$
בארץ

המחאה עלתה מדרגה: מעצרים ועימותים בתל אביב ובכפר סבא

ההגבלות השיגו את האפקט ההפוך כשרבבות הפגינו ליד בתיהם. בכיכר הבימה בתל אביב נעצרו לפחות 12 ומאות דו"חות נרשמו. המוקד עבר לדרום העיר, כאשר ברחוב אילת דיווחו על פצועים לאחר שהמשטרה הפעילה פרשים ושוטרים על אופנועים. עוד שלושה נעצרו ליד ביתו של השר גבי אשכנזי בכפר סבא. נעצר אדם החשוד ששבר יד למפגין בפרדס חנה

כלכליסט ו-ynet 23:3803.10.20

המחאה נגד הממשלה והעומד בראשה בנימין נתניהו סחפה הערב (שבת) רבבות ברחבי הארץ. בתל אביב התפתחו עימותים קשים שבמהלכם הופעלו פרשים ושוטרים רכובים על אופנועים. לפחות 12 נעצרו בכיכר הבימה וההפגנה המשיכה לדרום העיר. מאות דו"חות נרשמו למפגינים, וכמה מהם נפצעו - בהם ראש העיר תל אביב-יפו רון חולדאי, שספג מכה משוטר ודימם.

 

ההגבלות על ההפגנות השיגו את האפקט ההפוך, כאשר מוקדם יותר יצאו רבים למאות מוקדים ליד בתיהם, ולהערכת מארגני המחאה הפגינו כ-130 אלף.

 

 

 

 

אירועים אלימים דווחו במקומות שונים בארץ, בהם בין היתר ברמת החייל בת"א, בפרדס חנה, בנתניה, בכפר סבא ובקריית אונו.

 

בדרום תל אביב, ברחוב אילת, מפגינים טענו כי אופנועי משטרה ופרשים דרסו אותם, ודיווחו על פצועים במקום. מפגינים ברחוב אברבנאל החלו לצעוד לכיוון שכונת פלורנטין, לקול תרועות תושבי השכונה שהריעו להם ממרפסות הבתים.

 

בעקבות אירועי האלימות, כלל הארגונים הלוקחים חלק במחאה, מלבד הדגלים השחורים, פרסמו הודעה משותפת שלפיה הם דורשים מהשר לביטחון הפנים, אמיר אוחנה, להתפטר.

 

המשטרה עוצרת מפגינים בכיכר הבימה בתל אביב
המשטרה עוצרת מפגינים בכיכר הבימה בתל אביב צילום: מוטי קמחי

 

מחאת הדגלים השחורים בכיכר הבימה בתל אביב מחאת הדגלים השחורים בכיכר הבימה בתל אביב צילום: מוטי קמחי

 

מפגין בגבעתיים, הערב מפגין בגבעתיים, הערב צילום: עופר צור

 

 

הפגנה נגד נתניהו בגבעתיים, הערב
הפגנה נגד נתניהו בגבעתיים, הערב צילום: עופר צור

 

 

 

מפגינים בכיכר הבימה בתל אביב, הערב מפגינים בכיכר הבימה בתל אביב, הערב צילום: דור זומר

 

מפגינים בזכרון יעקב מפגינים בזכרון יעקב צילום: הדגלים השחורים

  

מפגינים ברעננה מפגינים ברעננה צילום: איתי שמושקוביץ

 

מפגינים באזור קבר בן גוריון מפגינים באזור קבר בן גוריון צילום: הדגלים השחורים

 

"לא נוותר עד שביבי יתפטר", "הון, שלטון, עולם תחתון", קראו מפגינים בתל אביב, כשברקע פעלו פרשים ושוטרי יס"מ ועצרו מדי פעם את אחד המפגינים. כאמור, מאות דו"חות נרשמו למפגינים בגין אי-שמירת ריחוק חברתי, בין היתר לעיתונאי.

   

עו"ד יניב גביש נקנס משום שהמסכה לא כיסתה את אפו. "מתוך הפגנה של אלפי אנשים שולפים אדם עם מסכה ומבקשים פרטים מזהים", הוא סיפר, "נאמר שישלחו לי הביתה דו"ח. אני כמה שעות עם מסכה, לא אני לא נבהל גם אם אצטרך לשלם 500 שקלים כדי לתקן את המדינה". ראש העיר תל אביב, רון חולדאי, הגיע לאזור המחאה ובמהלכה נפצע קל בידו.

 

בכפר סבא נעצרו שלושה ליד ביתו של שר החוץ גבי אשכנזי. לטענת אנשי "קריים מיניסטר", בין העצורים גם ישי הדס - מראשי התנועה.

 

סגן ראש העיר כפר סבא, עילאי הרסגור, תועד בסרטון כשהוא נדחף על ידי שוטרים. "הייתה אלימות משטרתית, המפגינים במקום הזעיקו אותי", הוא סיפר, "באתי לדבר עם השוטרים ואז שוטר יס"מ דחף אותי וקרע לי את המסכה. השתתפתי בחיי בהפגנות רבות ומעולם לא נקלעתי למצב כזה. אם בכפר סבא המשטרה תוקפת את סגן ראש העיר, בוודאי ובוודאי שאף אזרח לא יכול לחוש בטוח. מדובר במקרה חמור, וכמובן שתוגש תלונה למח"ש".

 

כאמור, בכמה מוקדים תועדו אירועים אלימים נגד מפגינים. בפרדס חנה המשטרה עיכבה לחקירה תושב המקום בחשד שתקף מפגין, גיא לב (48), ושבר את ידו. הוא פונה לבית החולים הלל יפה בחדרה. עם קבלת הדיווח, פתחה המשטרה בסריקות שבסופן אותר תושב העיר כבן 25 ונלקח לחקירת משטרה.

 

סמדר, אשתו של גיא, סיפרה: "הוא הלך להפגין כרגיל וכאשר החליט שמספיק, הוא צעד לרכבו והתחיל בנסיעה הביתה. הוא הבחין בחבורה שנטפלת למפגינה, הם ירקו עליה וקיללו אותה. הוא יצא מהמכונית והעיר להם, שהם מציקים לה, אז הם קפצו עליו. תקפו אותו באלימות, קיללו, ירקו ובעטו, ושברו את ידו".

 

סמדר הוסיפה: "אנחנו המומים וכואבים מהתקיפה האלימה, לא מאמינים שדבר כזה יכול לקרות במדינה. בסך הכול הוא רצה לעזור למפגינה. אנחנו מקווים שיעצרו את כל התוקפים וימצו איתם את הדין".

בחיפה נזרק חזיז לעבר מפגינים. בכפר סבא ירקו על מפגינים ובנתניה תועד אדם שזרק אבנים על מפגינים.

 

ברמת החייל שבצפון תל אביב אישה הותקפה, כאשר לפי הדגלים השחורים היא צפרה בזמבורה בזמן שאדם נתן מכה לכלי, וברח. היא פונתה לקבלת טיפול רפואי בבית החולים לאחר שדיממה. יובל, בתה של המפגינה, סיפרה: "ההורים שלי הותקפו, אני לא הייתי כאן ולא ראיתי הכול, אבל כשהגעתי אמא שלי שכבה מדממת על הרצפה, ואבי נפצע באף ומשקפיו שבורות. עדים שהיו כאן סיפרו שעובר אורח עם עגלת תינוק ירק לכיוון אבא שלי, שהתפתחו צעקות, וכשאמא שלי צפצפה בצפצפה הוא נתן לה בוקס לפנים".

 

אירוע נוסף אירע בקריית אונו. תושב העיר, עידו גרסטל, סיפר כי גם אותו תקפו מפגינים. "הלכתי להפגין ליד הקניון ובסיום האירוע הלכתי חזרה עם הכלב שלי ברגל הביתה. הייתי עם דגל שחור והגיעו אליי כמה צעירים שהתחילו לצעוק ׳רק ביבי׳ ולזרוק לכיוון שלי כל מיני דברים וחפצים. אבן קטנה פגעה לי ברגל. לא נפצעתי, אבל קראתי למשטרה שהגיעו מהר ועשו סריקות אבל לא מצאו כלום".

 

בבאר שבע מפגינים בכיכר הטנק טענו ציינו כי עובר אורח תלש כמה שלטים שתלו במקום. 

 

יותר מאלף מפגינים התייצבו במדרשת שדה בוקר ו-150 מחו ביישוב בעומר. המפגינים במדרשה הפגינו בקבר בן גוריון עם שלטים "בן גוריון בנה, ביבי הרס, אנחנו נתקן". לצד זאת התקיימו הפגנות בבאר שבע, בצומת להב, בניר-עם וביישובי הערבה.

 

בעקבות האלימות שנרשמה הערב בכמה מוקדי מחאה, בארגונים המשתתפים בהפגנות למעט תנועת הדגלים השחורים קראו כאמור לשר לביטחון הפנים אוחנה - להתפטר.

 

"במקום לדאוג לשלום המפגינים, המשטרה הגיעה לשטח על מנת להתעמר בהם באלימות", נמסר בהודעה משותפת, "האחריות הבלעדית לאובדן המצפון של המשטרה היא של השר לביטחון הפנים, אמיר אוחנה, שהפך את המשטרה למשטרה פוליטית בשירות הנאשם בפלילים. ניכר שרוחו המסיתה חלחלה מהפיקוד הבכיר לשטח".

 

"מחובתנו למחות נגד עוולות השלטון"

 

חגי לנדא ורוני גפן לנדא, תושבי תל אביב, הגיעו למחות עם ילדיהם בני השבע והשנה וחצי לכיכר הבימה בתל אביב. "הגענו כי החובה שלנו כאזרחים היא למחות על עוולות השלטון כנגד האזרחים, על הסגירה הפוליטית של חלקים מהמשק ועל התנהלות רה"מ, שמה שמנחה אותו הוא לשרוף את המדינה עם המשפט שלו", הם אמרו ל-ynet.

 

יובל בסון מת"א סיפר: "אני יצאתי להפגין הערב כדי להביע סולידריות עם המפגינים שלאחרונה סופגים את כל הרפש והאלימות של הצד השני. לא ייתכן שבמדינה דמוקרטית, פוליטיקאים יסיתו נגד מפגינים וייתנו בכך לגיטימציה לפגיעה המפגינים, אשר נלקחת ונעשית מידי שבוע כפי שאנחנו רואים".

 

רננה, תושבת רעננה, אמרה: "אני מפגינה פה בצומת רעננה כבר חמישה שבועות, ואין ספק שהערב הרגשנו שיש יותר אנשים ויותר תמיכה מצד הנהגים שעברו פה. העם מתחיל להתעורר".

 

בבלפור, רוב המפגינים היו צעירים שמתגוררים בשכונות רחביה האהודה בקרב סטודנטים. שחר אלהרל, סטודנט בן 23, הגיע למחות. "זה מראה קשה לראות את כיכר פריז ריקה, לא קל לראות שביום אחד נחתכים כל האנשים שהיו פה כשאנחנו יודעים שהסיבות שהובילו לזה היו פוליטיות, בכוונה כדי להשתיק את ההפגנות", הוא אמר, "סגרו את העסקים הקטנים רק כדי להרוג את ההפגנות. יש חשיבות להמשיך את ההפגנה בבלפור ולהמשיך להפגין בשאר הארץ".

 

סיון מזעקי עברה לגור בירושלים לפני כחודש לקראת תחילת לימודיה באוניברסיטה העברית, וגם היא הגיעה לבלפור. "מפחיד מה שקורה בארץ, יש פה תהליך ארוך שנים של פילוג ושיסוי", היא טענה, "מרגש לראות שיש הפגנות בכל הארץ, כל אחד ליד הבית שלו, ואני מקווה שזה יוביל לשינוי מהותי לכולם. בשבילי ההפגנות האלו הן לא ישירות נגד ביבי, אלא נגד האופן שבו המערכת מתנהלת כבר כמה שנים, כולל בשטחים".

x