם את הקנס הנדרש". בלשכת גמליאל סירבו להגיב.

 

השרה גמליאל השרה גמליאל צילום: אלכס קולומויסקי

 

קודם לכן התקשו במשרד הבריאות לבצע את החקירה האפידמיולוגית שלה, ונטען שהיא הטעתה בתחילה את הבודקים כשטענה שלהערכתה נדבקה מהנהג, אף שהנהג לא היה בקשר עם בני משפחתה.

 

טופז לוק יועץ הניו מדיה של רה"מ בנימין נתניהו והיועץ המדיני ראובן עזר הפרו אף הם את הנחיות הבידוד. לוק נראה לפני כשבועיים סמוך למלון "פרימה המלכים" בירושלים יחד עם דובר משפחת נתניהו עופר גולן בעת שנערכה הפגנה במקום. המפגינים טענו שהדבר נעשה ככל הנראה לצורך צילומי מפגינים, למרות שלוק אמור היה להיות בבידוד עקב שובו מוושינגטון במשלחתו של נתניהו. המשטרה הטילה על כל אחד מהם קנס של 5,000 שקלים.

 

מהליכוד נמסר בתגובה אז כי "טופז לוק הגיע לבצע בדיקת קורונה בירושלים על פי ההנחיות שקיבל ממשרד הבריאות עם שובו מהמשלחת לוושינגטון, ולאחר מכן שב לביתו".. מאוחר יותר הודיע לוק "מתנצל שהפכו אותי לכלי ניגוח בראש הממשלה. אשלם את הקנס מיוזמתי".

 

עזר הפר פעמיים את הבידוד: בפעם הראשונה בוושינגטון כשיצא בניגוד להנחיות לריצה מהמלון שבו שכנה המשלחת. לאחר שובו נראה בסופרמרקט בישוב מבשרת ציון בישוב שבו הוא מתגורר.

 

לוק לא השיב לפניית כלכליסט. לשכת רה"מ לא הגיבה לפנייה לגבי לוק ועזר.

 

טופז לוק וראובן עזר טופז לוק וראובן עזר צילום: רונן חורש/לע"מ, תומר אפלבאום

 

גם רעיית ראש הממשלה, שרה נתניהו הפרה את ההנחיות, כשבשבוע שעבר נודע שהזמינה ספר לביתה בניגוד להגבלות הסגר. גורמים בליכוד אומרים כי נתניהו סבורה שלא עברה על ההגבלות מאחר שהספר הוזמן לצורך צילום סירטון בהשתתפותה.

 

מטעמה נמסר אז בין היתר כי "לפני חג הסוכות צילמה הגב׳ נתניהו סרטון הסברה לשירות הציבור בו קראה לכולם לעטות מסיכות. מאחר שהגב׳ נתניהו היא דמות ציבורית משפיעה ומדובר בסרטון הסברה לשירות הציבור, היא הניחה שניתן להשתמש בשירותי ספר, כפי שנהוג בערוצי הטלוויזיה. הגב׳ נתניהו והספר עטו מסיכה וכפפות בזמן ששהו יחד והיא אף ביקשה מהספר להימנע משיחה מטעמי זהירות".

 

שרה נתניהו שרה נתניהו צילום: אוהד צויגנברג

 

ראש השב"כ נדב ארגמן והרמטכ"ל אביב כוכבי הפרו את הנחיות הסגר באירוח בני משפחה שאינם מתגוררים עימם בביתם. ארגמן אירח את בתו החיילת שמתגוררת לסירוגין אצלו ואצל רעייתו לשעבר, ואת בנה, כלתה ונכדה של זוגתו הנוכחית. בת הזוג שומרת על הנכד במהלך השבוע. ראש השב"כ הביע צער על כך.

 

הרמטכ"ל אביב כוכבי אירח בערב סוכות האחרון בביתו את הורי אשתו חרף ההנחייה שאסור לאדם להתארח בבית אחר ללא קשר למגבלת המרחק. כוכבי מסר בתגובה: " לאורך כל תקופת הסגר אני מקפיד לקיים את הנחיות המדינה והצבא באדיקות. במוצאי יום הכיפורים, הגיעו הוריה של אשתי, הגרים במרחק שלושה בתים מאיתנו, ושהו בחצר הבית בלבד, תוך שמירת מרחק ועטיית מסיכות, וזאת מתוך הבנה מוטעית שההנחיות מאפשרות מפגש בשטח פתוח. לא העלנו בדעתנו שאנו עוברים על ההנחיות. אני מצר על האירוע ולוקח אחריות מלאה".

 

יוני בנט בנו בן ה-15 של יו"ר ימינה ח"כ נפתלי בנט אירח בביתו ביום הכיפור בביתו ידידה שאינה מתגוררת עימם. בנט העיר לבנו על כך.

 

מהמשטרה נמסר בתגובה כי "במענה לפניות כתבים על טענות להפרות לכאורה של ההוראות והמגבלות בעניין נגיף הקורונה, על ידי נבחרי ציבור ואישי ציבור, נבהיר כי הנושא ייבחן כמקובל וההחלטות יתקבלו על ידי היועץ המשפטי לממשלה כמקובל". במשרד המשפטים סירבו להגיב.

 

יצויין כי בתקופת הסגר הראשון הפרו נבחרי ציבור את ההגבלות: הנשיא ראובן ריבלין אירח לליל הסדר את ביתו ומשפחתה חרף ההנחיות, והתנצל על כך. רה"מ בנימין נתניהו אירח את בנו אבנר שאינו מתגורר במעון הרישמי אלא בסמוך לו, שר החינוך יואב גלנט אירח את ביתו שאינה מתגוררת עימו, ח"כ ניר ברקת (ליכוד) אירח את ביתו שאינה מתגוררת עימו, ח"כ אביגדור ליברמן (ישראל ביתנו) אירח את בנו שאינו מתגורר עימו, ושרת התחבורה מירי רגב חנכה מחלף ובטקס השתתפה כמות גבוהה של משתתפים מעבר להנחיות. נושאי משרות אלה לא קיבלו קנסות.

 

 

x