$
דעות

דעה

הסטירה שנקבל בשל משבר הדיור

אם יש פלוס במשבר הקורונה, זה הקיפאון בשוק הנדל”ן בגינו מחירי הדיור לא נוסקים. אבל בעוד שנה או שלוש המשק יתאושש, הביקוש לדירות יחזור לשיאים שכבר ידענו וקורת הגג תתרחק מהישג ידם של צעירים

אמיתי גזית 08:2508.10.20

 ב־2015, בניסיון לגמד דו"ח של מבקר המדינה על הכישלון בטיפול במשבר הדיור, אמר ראש הממשלה כי האיום החמור ביותר על המדינה הוא משבר הגרעין עם איראן. את דבריו סיים במשפט שהפך למטבע לשון: "אני לא שוכח גם את עניין החיים עצמם". עם התירוץ האיראני אפשר עוד להתווכח, אבל קשה לדמיין איזה תירוץ ילווה את משבר הדיור הבא, שיפרוץ כנראה בעוד שנים ספורות.

 

 

 

 

הישגי הממשלה בדיור דרדרו את ישראל בחזרה למצב שבו היתה לפני כחמש שנים. במצב כזה נמצא את עצמנו בעוד כמה שנים במחסור מבהיל בדירות. קצב שיווק קרקעות המדינה לבנייה למגורים נחתך השנה ב־37%, מספר הדירות בתוכניות שאושרו השנה נמוך ביותר מ־50% בהשוואה ל־2019, רחוק מאוד מהנדרש כדי לעמוד בקצב צמיחת האוכלוסייה. 

נדל"ן בפתח תקווה נדל"ן בפתח תקווה צילום: דוד הכהן

 

 

לקורונה חלק קטן בנזק, אך עיקרו נעוץ בשיתוק והאין אונות של הממשלה. הוותמ"ל (הוועדה שמטפלת בתוכניות דיור גדולות, חשובות ומורכבות) לא מתפקדת כבר שנה בשל מחלוקות פוליטיות. גם תוכנית הדיור החדשה שגיבש משרד הבינוי עוד לא אושרה סופית, וטרם נמצאו תקציבים למענקים וסובסידיות הכלולים בה, כחלק ממשחקי כוח פוליטיים שבגינם נתניהו לא מקדם את תקציב המדינה, ועימו חוק ההסדרים.

 

אם יש פלוס אחד במשבר הכלכלי בעקבות סגרי הקורונה, זה הקיפאון בשוק הנדל”ן בגינו מחירי הדיור לא נוסקים. אבל בעוד שנה או שלוש המשק יתאושש. מאחר שקצב הריבוי הטבעי לא האט גם בתקופת המגפה, הביקוש לדירות יחזור לשיאים שידענו בשנים האחרונות.

 

בגלל הבור שנוצר השנה קורת הגג תתרחק מהישג ידם של צעירים. אפשר רק לקוות כי עד שיכתבו דו”חות הביקורות שיצביעו על מחדלי הממשלה בתחום הדיור, ישתנה משהו בניהול משבר הקורונה כך שנתניהו וממשלתו יוכלו לפחות להצביע על הישגים בריאותיים, ניצחון במאבק במגיפה, ושמירה על החיים עצמם.

x