שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

צום יום כיפור בצל סגר הקורונה: אלו ההנחיות

יום כיפור מצוין השנה בצל התפשטות מגפת הקורונה ותחת סגר מלא. התפילות יתאפשרו בבתי הכנסת בצמצום, המשטרה תאכוף התקהלויות ותתמקד במרכזי הערים: "אם לא תהיה ברירה - נחלק גם דו"חות". ynet עושה סדר בהנחיות, בהגבלות ובזמני הצום - שאותו ילווה גם מזג אוויר חם מהרגיל

ynet 15:4927.09.20
צום יום כיפור יצוין הערב (יום א') בצל הסגר הכללי שהטילה הממשלה לטובת מניעת התפשטות נגיף הקורונה. במבצע אכיפת הסגר במהלך יום כיפור ייקחו חלק כ-7,000 שוטרים. רוב האכיפה ביישובים שבהם רוב יהודי צפויה להתמקד במרכזי הערים ובהתקהלויות במקום בכבישים הבינעירוניים. לצד זאת, צפויה המשטרה לפרוס מחסומים בכניסות וביציאות מהערים והיישובים.

מלבד זאת, השירותים החיוניים יינתנו אך ורק בערי המגורים וחל איסור לעבור בין ערים. המשטרה צפויה לערוך ביקורות באזורים שבהם יש נטייה להתקהל בכל יום כיפור. "יהיה שיקול דעת, אבל אם לא תהיה ברירה - ניתן דו"חות, גם ביום כיפור", אמר ל-ynet סגן-ניצב גלעד בהט, ראש מדור חקירות במשטרה. "ככל שניכנס לתוך הצום נסיר מחסומים בינעירוניים. כמעט ולא יהיו מחסומים".

 

עם זאת, הוא ציין כי ביישובים שבהם רוב שאינו יהודי, צפויה המשטרה לאכוף בצורה שונה ולהקים מחסומים.

 

בשבוע האחרון, מאז כניסת ההגבלות לפני כשבוע וחצי, איתרה המשטרה בבדיקות אקראיות 57 בני אדם שהפרו בידוד ויצאו מביתם ברכב. בחלק מהמקרים אף מדובר בחולי קורונה מאומתים שיצאו מבתיהם ונתפסו במחסום. במחסום במחלף ההלכה בתל אביב איתרה המשטרה היום שני חולי קורונה מאומתים ואדם נוסף שהפר בידוד. השלושה קיבלו קנס של 5,000 שקל כל אחד - ונדרשו לשוב לביתם.

 

"אם יש סירוב להזדהות - אנחנו מתחילים בהפעלת כוח", הסביר בהט ל-ynet. "יש אנשים שלא רוצים להזדהות מהסיבות הללו. חשוב שאנשים ידאגו לעצמם, למשפחה ולקרובים שלהם. השוטרים באים לסייע".

 

 

מחסום משטרתי בסגר הראשון מחסום משטרתי בסגר הראשון צילום: איי אף פי

 

עם זאת, במקרים של צורך הומניטארי דחוף או צורך אישי מיוחד, הוסמך מנכ"ל משרד התחבורה לדון בבקשות חריגות בסגר של מי שרכש כרטיס טיסה במועד מאוחר מזמן כניסת הסגר. המשרד יאפשר להגיש בקשות חריגות עד שעה לפני כניסת הצום ויפתח את האפשרות להגיש בקשות שוב ביום שלישי בבוקר. 

 

גם ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס להנחיות התפילה ואמר כי שוחח עם הרבנים הראשיים לישראל הרב יצחק יוסף והרב דוד לאו. "אני מבקש לחזק את מה שאמרתם לציבור: להקפיד לשמור על הכללים, לעטות מסכות, ריחוק חברתי ולהתפלל בשטח פתוח ככל שניתן. מי שבכל זאת נכנס לבית הכנסת עליו להקפיד הקפדה יתרה על כללי משרד הבריאות", אמר להם. הוא הוסיף כי הוא מעריך את ההתגייסות של הרבנים לעזור למנוע את התפשטות המגפה".

 

 

 

מ"מ מפכ"ל המשטרה, ניצב מוטי כהן, אמר כי "תכלית המשטרה במבצע היא למנוע את התפשטות המגפה בכל המגזרים. ערב יום כיפור הוא הזדמנות לקיים את מצוות בין אדם לחברו 'ונשמרתם לנפשותיכם'. זו הזדמנות עבור כל אחד ואחד - לשמור על ההנחיות, להבין ולהקשיב לטובת שמירה על הביטחון והבריאות".

 

במסגרת התקנות שאושרו על-ידי הממשלה, תוכל המשטרה לקנוס ב-1,000 שקל בני אדם שאינם שומרים על מרחק של שני מטרים לפחות מאדם אחר שאינו בן משפחתו. "יש חשש שיהיו התקהלויות ביום כיפור", הבהיר סנ"צ בהט. "אין מקום שלא ניכנס אליו, אבל נפעיל גם שיקול דעת. אם נדע מראש על התקהלות - נדבר עם האחראי מראש. אין למשטרה עניין ליצור אירוע של תקיפת שוטרים, זה לא חכם".

 

הוא גם התייחס לאפשרות של אי-שמירה על ההנחיות בבתי הכנסת ולכך שייתכנו תפילות בהשתתפות רבים במקום סגור: "אנחנו בשיח מאוד משמעותי עם הרבנים, שגם הם קוראים להקפיד. המשטרה לא תכניס 2,000 שוטרים לחסידות כדי לפזר התקהלות. זה לא יקרה". לדבריו, "יכול להיות שנחלק דו"חות ונצטרך לריב עם אנשים, אבל אם אנשים במודע וברגל גסה יפרו את החוק - הם יידבקו. לא נהיה בינם לבין הנגיף. אין דרך לבודד אדם אדם ולחלק דו"חות".

 

הטיילת בתל אביב, השבוע הטיילת בתל אביב, השבוע צילום: דור זומר

 

הבוקר עדכן משרד הבריאות כי מספר חולי הקורונה שמצבם קשה ממשיך לטפס - ועומד על 749. אתמול אובחנו עוד 5,855 נדבקים בנגיף, ושיעור הבדיקות החיוביות עמד על 13%. מספרים הנפטרים מפרוץ המגפה עומד על 1,450 בני אדם.

 

בישראל כיום 68,788 חולים פעילים, מהם 1,512 שמאושפזים בבתי החולים ברחבי הארץ - מספר שיא של מאושפזים מאז פרוץ המגפה. 196 מתוך המאושפזים מחוברים למכונות הנשמה. עד עתה אובחנו 229,374 ישראלים כנדבקים בנגיף.

 

מתווה התפילות ביום כיפור

 

לפי הנחיות משרד הבריאות, אסור לערוך תפילות בתוך בתי הכנסת במהלך הסגר הכללי, למעט ביום כיפור - באופן מצומצם ולפי מתווה מיוחד. מנייני תפילה, לפי החלטת הסגר הכללי, יתקיימו רק בשטח פתוח ובהשתתפות של עד 20 איש. ניתן יהיה להגיע להתפלל רק במניינים שנמצאים במסגרת הגבלת המרחק של קילומטר ממקום המגורים.

 

במהלך יום כיפור ניתן יהיה לערוך תפילות גדולות יותר, וחלקן אף בתוך בתי הכנסת, בהתאם למתווה המיוחד. גם במהלך יום כיפור ניתן יהיה להגיע רק לתפילות שנערכות בתוך מגבלת המרחק של קילומטר אחד ממקום המגורים. תפילות בשטח פתוח ייערכו בקבוצות קבועות של עד 20 איש, עם מרחק פיזי בין הקבוצות. יש להשאיר מושב ריק בין אנשים שלא גרים יחד.

 

בתוך בתי הכנסת או במבנים אחרים תותר הושבה במתחמים בקבוצות קבועות של עד 25 או 10 אנשים, בהתאם לצבע האזור במודל הרמזור. בין המתחמים יישמר מרחק ויוצבו מחיצות. בכניסה למבנה יוצב שלט עם מספר המתפללים המותר, גודל המקום וכללי ההפעלה.

 

 

 

בית כנסת בעידן הקורונה בית כנסת בעידן הקורונה צילום: איי אף פי

 

הגבלת התנועה

 

התקנות לא קובעות הגבלה על רכיבה יחידנית על אופניים, וניתן להתרחק בשימוש באופניים גם יותר מקילומטר מהבית. עם זאת, במסגרת תקנות הסגר, אסורה יציאה מהבית למרחק של יותר מקילומטר למעט במקרים המיוחדים שהותרו, בתחום גבולות יישוב המגורים.

 

יציאה לצורך עבודה מותרת רק לעובדים במקומות עבודה חיוניים. כמו כן, חל איסור על שהייה בבית מגורים של אדם אחר. אסורה התקהלות של יותר מ-20 איש בשטח פתוח, ובתוך מבנה מותרת התכנסות של עד עשרה אנשים. אם מדובר בבית מגורים מותרת נוכחות של המשפחה הגרעינית בלבד.

 

טיסות בסגר ולאחר הצום

 

כבכל יום כיפור, השטח האווירי של מדינת ישראל נסגר לטיסות נוסעים ולטיסות אזרחיות. אלו צפויות להתחדש לאחר צאת הצום, בשעה 22:00.

 

על פי התקנות שאישרה הממשלה, נוסעים שרכשו כרטיס טיסה לפני מועד כניסת הסגר לתוקף, יום שישי האחרון בשעה 14:00, רשאים לצאת לחו"ל. בהגעתם לנמל התעופה הם יתבקשו להציג אישור למועד רכישת הכרטיס, את כרטיס הטיסה ובדיקת קורונה שלילית, בהתאם לדרישת מדינת היעד.

 

x