$
בארץ

גני הילדים יחזרו כשתיפתר המחלוקת לגבי הקפסולות

החזרת גני הילדים לפעילת תלויה בשאלה אם יידרשו קפסולות. הפעלת המוסדות בקפסולות יקרה מאוד ותדרוש היערכות נרחבת. שר העבודה והרווחה איציק שמולי דורש לפתוח את מעונות היום מיד, ללא קפסולות

שחר אילן 08:2408.10.20

היכולת להחזיר את גני הילדים לגילאים 6–3 לפעילות תלויה בעצם בשאלה האם - למרות ההדבקה הנמוכה - תעלה דרישה שיפעלו בקפסולות. פתיחת הגנים ללא קפסולות יכולה להיעשות מהיום לעוד יומיים שלושה.

 

 

איתור והתאמה של כיתות לפעילות ילדי גן וכן כוח אדם מתאים, יעלו מאות מיליוני שקלים וימשכו זמן רב. אפשרות נוספת של הפעלת הקפסולות לסירוגין, כלומר שכל ילד יהיה חצי שבוע, אינה יעילה מבחינת המשק.

ילדות בגן בקורונה ילדות בגן בקורונה צילום: יריב כץ

 

 

זה עתיד להיות הוויכוח בנושא מערכת החינוך בימים הקרובים: מתי יפתחו מעונות היום (גילאי 0-3) וגני הילדים (3-6). על פי תחשיב של בנק ישראל הנזק לתוצר מהשבתת גני הילדים ומעונות היום עומד על שני מיליארד שקל והנזק מהשבתת כיתות א'–ג' על 600 מיליון שקל.

 

שר העבודה והרווחה איציק שמולי, האחראי למעונות היום, דורש לפתוח את המעונות כבר בחצי הראשון של השבוע הקרוב. לדבריו, "עם שיעורי תחלואה של פחות מחצי אחוז שנרשמו אצלנו לפני הסגר, אין שום היגיון בריתוק 400 אלף הורים לבית ובשיתוק מוחלט של המשק". שמולי טוען שפתיחת המעונות "זה מהלך מדוד ומבוקר", ואינו רואה צורך בקפסולות למעונות היום. לדבריו, אפשר להפעיל שם קבוצות של חמישה–שישה ילדים עם אותה מטפלת. "זה לא דומה לכיתות א'".

 

הבעיה היא בכיתות הגדולות

 

בשבוע שעבר פרסם צוות מומחים של בית הספר לבריאות הציבור של האוניברסיטה העברית, קריאה לפתוח את הלימודים במעונות הגנים וכיתות א'–ד' בטענה שהנזק בסגירה גדול מהתועלת. הצוות קבע שפתיחת כיתות א'–ד' יכולה להתבצע רק בקפסולות, אבל לא הכניס אמירה דומה לגבי המעונות והגנים. בתשובה לשאלת הבהרה שהעביר "כלכליסט", נמסר

שההמלצה היא לקפסולות לכולם, אם כי כמובן ככל שהמסגרת קטנה יותר, הצורך בקפסולות פוחת.

 

איציק שמולי איציק שמולי צילום: אבי מועלם

 

יו"ר איגוד מנהלי מחלקות החינוך ברשויות המקומיות אבי קמינסקי אומר שבמעונות יחסית אין בעיה לקיים קבוצות קטנות, אבל יש יותר מ־4,000 כיתות גן שבהן 30 תלמידים ומעלה. לדבריו, פתרונות אפשריים יכולים להיות תוספת של בנות שירות לאומי ואולי הפעלת הגנים רק חמישה ימים בשבוע כדי להשתמש בסייעות של ימי שישי במהלך השבוע.

 

התיכונים יישארו סגורים

 

סגנית ראש עיריית תל אביב ומחזיקת תיק הגיל הרך ציפי ברנד, פרסמה מתווה לפתיחת הגנים שמבוסס על קפסולות. לשם כך היא מציעה תוספת כוח אדם והסבת כיתות בית ספר לכיתות גן. לדבריה, זו גם הזדמנות היסטורית לבטל את הצפיפות בגנים. תנאי לדבריה להצלחת המתווה, הוא שלא יהיה מעבר אנשי צוות בין הקפסולות. מרכז השילטון המקומי מתנגד להכשרת כיתות בבתי הספר לכיתות גן בטענה כי הדבר יעלה כמיליארד שקל.

 

לעומת זאת, דבר אחד ברור במערכת החינוך. חטיבות הביניים והתיכונים יישארו סגורים לפחות עד דצמבר וילמדו מרחוק. כמו שהוכיח תחקיר "כלכליסט" השבוע, זה אומר שעשרות אחוזים מהתלמידים לא באמת ילמדו, אם בשל מחסור בציוד ובתשתית ואם בשל האפשרות להתנתק מהמערכת.

x