$
בארץ

פרשנות

כץ מפקיר את כלכלת ישראל לגחמותיו של נתניהו

מיד לאחר התפטרותה של מנכ"לית משרדו קרן טרנר אייל, הודיע שר האוצר ישראל כץ כי תקציב המדינה לשנת 2021 יוגש בדצמבר ולא כפי שהתחייב. בכך הפך כץ באופן רשמי את התקציב לכלי שרת פוליטי, והוא עלול למצוא את עצמו מסיים קדנציה בלי תקציב מאושר

עמרי מילמן 18:5011.10.20

שעה בדיוק לאחר שהביא גורם בכיר נוסף בהנהלת משרד האוצר להתפטר, הפעם מנכ"לית המשרד, הודיע שר האוצר ישראל כץ כי סיכם עם בכירי משרדו שתקציב המדינה לשנת 2021 יוגש לממשלה בחודש דצמבר. כץ ציין כי הדבר נעשה "בהתאם לשיקולים המקצועיים ולוח הזמנים המתבקש" ואף ציין כי המהלך נעשה "כפי שהתחייב". אבל לא כך הוא התחייב.

 

 

כץ, שמרבה להתראיין בערוצי הטלוויזיה וברדיו, הכריז כבר לפני מספר חודשים כי ינחה את משרדו לעבוד על תקציב 2021 מיד כשתסתיים חלוקת המענקים בשווי 11 מיליארד שקל, במסגרת החוק שדחה את אישור התקציב לשנת 2020 (ופירוק הממשלה האוטומטי). זה קרה כבר בספטמבר.

ישראל כץ ישראל כץ צילום מסך: לע"מ

 

כץ, בשירותו של נתניהו, כבר גרם למשק הישראלי לשלם מחיר כבד כשהתעקש על קידום תקציב 2020 לבדו ללא תקציב 2021. הוא הביא לקפאון מסוכן במשרדי הממשלה ולחוסר ודאות במשק תחת התירוץ הבלתי משכנע שנגיף הקורונה המתעתע אינו מאפשר לאשר תקציב לתקופה ארוכה (מעט לאחר מכן אישרה הממשלה את חבילת הסיוע לקורונה הכוללת "רשת ביטחון" של אבטלה ומענקים עד ליוני 2021).

 

המחיר שישלם המשק הישראלי הוא במקרה הטוב כבד, אם התקציב יאושר בסופו של דבר בחודש מרץ 2021, ומשרדי הממשלה והשירותים הציבוריים ייספגו פגיעה ברבעון הראשון של השנה בלבד. בתרחיש הרע, המחיר שישלם המשק הישראלי הוא הרסני, אם נמצא את עצמנו במערכת בחירות נוספת, שוב מבלי שאושר תקציב שנתי. בתרחיש זה, שנת 2021 תהפוך גם היא ל"שנה אבודה" מבחינה כלכלית.

 

משבר הקורונה היה אמור להיות הזדמנות כלכלית נדירה למימוש רפורמות שמחכות כבר שנים על המדף – העלאת גיל פרישה לנשים, ייעול המערכת הציבורית, ביטול פטור בלתי מוצדק ממס לקבוצות כוח ועוד. ההזדמנות הזאת הפכה להיות הזדמנות לטובת צרכיו האישיים של ראש הממשלה. נתניהו וכץ הפכו רשמית את תקציב המדינה לכלי שרת פוליטי. לא עוד מנגנון מורכב לקביעת סדרי עדיפויות עבור הציבור, אלא כלי ציני נוסף במערכת הפוליטית המלוכלכת של השנים האחרונות.

 

רה"מ נתניהו רה"מ נתניהו צילום: צילום מסך

 

כץ מצא את עצמו נפגע מקללת השרים הבכירים תחת נתניהו. הם אינם יכולים לקדם מהלכים משמעותיים בלי תמיכת ראש הממשלה, ותמיכה כזאת בימינו ניתנת רק למי שמשרת אינטרסים פוליטיים צרים וזרים. משה כחלון למשל ידע את זה, ולכן דרש לקבל מנתניהו התחייבות כתובה לעצמאות במשרדו בטרם נכנס למשרד שר האוצר.

 

אם ימשיך בדרך הנוכחית, כץ ימצא את עצמו מסיים קדנציה מבלי שאישר תקציב מעולם, עם משרד ממשלתי מפורק ונטול שדרה ניהולית וכלכלה פגועה וחבולה. תחתית כזאת, שממנה ניתן רק לעלות, תהיה מקפצה מצוינת עבור שר האוצר הבא. מה שבטוח, לא כך יגיע כץ לכסא ראש הממשלה בו הוא כל כך חפץ.

x