$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

"נובל אנרג'י מתנהגת בבריונות ומחזיקה את המשק כבן ערובה"

הבוקר פנתה חברת החשמל לממונה על התחרות, עו"ד מיכל הלפרין, בבקשה דחופה שתתערב בסכסוך בינה לבין שברון, הבעלים החדש של נובל אנרג'י. חברת החשמל דורשת מהממונה על ההגבלים "לחקור את נובל ומנהליה ביחס לפעולות שנעשו על-ידיהם בימים האחרונים"

ליאור גוטמן 08:5607.10.20
סאגת הזרמת הגז ממאגר תמר לחברת החשמל עולה הבוקר (ד) מדרגה: לכלכליסט נודע שבשעות הבוקר פנתה חברת החשמל לממונה על התחרות, עו"ד מיכל הלפרין, בבקשה דחופה שתתערב בסכסוך בינה לבין נובל אנרג'י, או בכובעה החדש חברת שברון שהפכה לבעליה. כזכור נובל אנרג'י (תחת שברון) סירבה לספק לחברת החשמל גז ממאגר תמר, בשל הטענה שהחוזה שנחתם השבוע מכיר הסכמות של רק 53% מבעלי המאגר. יצוין שמאגר תמר ממשיך לעבוד ולספק גז לכלל תחנות הכוח הפרטיות כמו גם מייצא גז למצרים, ואין חשש לאספקת החשמל במשק. מנגד, חברת החשמל לא יכולה לקבל גז זול יחסית לצרכיה, והנזק שנגרם לה לטענתה עלול להסתכם בכ-50 מיליון דולר לאורך שנת עבודה.

 

 

 

במכתב בהול שנשלח להלפרין, והגיע לידי כלכליסט, חברת החשמל מתארת את השתלשלות העניינים, ונותנת הצצה נדירה למה שהתחולל מאחורי הקלעים. לתפיסת חברת החשמל, נובל נקטה בצעד של "סירוב בלתי סביר לאספקת גז וניצול חריג ובוטה לרעה של כוח מונופוליסטי", מה שמוביל את חברת החשמל לבקש מהלפרין "לחקור את נובל ומנהליה ביחס לפעולות שנעשו על-ידיהם בימים האחרונים, המהוות הפרה בוטה וקיצונית של חוק התחרות הכלכלית, ולנקוט באמצעי אכיפה למיצוי הדין עם נובל ומנהליה ולמניעת הישנות ניצול המעמד של נובל לרעה". לפניה מכותב המשנה ליועמ"ש מאיר לווין, שקבע רק לפני כחודש שלנובל אנרג'י זכות וטו על כלל חוזי הגז עד לסוף 2021.

 

מאגר תמר מאגר תמר צילום: אלבטרוס

 

עיון בפניה של חברת החשמל מלמד שהיא מגדירה את הסיטואציה כ"רצף אירועים חריג וקיצוני המתחולל ביומיים האחרונים במשק הגז, אשר לא ניתן להפריז במשמעות הדרמטית שלו על יציבות, איתנות ושרידות משק הגז בכלל, ומשק החשמל בפרט. במוקד האירועים, שימוש כוחני לרעה בכוח מונופוליסטי בידי נובל, המחזיקה את משק החשמל בישראל כבן ערובה בידיה ומסרבת לספק גז לפי הזמנה שנמסרת לה על-ידי יחידת ניהול המערכת, הכל לשם דיכוי מוחלט של התחרות בשוק הגז הטבעי והגדלה של רווחיותה", לא פחות.

 

חברת החשמל מזכירה בקליפת אגוז את המבנה העקום של משק הגז, כאשר נובל ודלק קידוחים מחזיקות יחד גם ב-47% במאגר תמר, גם ב-85% במאגר לווייתן, כאשר נובל משמשת כמפעילת האסדות בשני המאגרים, מציאות שמייצרת לה "תמריץ ברור למנוע ככל הניתן ממאגר תמר לזכות במכירות, ולהסיט אותן למאגר לווייתן, שם כאמור חלקה ברווחים מהמכירות גבוה באורח ניכר. ואכן נובל פועלת באופן זה, תוך דיכוי שיטתי של כל אפשרות לתחרות בין המאגרים – אותה תחרות רצויה וחיונית שהיתה ממטרותיו המרכזיות ביותר של מתווה הגז כולו", אומרים בחברת החשמל.

 

באופן תמוה, בחברת החשמל מזכירים את החוזה הקודם בין הצדדים שחברת החשמל הייתה צד לו, וגם שם מאגרי הגז התחרו לכאורה אחד בשני כאשר מי שהרוויח מכך הייתה גם חברת החשמל וגם הצרכן הישראלי, שקיבל בינואר האחרון הוזלת תעריף של כ-4%. חברת החשמל מכה על חטא שחתמה חוזה גז יקר עוד בשנת 2012 מול שותפות תמר, וטוענת מול הלפרין שכל פעם שהיה ניסיון לרכוש גז זול, "נובל וכמוה גם דלק קידוחים פעלה באופן כוחני, תוך ניצול מעמדה לרעה, על מנת לטרפד ניסיונות אלה. בחוזה החדש נובל החליטה לקחת את הדברים לרמת קיצוניות חדשה, ובחומרה שקשה לתארה, ב"כובעה" כ"מפעילה" ו/או כ"מתאמת" במאגר הגז, מסרבת לספק גז ממאגר תמר לפי ההזמנה שנמסרת לה על-ידי יחידת ניהול המערכת, ובאופן חסר תקדים, "סגרה את השיבר" במאגר תמר, ופעולתה ניתנת לתאור כבריונות ממש", נטען.

 

מקווים שזו לא הפילוסופיה העסקית של שברון

 

בהמשך הפניה של חברת החשמל להלפרין, באמצעות משרד עו"ד ש. הורביץ, חברת החשמל פורסת את חלופת התכתובות בין הצדדים, לרבות הפניה של חברת החשמל והתשובה של נובל שהיא אינה מכירה בחוזה החדש. "זוהי הפעם הראשונה מאז הזרמת הגז שמפעיל האסדה מסרב לספק אותו לחברת החשמל, ספקית החשמל למדינת ישראל. אנחנו מקווים שזו אינה אינדיקציה של הפילוסופיה העסקית שתגיע לכאן עם שברון (שברון רכשה השבוע את נובל - ל"ג) . אנו מצפים מנובל לכבד את ההתחייבויות של שאר השותפים בתמר ונובל תשא באחריות של כל מעשיה", מהביר מנכ"ל תמר פטרוליום ליעמי ויסמן, שמחזיק ב-16.75% ממאגר תמר והיה בין החותמים על החוזה החדש

 

חברת החשמל מסכמת שגם אחרי חלופת הדברים הזו, נובל עדיין סרבה לספק גז לפי החוזה החדש אלא רק לפי החוזה הישן, ולכן "נוכח ההשלכות הפוגעניות של הסירוב של נובל על משק הגז והחשמל ועל רווחת הציבור בישראל, נאלצה יחידת ניהול המערכת להודיע, כי היא תאלץ להזמין את הגז ממקור חלופי", כלומר ממאגר לווייתן.

 

חברת החשמל טוענת ש"נוכח חומרת האירועים, ההפרה הבוטה של דיני התחרות, הפגיעה הקשה במשק הגז, באינטרס הציבורי וברווחת הציבור, והעובדה שהאירועים עלולים להישנות אף היום, נעשית פניה בהולה זו אליך. מצב דברים זה, בו חברה זרה, אשר כמפעילה ומתאמת האספקה במאגר קיבלה שליטה במשאב ציבורי של הציבור בישראל, ומחויבת לפעול בתום לב וכמעין נאמנה על משאב ציבורי זה, מרשה לעצמה לעשות במשאב הציבורי כבשלה, עד כדי איום בעצירת הגז לתחנות הכוח של חברת החשמל הממשלתית בישראל, בכדי לשרת אינטרסים עסקיים פרטיים של אותה חברה זרה, ב"כובע" אחר שלה, הוא מצב שאינו מתקבל על הדעת"

 

השורה התחתונה: לטענת חברת החשמל "המהלך של נובל טרם הסתיים, הוא צפוי לחזור על עצמו גם בהזמנת הגז שתעביר יחידת ניהול המערכת. במצב החמור והבלתי נתפש שיצרה נובל בהתנהגותה הכוחנית, יחידת ניהול המערכת נותרת באי וודאות, באשר לשאלת מקור אספקת הגז, ולא יכולה לקיים את תפקידה להבטיח הקצאה יעילה ורציפה של מקורות האנרגיה הדרושים למשק החשמל".

 

במקביל, שותפויות הגז שחתמו על החוזה (ישראמקו, תמר פטרוליום, דור גז ואוורסט, יחד 53% במאגר) מדווחות הבוקר שגם הן פנו להלפרין בבקשת סעד. בדיווח שיצא מטעם כל שותפות נטען ש"הפניה, בתמצית, סירוב כאמור הינו בלתי סביר שכן אין מחלוקת שמאגר תמר יכול מבחינה תפעולית לספק את הגז לחברת החשמל, והטעם היחיד לסירוב הוא ניגוד העניינים בו נובל פועלת לאור החזקותיה העודפות במאגר לווייתן". לטענתן, התנהלותה של נובל בוצעה בניגוד להוראות חוק התחרות ועולה כדי "שימוש פסול בכוחה כבעלת מונופולין בתחום הגז הטבעי בישראל הכלכלית". בדומה לחברת החשמל, גם כאן מבקשים מהלפרין ש"במסגרת הפניה, התבקשה הממונה להפעיל את סמכויותיה על פי חוק התחרות ולהורות לנובל לספק גז לחברת החשמל בהתאם לתוספת להסכם באופן מיידי".

 

מרשות התחרות נמסר בתגובה ש"הנושא נמצא בבדיקה".

 

x