$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

הרגולטורים לא עזרו, וחברת החשמל נאלצה לרכוש גז משברון לפי התעריף הגבוה

חברת החשמל קיוותה לקבל ממפעילת אסדת תמר גז בתעריף נמוך לפי החוזה החדש שעליו סיכמה עם ישראמקו ותמר פטרוליום, אך נתקלה בסירוב של שברון שדרשה ממנה לשלם לפי התעריף הישן - הגבוה בכ-50%. בימים האחרונים חברת החשמל התקפלה והתחייבה לרכוש גז לפי התעריף הגבוה. יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ יעקב מרגי הודיע שיכנס דיון דחוף בנושא

ליאור גוטמן 11:3909.10.20

חברת החשמל חזרה לרכוש בימים האחרונים גז טבעי ממאגר תמר - כך נודע ל"כלכליסט". הרכישה התבצעה רק אחרי שחברת החשמל נאלצה לאשר בכתב מול מפעילת האסדה שברון (שמפעילה את האסדה באמצעות נובל ישראל) שהיא תשלם לה עבור הגז לפי המחיר הישן של החוזה שנחתם בין הצדדים בשנת 2012, כלומר 6.35 דולר ליחידת חום (MMBTU). 

 

 

במקור, חברת החשמל ציפתה לקבל גז לפי תמחור של חוזה חדש, כלומר מחיר שיחל בתקרה של כ-4.3 דולר ליחידת חום ויירד לאורך חודשי האספקה עד לרצפה של 3.75 דולר ליחידת חום, אולם כזכור שברון/נובל סירבה לספק בשבוע שעבר את הגז לפי התעריף שנקבע בחוזה החדש, תחת הטענה שהיא עדיין לא מכירה בחוזה החדש ולא מקבלת את תנאיו.
מאגר תמר מאגר תמר צילום: יח"צ

 

המהלך של חברת החשמל נעשה בלית ברירה: מאז יסרובה של שברון/נובל לספק את הגז נערכו שורת שיחות בין חברת החשמל לרשות התחרות ומול משרד האנרגיה, ובשני המקרים התשובה שהתקבלה לצעד החריף של שברון הייתה שהם "לומדים את החומר". עד שהמדינה תיתן פתרון, חברת החשמל חזרה לרכוש את הגז מתמר.

 

מחברת החשמל נמסר ש"כפי שחברת החשמל דיווחה בתחילת השבוע, נובל דחתה במשך יומיים הזמנות גז מוזל שביצעה חברת החשמל מכח התוספת להסכם שנחתמה עם שותפי תמר המחזיקים 53% מהזכויות במאגר. ביום רביעי בערב אישרה נובל את הזמנת הגז בתנאים המפנים להסכם המקורי. חברת החשמל שומרת על זכויותיה החוזיות ותמשיך לפעול לשם כך מול כל הגורמים הרלוונטיים".

 

בתוך כך, עד שמשרדי הממשלה והרגולטורים יחליטו מה לעשות יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ יעקב מרגי הודיע היום (ו') שהוא יכנס בשבוע הבא דיון דחוף של הוועדה, שיעסוק במימוש ההסכם בדבר מחיר מוזל לגז טבעי בין חברת החשמל לבעלות מאגר תמר. "הדיון יתקיים לנוכח הטענות כי חברות שברון ודלק, המפעילות את מאגר תמר, מונעות מימוש הסכם עם חברת החשמל להוזלת מחיר הגז הטבעי. לישיבה יוזמנו נציגי חברות שברון ודלק, וכן נציגי חברת החשמל, משרד האנרגיה, רשות התחרות", מסכם מרגי.  

x