$
בארץ

פעם שנייה בחצי שנה: אותם העובדים חוזרים לחל"ת

המשבר חובט שוב באותם ענפים. על פי שירות התעסוקה, 80% מהעובדים שהוצאו ממעגל העבודה בסגר השני כבר יצאו לחל"ת בסגר הקודם

שחר אילן 21:3722.09.20

יש מעט דברים מתסכלים ומערערים כמו הוצאה לחל"ת שנייה בתוך חצי שנה, אבל זו הופכת לתופעה המונית. בסופו של דבר הענפים שנסגרים עכשיו בסגר השני, כמו מסחר ומלונאות, הם אותם ענפים שנסגרו בסגר הקודם. בין שירות התעסוקה לביטוח הלאומי שוררת מחלוקת לגבי איזה אחוז ממובטלי הגל השני הוצא לחל"ת בפעם השנייה. משירות התעסוקה נמסר שמדובר ב־55 אלף מתוך 70 אלף, כלומר כ־80%.

 

 

 

לביטוח הלאומי פנו מאז תחילת הסגר 40 אלף איש בבקשה לדמי אבטלה, מתוכם 23,400 הוצאו לחל"ת בפעם השנייה, כלומר קרוב ל־60%. הסיבה לכך שנתוני שירות התעסוקה גבוהים יותר היא שאליו פונים גם מי שאינם זכאים לדמי אבטלה וכן שאנשים נרשמים בדרך כלל קודם לשירות התעסוקה.

 

שירות התעסוקה. לביטוח הלאומי פנו מאז תחילת הסגר 40 אלף איש בבקשה לדמי אבטלה שירות התעסוקה. לביטוח הלאומי פנו מאז תחילת הסגר 40 אלף איש בבקשה לדמי אבטלה צילום: באדיבות שירות התעסוקה

 

 

על פי נתוני שירות התעסוקה, 64 אלף מתוף ה־70 אלף הוצאו לחל"ת, כלומר 92%. החל"ת מעידה לכאורה על כוונה להחזיר את העובד, אבל בפועל יש כ־200 אלף איש שלא הוחזרו מהחל"ת מאז חודש מרץ. כלומר הוא עלול לשמש גם כאמצעי לדחיית ההוצאות של פיטורים.

גל האבטלה של הסגר השני מתקדם בינתיים במתינות יחסית. בראש השנה נרשמו בשירות התעסוקה 42 אלף איש, ושלשום עוד 28 אלף. זה הרבה פחות מהשבוע הראשון של הסגר הראשון, שבו נרשמו שיאים של עד 130 אלף איש ליום. הדבר נובע בין היתר מכך שישראל נכנסה לסגר השני עם 700 אלף מובטלים, כלומר חלק גדול מהעובדים עדיין לא הוחזרו מחל"ת ולכן אי אפשר להוציא אותם שוב.

 

האוצר מעריך שבסגר הזה יוצאו לחל"ת בין 250 ל־300 אלף איש. יעברו עוד כמה ימים עד שנדע אם ההתחלה המתונה אומרת שהסגר החלקי גרם למעסיקים להשאיר אצלם יותר עובדים. אולי אפילו התוכנית לשימור עובדים של האוצר סייעה. וישנה גם האפשרות המדאיגה יותר שבסגר הזה המעסיקים שופכים את העובדים בהדרגה, אבל המספרים יגדלו בהתמדה. מה שברור זה שנכנסנו לגל האבטלה הזה עם 700 אלף מובטלים, נסיים אותו עם 900 אלף עד מיליון.

x