$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

בקק"ל מתפקדים לליכוד - כדי לסכל העברת כסף לאוצר

עובדי קק"ל מבקשים להדוף דרישה להעברת 2-1 מיליארד שקל משיווק קרקע למדינה. האמצעי: התפקדות לליכוד והפעלת לחץ על שר האוצר. "בזכותכם סופרים אותנו", כתב יו"ר הוועד ישראל גולדשטיין לעובדים

צבי זרחיה 06:5508.10.20

הקשרים בין קק"ל למפלגת השלטון מתהדקים: כ־200 עובדי קק"ל נוספים התפקדו החודש לליכוד בעקבות מכתב ששלח אליהם יו"ר ארגון העובדים בקק"ל ישראל גולדשטיין. ההתפקדות המאסיבית למפלגת השלטון נועדה לסייע לארגון להדוף את דרישת האוצר להעביר לממשלה 2-1 מיליארד שקל מהכנסות קק"ל - מה שעשוי להתגלגל לכדי פיטורים בארגון - באמצעות הפעלת לחץ על ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר ישראל כץ.

 

יו"ר ועד עובדי קק"ל ישראל גולדשטיין יו"ר ועד עובדי קק"ל ישראל גולדשטיין

 

"בלי שום לחצים"

 

בסיבוב הקודם של התתפקדות לליכוד בקק"ל, בספטמבר 2019, התפקדו למפלגה 600 עובדם בעקבות פנייתו של גולדשטיין, וכיום כבר 800 מתוך כ־1,000 העובדים בקק"ל כבר התפקדו לליכוד. גולדשטיין הוא חבר ליכוד ואחד האנשים החזקים בקק"ל. בשנים האחרונות הוא הצליח למנוע פיטורי עובדים מקק"ל ולשפר את תנאיהם. הוא גם מקורב ליו"ר הקואליציה ח"כ מיקי זוהר, בו תומך נתניהו להנהגת הליכוד העולמי. הוא גם מקורב ליו"ר הכנסת ח"כ יריב לוין ולשר המודיעין אלי כהן, שניהם מהליכוד. גולדשטיין, שביקש מהעובדים להעביר אליו את דף ההתפקדות שלהם בטרם יועבר לרישום בתנועה, הדגיש במכתבו כי "כל הכתוב הוא כבקשה ומרצון העובדים ללא שום לחצים". בפנייתו כתב גולדשטיין כי "אנו נמצאים בימים של חילופי שלטון בקק"ל, וכנראה מפלגת השלטון היא זו שתהיה השולטת ברוב התפקידים הרלוונטיים בדירקטוריון שייבחר ב־20.10.20. בנוסף, האוצר כבר מחפש מקורות תקציב לבור הענק שנוצר בתקציב המדינה עקב מגפת הקורונה.

 

"בימים האחרונים התקיימו מספר פגישות עם נציגי קק"ל והאוצר לגבי העברת כספים לקופת המדינה מקק"ל. הקשרים שיצרנו במפלגת השלטון בעזרתכם הינם חזקים אך לא מספיק. אתם אלו שחיזקתם אותנו בהתפקדות שלכם לליכוד וכתוצאה מכך סופרים אותנו".

 

הוא הוסיף כי "בכדי שנהיה חזקים מספיק ונוכל למנוע מהלכים שיפגעו בקק״ל אנו מוכרחים להגדיל את מספר המתפקדים על מנת שנוכל לשמור על יציבות קק"ל שלנו ולמנוע פגיעה בהמשכיות העשייה ובעובדים עצמם. אני מצרף לכם קישור להתפקדות שהיא מאוד חשובה עבור כל אחת ואחד מכם, עבור משפחותינו ופרנסתנו... חזקו אותנו כדי שנהיה חזקים לשמור עליכם".

 

גולדשטיין שהוא חבר בהנהגת ההסתדרות הודיע לעובדים כי "חשוב שתדעו שאין לי שאיפות פוליטיות, אני כל כולי למענכם ולמען קק"ל שלנו וההתעסקות הפוליטית נעשית רק כדי לשמור על קק"ל ועובדיה".

 

בתשובה ל"כלכליסט" אמר גולדשטיין כי ההתפקדות נועדה לחזק את מעמדה של קק"ל בקרב מקבלי ההחלטות. אנו יכולים להיות זרוע ביצועית ולבצע פרויקטים לאומיים עבור הממשלה במקום שהיא תיקח מאיתנו כסף. הכנסות קק"ל הן משיווקי קרקעות על ידי רשות מקרקעי ישראל. ברגע שאין כמעט שיווקי קרקעות בגלל הקורונה ההכנסות של קק"ל יירדו, ונצטרך להשתמש בכספי הרזבה של הארגון. מי שייקח כעת כסף מקק"ל יעמיד אותנו במצב שלא נוכל לתפקד. אם הממשלה תיקח מיליארד שקלים מקק"ל - ניכנס לבעיה ולא נוכל לבצע את עבודתינו, וידרשו מאיתנו לפטר עובדים. במקום שהמדינה תשקיע כסף אנו נשקיע בפרויקטים מטעם קק"ל. אם נעשה פרויקטים לאומיים ונהיה זרוע ביצועית של הממשלה קק"ל תחזור להיות קק"ל שכולם אוהבים".

 

יו"ר הקואליציה זוהר אמר כי הוא "מברך על ההתפקדות לליכוד. שתחזק את התנועה. עובדי קק"ל יקרים לליבי". במקביל, זוהר מנסה לגייס קואליציה בראשות הליכוד במוסדות הלאומיים לקראת כינוסו של הקונגרס הציוני העולמי בעוד שבועיים.

 

נתניהו: תתחברו למיקי זוהר

 

נתניהו שיגר ביום שישי מכתב אל כל צירי הליכוד בקונגרס הציוני העולמי וקרא להם לחבור לסיעת הליכוד במוסדות הלאומיים בראשות זוהר. בכך למעשה נתניהו מתעלם והודף את יו"ר הליכוד העולמי יעקב חגואל. נתניהו כתב לצירי הקונגרס כי "אני מבקש לקרוא לכל צירי הליכוד ולחברינו בקונגרס הציוני לחבור לסיעת הליכוד בראשות מיקי זוהר, האיש שאותו מיניתי להוביל את פעילות הליכוד בקונגרס הציוני".

 

במקביל הודיע ביום שישי היועץ המשפטי של הליכוד עו"ד אבי הלוי במכתב להסתדרות הציונית העולמית כי סיעת הליכוד מונה 72 צירים בקונגרס ו־144 ממלאי מקומם, בא כוח הסיעה הוא זוהר וממלא מקומו הוא מנכ"ל הליכוד צורי סיסו. עוד הובהר כי "בקשה של סניפים ממדינות שונות לשייך את חבריהם לסיעת הליכוד בהסתדרות הציונית העולמית טעונה את אישורם של זוהר או סיסו". המשמעות היא שצירים של הליכוד העולמי שמבקשים לפעול תחת הליכוד יצטרכו לפנות אל זוהר ולא אל חגואל.

 

בתגובה הליכוד העולמי הגיש אתמול עתירה לבית הדין העליון של הליכוד ולבית המשפט המחוזי בירושלים כדי שיורה כי ייצוג הליכוד בקונגרס הציוני העולמי ובמוסדות הלאומיים יהיה אך ורק באמצעות תנועת הליכוד העולמית.

 

בתגובה אמר חגואל: "זוהר ממשיך בניסיונות פילוג נואשים ומביכים. מוטב שיפנים כי הוא הפסיד בבחירות הדמוקרטיות לראשות הליכוד העולמי ויקבל את דין התנועה".

 

* * *

 

גנץ נלחץ בין לחץ מכחול לבן ובין לחץ מהעבודה

 

יו"ר קק"ל: בילסקי או עוד כהונה לעטר?

 

יו"ר כחול לבן בני גנץ המבקש לבצר את מעמד מפלגתו במוסדות הלאומיים לכוד בין דרישתו של יו"ר מפלגת העבודה עמיר פרץ, למנות לקדנציה נוספת כיו"ר קק"ל את היו"ר הנוכחי דני עטר, לבין דרישות בתוך כחול לבן למנות לתפקיד את זאב בילסקי, לשעבר ראש מטה הדיור ולשעבר יו"ר הסוכנות. יו"ר הקואליציה ח"כ מיקי זוהר (ליכוד) מציע למנות לתפקיד את ח"כ חיים כץ.

 

בעוד כשבועיים (20 באוקטובר) יכונס הקונגרס הציוני העולמי לבחירת בעלי התפקידים במוסדות הלאומיים ובהם יו"ר קק"ל, אך בהיעדר קואליציה בקונגרס, אין רוב לאף למועמד לראשות קק"ל כמו גם ליתר התפקידים.

 

מועמדים נוספים לתפקיד שמוזכרים בכחול לבן הם: תא"ל במילואים יחזקאל אגאי, מנכ"ל כחול לבן שנחשב לאיש אמונו של גנץ, ופרופ' אלון טל, לשעבר חבר דירקטוריון קק"ל. בילסקי וטל לא זוכים לתמיכה רבה במפלגות החברות בקונגרס הציוני העולמי.

 

גורמים בכחול לבן טוענים שיש למנות לתפקיד נציג של המפלגה ולא את עטר (שבו תומכת גם ש"ס). מנגד, גנץ מעוניין לשמור על יחסים טובים עם פרץ והעבודה שצפויה לחבור לכחול לבן בבחירות הקרובות שייערכו כנראה במרץ 2021.  

 

x