$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

פתרון לבעיית הרישיונות הבינלאומיים? משרד התחבורה רוצה להנפיק אותם בעצמו

לכלכליסט נודע כי משרד התחבורה יודיע בקרוב על היותו אחראי להנפקת רישיונות נהיגה בינלאומיים, והגדלת תוקפם ל-3 שנים. עוד נודע כי בכוונת המשרד לבטל את מאגר תמונות בעלי רישיונות הנהיגה

תומר הדר 18:5701.10.20

סוגיית רישיונות הנהיגה הבינלאומיים בדרך לפתרון: ל"כלכליסט" נודע כי משרד התחבורה יודיע בקרוב כי משרד התחבורה יהיה זה שאחראי על הנפקת רישיונות נהיגה בינלאומיים - ורישיון הנהיגה יהיה תקף לשלוש שנים.

 

 

כפי שנחשף ב"כלכליסט", לפני כשנתיים פרסם משרד התחבורה הוראה הקובעת כי ישראלים אשר מעוניינים לנהוג בחו"ל מתבקשים להוציא רישיון נהיגה בינלאומי - בסניפיהן של שתי זכייניות של משרד התחבורה שבהן ניתן להוציא את הרישיון (אשר תקף לכשנה). הזכייניות הן איסתא ופמי פרמיום - ועלות הוצאת הרישיון מסתכמת בכ-16 שקלים.

חברות להשכרת רכב חברות להשכרת רכב צילום: שלום בר טל

 

הסיבה להמלצת משרד התחבורה היא העובדה הפשוטה שרישיון הנהיגה הישראלי אינו עומד בתקן הרישיונות של אירופה. הרישיון הישראלי רק "מקביל" לתקנות האירופיות ושונה מהן במספר תחומים, ולכן באירופה אומנם מקבלים את הרישיון הישראלי - אך בחברות השכרה אשר מחמירות הנהלים אירעו בשנים האחרונות מקרים שבמסגרתם נדחו רישיונות ישראליים על פרטים טכניים. לכן משרד התחבורה אף עדכן מספר פעמים את רשימת המדינות אשר מכירות ברישיון הישראלי - עד שלבסוף הוסרו חלק גדול ממדינות אירופה והוכנסה ההמלצה להוציא את הרישיון הבינלאומי.

 

כעת כאמור מציע משרד התחבורה לראשונה לטפל ברישיון הבינלאומי בעצמו - ולהתאים סופית את הרישיון הישראלי לנהוג בעולם. לפי נוסח מסמכי משרד התחבורה מוצע שינוי לפיו: "מומלץ להתאים את התקנות לאמנת וינה בדבר תנועה בדרכים (האמנה הקובעת מהות רישיונות בינלאומיים- ת"ה) ולקבוע כי גם רשות הרישוי תהא רשאית להנפיק רישיון בינלאומי שתואם את נספח 7 לאמנה ומוצג עם רישיון הנהיגה הלאומי המתאים".

 

עוד עולה ממסמכי משרד התחבורה כי במשרד התחבורה פועלים לביטול של מאגר תמונות בעלי רישיונות הנהיגה. כך, לפי לשון המסמכים של משרד התחבורה: "במסגרת בחינה שנערכה ע"י גורמי מקצוע הוחלט לבטל את מאגר התמונות של בעלי רישיון הנהיגה. וזאת בין היתר מהטעם שביום 26.6.18 פורסם התיקון לתקנה 9(א) לתקנות התעבורה לעניין חובת החזקת תעודות ברכב. בהתאם לתיקון בוטלה החובה על הנוהג ברכב לשאת רישיון רכב ורישיון נהיגה, ולפיכך אין עוד צורך בהחזקת מאגר התמונות, זאת בנוסף לצורך להגן על פרטיות בעלי רישיונות הנהיגה בהתאם להוראות חוק הגנת הפרטיות תשמ"א-1981".
x