$
בארץ

שר האנרגיה שטייניץ חתם על הצטרפות ישראל לפורום הגז האזורי

הפורום, שנולד כיוזמה משותפת של שטייניץ ושר האנרגיה של מצרים, כולל גם את ירדן, הרשות הפלסטינית, יוון, קפריסין ואיטליה. החברות בו יתמקדו בנושאי האנרגיה האזוריים

ליאור גוטמן 12:4922.09.20
שר האנרגיה יובל שטייניץ חתם הבוקר על הצטרפות ישראל לפורום הגז האזורי. הטקס אמור היה להתקיים בקהיר, אולם בשל מגפת הקורונה נערך בישיבת זום, בעוד הטפסים החתומים יועברו בין הצדדים. נוסח ההצהרה המשותפת, כפי שפרסמו המדינות החברות, מלמד שהפורום יפעל יחד לפיתוח מאגרי הגז ומיצוי הפוטנציאל הגלום בהם לטובת כלל המדינות ואזרחיהן.

 

 

פורום הגז המזרח תיכוני (EMGF – East Mediterrranean Gas Forum) נולד כיוזמה משותפת של השר שטייניץ ושר האנרגיה של מצרים טארק אל-מולה, וזאת רקע תגליות הגז הטבעי בים התיכון. פרט לישראל ומצרים כולל הפורום את ירדן, הרשות הפלסטינית, יוון, קפריסין ואיטליה. במשרד האנרגיה טוענים שבשנה וחצי האחרונות גובשה חוקה לארגון, שנחתמה בראשי תיבות בינואר בידי שרי האנרגיה של המדינות החברות.

 

 

שר האנרגיה יובל שטייניץ חותם הבוקר בפגישת זום על ההסכם שר האנרגיה יובל שטייניץ חותם הבוקר בפגישת זום על ההסכם צילום: לשכת שר האנרגיה

 

אחד הפרויקטים העיקריים שיקודמו הוא פרויקט ה-EAST MED, צנרת הגז שאמורה לחבר בעוד 8-6 שנים את מערכות הולכת הגז של ישראל ואיטליה, וזאת באמצעות הנחת צנרת חדשה באורך של יותר מ-2,000 ק"מ על קרקעית הים.

 

חברות הארגון קבעו כי יוקמו צוותים מקצועיים של משרדי האנרגיה במדינות החברות וגם ועדה מייעצת שבה ישתתפו גם חברות אנרגיה בינלאומית מהסקטור הפרטי. יצוין שחלק מהחברות הפועלות בישראל, לרבות אנרג'יאן היוונית-בריטית ונובל אנרג'י (בקרוב שברון), כבר קיימו סבב הפגישות עם שר הנפט המצרי בסוף 2019.

 

מלבד קידום נושאי האנרגיה, מייצרת הקמת הפורום חזית גיאו-פוליטית נגד מדינות שונות, לרבות טורקיה ורוסיה, וזאת לקראת המאבק שיתעורר בשנה הבאה על תפיסת שטחי פעילות וחוזי אספקת גז לאירופה, בעידן שאחרי משבר הקורונה.

 

במקביל לחתימת השרים על הצטרפות לפורום, ממשלת מצרים צפויה לקיים בקהיר אירוע עבור שגרירי מדינות החברות, כדי לעניין חברות אחרות להצטרף לפורום, ועל הפרק נמצאות צרפת וארה"ב.

 

 

השר שטייניץ סיכם ואמר כי "לפני כשלוש שנים יזמתי יחד עם ידידי שר האנרגיה המצרי טארק אל-מולה את הקמת פורום הגז האזורי. כעת אנו משדרגים את פורום הדיונים הזה לכלל ארגון אזורי של ממש. לאחרונה הגישה צרפת בקשה להתקבל כחברה, והאיחוד האירופי וארצות הברית כמשקיפים".

 

x