$
בארץ

"אנשים דעתנים ומוכשרים לא יבואו לאוצר; מי ישים את הראש בגיליוטינה?"

כך אומרים גורמים במשרד האוצר בעקבות התפטרותה אתמול של המנכ"לית קרן טרנר-אייל; השר כץ בפייסבוק: "כל הדיונים הם מקצועיים ומכבדים וברמה הנדרשת. אני כשר הממונה קובע בסופו של דבר את המדיניות, ותפקיד הפקידות לתמוך ולבצע"

עמרי מילמן 12:4912.10.20

"משרד האוצר בראשותי מתפקד היטב באופן עצמאי ועם מלוא הסמכויות, וממלא את כל משימותיו על הצד הטוב ביותר בתקופה קשה ומאתגרת זו. הן בתחום הסיוע לשכירים ולעצמאים ולעסקים, והן בתחום קידום המדיניות. שיתוף הפעולה עם רה״מ הוא מתבקש ונעשה בדרך הנכונה ביותר", כך כתב היום שר האוצר ישראל כץ בעמוד הפייסבוק שלו, על רקע הביקורת החריפה שספג עם התפטרות בכירי המשרד.

 

 

 

מנכ"לית משרדו קרן טרנר-אייל התפטרה אתמול, תקופה קצרה לאחר שהממונה על התקציבים שאול מרידור התפטר בטריקת דלת ושבועיים לפני מועד העזיבה של החשב הכללי רוני חזקיהו.

 

גורמים שונים במשרדו מזהירים מפני קריסה של הנהלת המשרד. לדבריהם, "המצב מאד מטריד. עצם העובדה שמנהל רשות המסים נדרש למלא את מקום מקום המנכ"ל זה אומר דרשני. אי אפשר לומר שהעסקים כרגיל כאשר שלושה מנהלים בכירים עזבו, ועמדת האוצר בקושי נשמעת בממשלה".

 

 

שר האוצר וצמרת האוצר הפורשים. מימין: ישראל כץ, רוני חזקיהו, שאול מרידור וקרן טרנר-אייל שר האוצר וצמרת האוצר הפורשים. מימין: ישראל כץ, רוני חזקיהו, שאול מרידור וקרן טרנר-אייל צילומים: יריב כץ, יובל חן, אלכס קולומויסקי, דנה קופל

 

בפוסט שהעלה כץ כתב כי "כל הדיונים באוצר הם מקצועיים ומכבדים וברמה הנדרשת ואני כשר הממונה קובע בסופו של דבר את המדיניות, ותפקיד הפקידות לתמוך ולבצע", זאת על רקע הביקורת להתנהלות של כץ כלפי בכירי משרדו, ובעיקר כלפי טרנר-אייל בשבועות האחרונים.

 

לדברי גורמים אחרים באוצר "היו לא מעט העלבות וזלזול בעיקר בינו לבין מרידור ולבין טרנר-אייל. ועם כל מי שלא הסכים עם דעתו. אולם הבעיה העיקרית נובעת מהריכוזיות המוגזמת של כץ. כששר האוצר מבקש לנהל את משרד האוצר ברמה שבה הוא נכנס לכל פינה, זה לא עובד, זה לא תפקיד של שר אוצר, וזו התנגשות קבועה שלו עם דרגי המקצוע. אתה רוצה פקידים חזקים כדי שאפשר יהיה לנהל את העסק כמו שצריך. אם אתה לא מסוגל שיהיה לידך פקיד דעתן ובעל כח אתה בבעיה וזה לא עובד. וזה חוזר על עצמו".

 

 

ישראל כץ ובנימין נתניהו ישראל כץ ובנימין נתניהו צילום: עמית שאבי

 

"ביבי השפיל את כץ ואמר לו להפסיק לחפור"

 

החשש שעולה כעת במסדרונות האוצר הוא כי "אנשים עצמאים דעתניים ומוכשרים לא יבואו. מי ישים את הראש בגיליוטינה? רק מי שאין לו מה להפסיד. הרי להיות בתפקיד כזה גם בשנים רגילות אתה חוטף מקלחת מכל מקום, בתקופת משבר כזו אתה לא יכול לרצות את כולם, ועל זה יש להוסיף שגם הפוליטיקאים משתלחים בך וההשפלות וכו'. למה שמישהו יבוא?.

 

"תפקידי הממונה על התקציבים והמנכ"ל, שבמהותם קרובים יותר לעיסוק הפוליטי ולקבלת ההחלטות בממשלה, יונקים כוחם מהשר, וכאשר השר לא מעוניין לתת להם כוח, אין משמעות לתפקיד" אומרים אותם גורמים.

 

במקביל גורמים אחרים באוצר סבורים כי הביקורת החריפה על כץ אינה בהכרח במקומה, שכן למרות שהוא שר האוצר, בפועל הבעיות והמדיניות הבעייתית מגיעות ישירות מראש הממשלה. לדבריהם "ראש הממשלה דורך עליו. בכל דיוני הקורונה, ראש הממשלה לא נתן כמעט לאף פקיד באוצר לדבר, שזה מאד חריג וייתכן וזה מה ששבר את המנכ"לית. האשמה היא לאו דווקא כץ, ביבי השפיל אותו בכמה דיונים ואמר לו להפסיק לחפור".

x