$
בארץ

משרדי הממשלה ישקיעו כ-70 מיליון שקל בהתייעלות אנרגטית במפעלים ועסקים קטנים

שר האנרגיה יובל שטייניץ, שר הכלכלה עמיר פרץ והשרה להגנת הסביבה גילה גמליאל הכריזו על השקת תוכנית חדשה לחלוקת מענקים עבור התייעלות באנרגיה והפחתת גזי חממה. בין הפרויקטים הנכללים בתוכנית: החלפת תאורה ומיזוג או חימום במכשירי חשמל יעילים יותר - מהלך שאמור להוריד את צריכת החשמל

ליאור גוטמן 15:2530.09.20

משרדי האנרגיה, הכלכלה והתעשייה והגנת הסביבה מכריזים היום (ד') על השקת תוכנית חדשה לחלוקת מענקים עבור התייעלות באנרגיה והפחתת גזי חממה. במסגרת התוכנית מפעלי תעשייה, עסקים קטנים ורשויות מקומיות יזכו למענקים של כ-70 מיליון שקל לקידום פרויקטים שיפחיתו את הוצאות האנרגיה והזיהום ממפעלים, עסקים ורשויות מקומיות. בין הפרויקטים ניתן לציין החלפת תאורה, ומיזוג או חימום במכשירי חשמל יעילים יותר - מהלך שאמור להוריד את צריכת החשמל.

 

 

שר האנרגיה יובל שטייניץ שר האנרגיה יובל שטייניץ צילום: עמית שעל

 

במשרדי הממשלה טוענים שבמסגרת התוכנית יחולקו מענקים בשיעור של עד 20% ולא יותר מ-3 מיליון שקל מעלות כל פרויקט, כאשר תינתן תוספת מענק של עד 3 מיליון שקל לפרויקטים אשר ישלבו טכנולוגיות ישראליות חדשות בתחומי ההתייעלות באנרגיה והפחתת גזי חממה.

 

פעימת המענקים הנוכחית היא הרביעית במספר בשנתיים האחרונות, במסגרתה המדינה השקיעה כ-300 מיליון שקל בתחום ב-276 פרויקטים. לטענת משרדי הממשלה התייעלות זו צפויה להוביל לחיסכון שנתי של כ-283 מיליון שקל בשנה, שיובילו לירידה של כ-1.2% בלבד בצריכת החשמל, זאת לעומת עלייה של כ-7%  שנרשמה רק בקיץ האחרון.

 

התוכנית הנוכחית, מבורכת ככל שתהיה, לא תצמצם את הפער האדיר שהמדינה אמורה להשלים בתחום ההתייעלות האנרגטית, שזכה לאורך השנים להתעלמות מופגנת. למעשה, כבר ב-2010 משרד האנרגיה יצא בשורה של נזיפות במפעלים שלא הגישו תכנית, בטענה שהתייעלות אנרגטית מלאה תצמצם עד תבטל את הצורך להקים תחנות כוח חדשות.

 

ב-2014 מבקר המדינה מצא שהתחום כמעט ונזנח, ובפועל ההתנהלות עד השנים האחרונות הייתה איטית וכזו שלא השפיעה על המשק - המדינה אינה כופה בחוק החלפת תאורה, מיזוג או חימום על הגופים הגדולים במשק, והפעולות נעשית כיוזמות של גופים פרטיים שמציעים מימון לחסכון בחשמל תוך חלוקה כספית בין הלקוח למתקין בעלות החסכון השנתי.

 

כך או כך, שר האנרגיה יובל שטייניץ, שר הכלכלה עמיר פרץ והשרה להגנת הסביבה גילה גמליאל יחלקו את המימון לגופים השונים, וכולם כצפוי ברכו על המהלך.
x