$
בארץ

לקראת אישורו בכנסת: צפו בנוסח המלא של הסכם השלום עם האמירויות

בישיבת הממשלה שתיערך ביום שני יידון ההסכם עם איחוד האמירויות וביום חמישי הוא יובא לאישור מליאת הכנסת שתכונס לצורך כך באופן מיוחד. ממימון והשקעות ועד תעופה אזרחית: אלה עיקרי ההסכם בתחום הכלכלי

צבי זרחיה 13:0409.10.20

מליאת הכנסת תכונס ביום חמישי הקרוב כדי לאשר את הסכם השלום בין ישראל והאמירויות. עוד קודם לכן, יידון ההסכם בישיבת הממשלה שתיערך ביום שני.

 

לקריאת ההסכם המלא - לחצו כאן 

נתניהו חותם על הסכם השלום עם איחוד האמירויות ובחריין נתניהו חותם על הסכם השלום עם איחוד האמירויות ובחריין צילום: אי פי איי

 

ההסכם כולל שורה של שיתופי פעולה כלכליים בין הצדדים "כחלק בלתי נפרד ממחויבותם לשלום, לשגשוג, ליחסים דיפלומטיים וידידותיים, לשיתוף פעולה ולנורמליזציה מלאה".

 

אלה הנושאים המרכזיים בתחום הכלכלי שבהם עוסק ההסכם -

 

מימון והשקעות

 

"הצדדים ישתפו פעולה כדי להעמיק ולהרחיב במהרה קשרי השקעות דו-צדדיים וייתנו עדיפות גבוהה לכריתת הסכמים בתחום הפיננסיים וההשקעות, בהכירם בתפקיד המפתח של הסכמים אלה בהתפתחות הכלכלית של הצדדים ושל המזרח התיכון בכללותו. הצדדים מאשרים מחדש את התחייבותם להגנה על משקיעים, צרכנים, שלמות השוק ויציבות פיננסית, וכמו גם שמירה על כל אמות המידה הרגולטוריות החלות. הצדדים גם יעשו מאמץ לקדם שיתופי פעולה במיזמי תשתית איזוריים אסטרטגיים ויבחנו את כינונה של קבוצת עבודה רב-צדדית למיזם 'מסילות לשלום איזורי'".

 

תעופה אזרחית

 

"הצדדים מכירים בחשיבות להבטיח טיסות ישירות בין ישראל לבין איחוד האמירויות לנוסעים ולמטענים, כאמצעי חיוני לפיתוח ולקידום היחסים ביניהם. הם מכירים כחלות זה בין זה בזכויות היתר ובהתחייבויות הקבועות בהסכמי התעופה הרב-צדדיים ששניהם צדדים להם. הצדדים יחתמו מוקדם ככל הניתן באופן מעשי על כל ההסכמים וההסדרים הנחוצים המסדירים תעופה אזרחית, וכתוצאה מכך, יפעלו כדי לכונן מסדרון אווירי בינלאומי בין שתי מדינותיהם בהתאם למשפט הבינ"ל. כמו כן הם יגבשו את ההסכמים וההסדרים הנחוצים ביחס לאשרות ולשירותים קונסולריים ויממשו אותם כדי להקל על נסיעה של אזרחי שתי המדינות".

 

תיירות

 

"הצדדים מארים את רצונם ההדדי לקדם את שיתוף הפעולה התיירותי ביניהם כמרכיב חיוני בפיתוח כלכלי ובפיתוח קשרים אנושיים ותרבותיים קרובים יותר בין העמים. למטרה זו, הצדדים יקדמו חילופי מידע באמצעות תשדירי פרסום, חומרי קידום מכירות מודפסים, ואור קוליים והשתתפות בירידים תיירותים=ים. כמו כן, הם יפעלו יחדיו לקידום מיזמים וחבילות תיירות משותפים בין מפעילי תיירות כדי להגביר תיירות ממדיניות שלישיות. הם יפעלו בכדי לקיים סיורים לימודיים הדדיים על מנת להעצים הידע הפיתוח, ניהול ושיווק תיירות מורשת, תרבות וכפר מתוך מטרה לגוון להעמיק את קשרי התיירות ביניהם, וייעשה מאמץ להשתמש בתקציבי שיווק לאומיים לקידום תיירות הדדית בין המדינות".

 

חדשנות, סחר ויחסים כלכליים

 

"הצדדים יגבירו וירחיבו את שיתוף הפעולה ביניהם בחדשנות, סחר ויחסים כלכליים כך שפירות השלום יבואו לידי ביטוי בחברותיהם". בנוסף, כולל ההסכם גם שיתופי פעולה בתחומי המדע טכנולוגיה ושימושים בחלל החיצון למטרות שלום, סביבה, תקשורת ודואר, בריאות, חקלאות וביטחון תזונתי, מים, אנרגיה, הסדרים ימיים ושיתוף פעולה משפטי".

x