$
בארץ

המעסיקים לאוצר: לתת מענק של 9,000 שקל לכל עובד שיחזור מחל"ת לעבודה

עוד מוצע להשיק מסלול פיצויים נרחב המתבסס על קרן מס רכוש ואשר אינו מוגבל בהיקף הפעילות של העסק. בנוסף, מציעים בארגון המעסיקים והעסקים לבטל את הפטור ממע"מ על יבוא של עד ל-75 דולר

עמרי מילמן 20:5104.10.20

ארגון המעסיקים והעסקים, בראשו עומדת התאחדות התעשיינים, העביר הערב (א') למשרד האוצר מסמך ובו הוא קורא להעניק לעובדים החוזרים מחל"ת מענק של 9,000 שקל במטרה לעודד עובדים לחזור לשוק העבודה.

 

 

 

המסמך, הכולל תוכנית כלכלית בעקבות הסגר החדש, מפרט כי הזכאות למענק תנתן למי שיועסק במשך 3 חודשים (אצל המעסיק הקיים או חדש) באמצעות הביטוח הלאומי. המטרה היא להתמודד עם הקושי להחזיר עובדים לעבודה, לפי המעסיקים.

 

לדברי הארגון, הכולל מלבד התעשיינים גם את איגוד לשכות המסחר, התאחדות החקלאים ולשכת רואי החשבון, הגיש את המסמך לבקשתו של שר האוצר כץ.

  

שירות התעסוקה שירות התעסוקה צילום: באדיבות שירות התעסוקה

 

עוד מציעים בארגון המעסיקים והעסקים, להשיק מסלול פיצויים נרחב יותר מאלה הקיימים היום, המתבסס על קרן מס רכוש (המפצה על נזקים ישירים ועקיפים ממלחמות ומבצעים צבאיים) ואשר אינו מוגבל בהיקף הפעילות של העסק או בגובה הפיצויים. עוד מציעים המעסיקים מסלול פיצויים מרכזי לעסקים על פגיעה בפעילות הכלכלית, פעילויות להקלה על תזרים העסקים, החזרת מערכת החינוך לגיל הרך, הגדלת הביקושים הציבוריים למגזר העסקי בישראל ועוד. התוכנית כוללת גם מתן אורכה מיידית לדיווחים ותשלומים לרשויות

אוריאל לין אוריאל לין צילום: איציק ביניונסקי

המס, קיזוז הפסדי 2020 מול רווחי 2019 ועוד.

 

מלבד מענקים לעובדים ולעסקים מתייחסים במסמך להחזרת מערכת החינוך לגיל הרך שסגירתה יוצרת נזק של 450 מיליון שקל ליום וכן לעודד את הצריכה המקומית, בין היתר על ידי ביטול הפטור ממע"מ על יבוא עד ל-75 דולר.

 

יו"ר נשיאות המעסיקים והעסקים ונשיא התאחדות התעשיינים, רון תומר מסר כי "הסגר השני  עלול להפוך את ישראל לאזור אסון כלכלי. המגזר העסקי כולו שספג מחודש מרץ פגיעה משמעותית בפעילות, מגיע חבול ובמצב קשה לסגר הנוכחי, מה שהופך את המצב הנוכחי למסוכן בהרבה מהמציאות שהתמודדנו מולה בסגר הראשון. זה הזמן לשלב כוחות - מעסיקים, ממשלה ועובדים - כדי להלחם בחורבן הכלכלי שהקורונה ממיטה עלינו".

 

נשיא איגוד לשכות המסחר אוריאל לין:  "זוהי תוכנית מקיפה ומאוד ממוקדת, עם זאת, משרד האוצר ישכיל לעשות אם ילמד היטב את התוכנית,  משום שהיא יכולה באמת לסייע למשק להחלץ מהשבר בו הוא נתון בתום הסגר הנוכחי, ואפילו קודם שיסתיים הסגר הנוכחי".

x