$
בארץ

נתוני השימוש בכרטיסי אשראי: צניחה של 50% בענף התיירות, זינוק ברשתות המזון

כך על פי נתונים עדכניים שפרסם בנק ישראל ביחס לשבוע האחרון. ברכישות ברשות המזון נרשמה עלייה של 26% גם בשל הסגר אבל גם בגלל ההיערכות לראש השנה

נעמי צורף 12:4523.09.20

הסגר השני נותן את אותותיו בנתוני הצריכה. בנק ישראל פרסם היום נתונים עדכניים להיקף השימוש בכרטיסי אשראי בשבוע האחרון. מהנתונים עולה לכאורה יציבות - היקף השימוש בכרטיסי אשראי היומי על 1.15 מיליארד שקל בממוצע, נתון הנמוך ב-1% בלבד לעומת תקופת טרום המשבר.

 

 

 

אולם כאשר בוחנים את הענפים השונים, רואים שלאחר שהמשק החל להתאושש בשבועות האחרונים, הסגר בלם את ההתאוששות בענפים רבים. השינוי המשמעותי התרחש בענף התיירות: ירידה של 50% בהיקף השימוש בכרטיסי אשראי בתחום זה לעומת טרום המשבר, מדובר בהמשך מגמה שהתחילה כבר בשבוע שעבר אז הצריכה בתחום התיירות הייתה נמוכה ב-41% לעומת נתוני טרום המשבר. נזכיר כי הענפים שנפגעו וממשיכים להיפגע באופן הקשה ביותר מהמשבר הם ענפי המסחר והמלונאות שבשל הסגר נכפתה עליהם סגירה מוחלטת דווקא בתקופת החגים שהיא תקופה חזקה עבורם.

 

צניחה בשימוש בכרטיסי אשראי בענף התיירות צניחה בשימוש בכרטיסי אשראי בענף התיירות צילום: מאיר אוחיון

 

לעומת זאת נרשמה עלייה חדה ברכישות ברשתות המזון, גם בשל הסגר אך ככל הנראה גם בשל ההיערכות לראש השנה. לפי הנתונים היקף הרכישות בכרטיסי אשראי ברשתות המזון עלו ב-26% לעומת טרום המשבר, וזאת לעומת נתוני השבוע שעבר בו ממוצע הצריכה היומית בתחום המזון היה גבוה ב-11% בלבד לעומת נתוני טרום המשבר.

 

בענפי החשמל, הביגוד והריהוט, נרשמה עליה של 11% לעומת תקופת טרום המשבר, וגם לעומת הנתונים משבוע שעבר שהראו עליה של 7% לעומת טרום המשבר.

 

כמו כן בשבוע זה המשיכה המגמה משבוע של שעבר של ירידות בענפי המסעדות והדלק, שהצריכה בהם בשבוע זה הייתה נמוכה ב-12% לעומת נתוני טרום המשבר.

 

 

 

x