$
בארץ

המשק לא יחזור לתפקד באופן מלא לפחות עד חנוכה

קבינט הקורונה ידון היום בסגר כשלפניו מתווה יציאה של צוות המומחים המייעץ למל"ל: קו הפתיחה למערכת החינוך יהיה 2,000 חולים ליום ומטה, לעסקים מקבלי קהל 400 חולים, ולמסעדות - 100 חולים מאומתים ביום

אדריאן פילוט 06:5030.09.20

סגר הקורונה השני יהיה יקר, ארוך ומייגע הרבה יותר מהסגר הראשון — זו המסקנה מהטיוטות הראשונות של "מתווה היציאה" או החזרה של המשק לשגרה שמתגבש ויידון היום בקבינט הקורונה. מטיוטות אלה עולה כי עד חנוכה (דצבמר) המשק לא ישוב לרמת התפקוד של ערב הסגר. "זה יהיה קשה ויקר — אבל זול מכל חלופה אחרת. כי אם נצא מוקדם מדי, נחזור לסגר תוך שבועות", אמר פרופ' אלי וקסמן, ראש הצוות המייעץ למל"ל.

 

 

 

וקסמן כתב אחד מהדו"חות העיקריים בנושא שחלק מעקרונותיו מקובלים גם על פרויקטור הקורונה פרופ' רוני גמזו.

 

בקרב המומחים, לרבות וקסמן, יש הסכמה כי התנאי להקלת מגבלות במסגרת הצעד הראשון של המתווה הוא ירידה של מספר הנדבקים היומי מתחת ל־2,000. כמו כן יש הסכמה כי במספר החולים החדשים הנוכחי שנאמד בכ־9,000 ליום, אי אפשר להתחיל לדבר על פתיחת המשק מחדש.

 

וקסמן הציע מדד השוואתי למצב ההדבקה, מעבר למספר החולים החדשים, שככל הנראה מקובל גם על גמזו: קצב השינוי של היחס בין מספר החולים המאומתים היומי ביום הנבחן (בממוצע על חלון נע של 7 ימים) לבין מספר זה 7 ימים קודם. הוצע כי הקלת מגבלות ראשונה במסגרת המתווה מותנה בירידה של מדד זה אל מתחת ל־0.7 — בעוד שכעת הוא עומד על 1.6, יותר מכפול.

 

 

 

הקלת המגבלות המתוכננת תתבצע בהדרגה תוך שמירת מרווח זמן של שבועיים לפחות בין הצעדים, כדי לאפשר תיקון במידת הצורך. ההקלה תתבצע על פי שיקולי תועלת למשק ולחברה מול הסיכון להגברת ההדבקה.

 

חלק מההמלצות דיברו על כך שהקלת המגבלות תעוכב באזורים בעלי תחלואה חריגה, אך לא ברור אם גמזו או הדרג הפוליטי יסכימו לכך. עם זאת, מיד עם פתיחת המשק מתכוון גמזו להחזיר את תוכנית הרמזור המבוססת על שונות במגבלות לפי אזורים ומגזרים.

 

 

פרופ' רוני גמזו פרופ' רוני גמזו צילום: מירי גטניו דוברות איכילוב

 

בין ההערכות למועדים שבהם יתאפשרו ההקלות ניתן למצוא כמה מטרידות במיוחד: פתיחת מערכת החינוך לכיתות הגבוהות (ה' ומעלה) והלימודים בישיבות לא צפויה עד חנוכה לפחות; חידוש האירועים והמופעים יידחה עד לסוף המתווה ולא מוקדם מתחילת 2021; המגבלות על תחבורה ציבורית ותעופה יימשכו.

 

לפי לוח הזמנים שהציע וקסמן לגמזו, הצעד ראשון יחול ב־12 באוקטובר והוא מכוון לטיפול במוקדי תחלואה בידוד האזורים וצמצום מגעים בתוכם. הצעד השני המכונה "סף החזרת העבודה" יחול כשיהיו 2,000 מאומתים חדשים ליום או פחות וגם תירשם ירידה בקצב המאומתים ל־0.7. במקרה הזה, יהיה ניתן לפתוח את התעשיה והמשרדים ללא קהל, ואת מסגרות החינוך לגילים הצעירים בלבד (עד כיתה ב'). הצעד השלישי, "סף החזרת המסחר", יחול רק כאשר יירשמו אלף מאומתים חדשים ליום או פחות עם ירידה בקצב של 20% לשבוע.

 

 

הצעד רביעי המוגדר כ"שליטה במגפה" יוחל כאשר יושג מספר של 400 מאומתים ליום תוך ירידה בקצב של 20% לשבוע, אך במקביל יירשם תפקוד יעיל של מערך קטיעת שרשראות ההדבקה מטעם מפקדת "אלון". בשלב הזה הוצע לפתוח גם קניונים, כיתות ג-ד, עסקים ומשרדים עם קבלת קהל, הרחבת מפגשים משפחתיים וחברתיים.

 

הצעד החמישי המכונה "ניהול שוטף של המגפה" יחול כאשר יהיו 100 חולים מאומתים ביום או פחות ואז ניתן לפתוח גם את המסעדות ואת התיירות. הצעד השישי והאחרון - "ניהול ארוך טווח של המגפה" — יחול כשיהיו 100 מאומתים ביום במשך שלושה שבועות רצופים, ואז ניתן יהיה גם לקיים אירועים ומופעים תחת מגבלות.

x