$
בארץ

גילה גמליאל שהתה 150 ק"מ מביתה: "ייתכן שטעיתי"; נתניהו: "מציע לחכות עם המסקנות"

לפי ההנחיות אין לעבור מעיר לעיר ואסור לשהות בביתו של מישהו אחר, אולם השרה להגנת הסביבה שהתה ביום כיפור בטבריה - אף שהיא גרה בתל אביב. גמליאל: "היה מקום לנהוג אחרת"; משרד הבריאות: "החקירה של השרה גמליאל הסתיימה, השרה שיתפה פעולה"

צבי זרחיה ו-ynet 18:0605.10.20

השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל, שנדבקה בקורונה, שהתה ביום כיפור בטבריה, שם התפללה בבית כנסת - 150 ק"מ מביתה בתל אביב. כמה שעות לאחר פרסום הדברים הודיעה גמליאל: "ייתכן שטעיתי בשיקול דעתי, מתנצלת בפני הציבור ואשלם את הקנס הנדרש".

 

לפי ההנחיות אסור לעבור מעיר לעיר ולהימצא בבית של מישהו אחר. ל-ynet נודע כי במשרד הבריאות ניסו ללא הצלחה להשיג אותה להשלמת החקירה האפידמיולוגית.

 

גמליאל נסעה לפני יום כיפור למשפחתו של בעלה, חובב דמרי, והתפללה בבית הכנסת עץ החיים בשיכון ד' בטבריה. אתמול פורסם שהיא סיפרה לחוקרי משרד הבריאות שנדבקה מהנהג שלה, אלא שמהחקירה האפידמיולוגית התברר שבני משפחתה הגרעינית, שנדבקו יחד איתה, כלל לא באו במגע עם הנהג. לבסוף הודתה גמליאל שביקרה עם משפחתה ביום כיפור בבית כנסת. בעקבות המידע בדקו במשרד הבריאות כמה אנשים היו בבית הכנסת, ואם מספר המתפללים היה גבוה מהמותר. 

השרה גילה גמליאל השרה גילה גמליאל צילום: המשרד להגנת הסביבה

 

כמה שעות אחרי הפרסומים, כאמור, גמליאל מסרה תגובה מסודרת: "פעלתי במגבלות הסגר כדי להמשיך בפעילותי הציבורית השוטפת ולאור היותי במקביל אם לבנות קטנות, והרצון שלי לשלב בין השניים. אני מבינה שבתקופה זו שבה קיימת חשיבות רבה לשמירה על אמון הציבור בהנחיות הממשלה, טעיתי בשיקול דעתי והיה מקום לנהוג אחרת. אני מבקשת להתנצל על כך בפני הציבור, ומודיעה שאשלם את הקנס הנדרש".  

 

בתוך כך, גמליאל סירבה לחשוף את לוח הזמנים שלה ועם מי נפגשה בשבוע שעבר, ועלול להידבק בנגיף. פניית "כלכליסט" אל לשכתה אמש והיום לקבל מידע בנושא - לא נענתה. עם זאת ידוע שכמה מעוזריה נכנסו לבידוד. ל"כלכליסט" נודע שלפחות חלק מהאנשים שעימה נפגשה גמליאל לא קיבלו פנייה או הודעה שנדבקה בנגיף, ולא קיבלו הנחיה להימצא בבידוד. הם שמעו על כך שחלתה בכלי התקשורת, וחלקם הלכו להיבדק.

 

עוד נודע ל"כלכליסט" כי גמליאל נפגשה ביום חמישי במשרדה עם יו"ר תאגיד המיחזור אמיר חייק. גמליאל ישבה מאחורי מחיצה שקופה והמרחק היה מעל 2 מטרים. חייק לא נכנס לבידוד, ולא מסר תגובה בנושא. ביום חמישי האחרון נפגשה גמליאל עם ראש עיריית פתח תקווה רמי גרינברג. גרינברג עצמו לא נכנס לבידוד בטענה כי לא שהו יחד יותר מרבע שעה, אך צילומים מהאירוע מראים אחרת.

 

נתניהו: "מציע לחכות עם המסקנות עד שתסתיים הבדיקה במשרד הבריאות"

 

רה"מ בנימין נתניהו אמר אחר הצהריים בפתח ישיבת קבינט הקורונה כי "כולנו מחויבים לקיום הכללים, גם לגבי התקהלויות וגם לגבי שאר הכללים הקשורים בשגרת הקורונה. זה כולל שרים ושרות, חברות וחברי כנסת, כל נציגי הציבור". בעניין גמליאל אמר כי הוא "מציע לחכות עם המסקנות עד שתסתיים הבדיקה שמתקיימת עכשיו במשרד הבריאות. כדאי לפעול לפי נתונים ובדיקות ולא לפי דיווחים ראשוניים. בקרוב מאוד נקבל את התמונה המלאה".

 

בתוך כך, המשטרה הודיעה שפרשת גמליאל הועברה למחלקת החקירות.

 

התנועה לאיכות השלטון פנתה היום ליועמ"ש אביחי מנדלבליט ולמ"מ המפכ"ל ניצב מוטי כהן בדרישה לפתוח בחקירה פלילית נגד גמליאל, בגין מעשה העלול להפיץ מחלה במזיד, בעקבות הסתרת המידע לכאורה בחקירתה האפידמילוגית. "ישנו חשד סביר לביצוע מעשה העלול להפיץ מחלה, על פי סעיף 218 לחוק העונשין, תשל"ז-  1977 (להלן: 'חוק העונשין'). יתרה מזאת, מאחר שישנו חשד כי בדיית העובדות נעשתה בכוונת מכוון, ישנו אף חשד שהמעשה העלול להפיץ מחלה נעשה במזיד, ולפיכך מדובר בעבירה מסוג פשע. נדמה כי השרה גמליאל סברה כי תקנות הסגר אינן חלות עליה, כפי שהן חלות על כלל אזרחי המדינה, וכפועל יוצא, היא עברה במודע על העבירה המצויינת בסעיף 13(א) לתקנות סמכויות מיוחדות להתמודדות עם הנגיף הקורונה החדש ויצאה בניגוד להנחיות ממקום מגוריה בצפון תל אביב, לעבר טבריה. לעמדת התנועה לא יהיה זה סביר שלא לפתוח בחקירה פלילית בגין המעשים שנעשו על ידי השרה גמליאל. על פניו, ישנן ראיות מובהקות, המקימות חשד סביר לביצוע עבירה מסוג פשע ולכן מתחייב כי רשויות החוק יפתחו בחקירה. חובה זו מתחדדת עוד יותר נוכח מעמדה הרב של השרה גמליאל, המייצר חובה על שמירת טוהר המידות ועל אמון הציבור בשלטון"..

 

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "המטרה של כל חקירה אפידמיולוגית היא לאתר מגעים פוטנציאלים העלולים להידבק ולסכן אנשים נוספים, ולבודד אותם. כל מידע שאינו קשור לאיתור מגעים אינו רלוונטי לחקירה, ואינו מתועד במסגרת החקירה. החקירה של השרה גמליאל הסתיימה. השרה שיתפה פעולה עם החקירה וכל המגעים ההדוקים הונחו להיכנס לבידוד".

x