שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

באיחור של שבועות - משרד האוצר חתם על פטור ממכס לייבוא ירקות טריים

הצו נחתם, אחרי שבימים האחרונים עלה המחיר הסיטונאי של המלפפונים ל-10 שקלים לק״ג. בין הירקות הנכללים בצו: עגבניות, מלפפונים, פלפלים תפוחי אדמה ועוד

נורית קדוש 18:3217.09.20

באיחור של שבועות ואחרי שנוצר מחסור בשוק שהוביל גם לעליית מחירים, נזכרו במשרד האוצר לפתוח מכסות יבוא פטור ממכס של ירקות.

 

שר האוצר, ישראל כץ, חתם היום על צו המאפשר יבוא ירקות טריים במסגרת מכסות פטורות ממכס. בין הירקות הנכללים בצו: עגבניות, מלפפונים, פלפלים תפוחי אדמה ועוד. הצו נחתם, אחרי שבימים האחרונים עלה המחיר הסיטונאי של המלפפונים ל-10 שקלים לק״ג.

 

במשרד האוצר מציינים שהחלטת השר בעניין באה בהמשך להמלצת גורמי המקצוע ברשות המסים ובאוצר. המלצות, שכאמור התקבלו באיחור ולא יוכלו לבוא לידי ביטוי מיידי.

 

 

 

 

מחירי המלפפונים זינקו מחירי המלפפונים זינקו צילום: אוראל כהן

 

מאז שנת 2016 חלות הוראות שעה המאפשרות יבוא במסגרת מכסות פטורות ממכס של ירקות טריים. מטרת המכסות היא למנוע ככל הניתן מחסור או עליית מחירים בירקות טריים.

 

המכסה הפטורה ממכס ליבוא תפוחי אדמה, בצל, כרוב, גזר, לפת וחזרת, עמדה בשנים האחרונות על 15,000 טון, ואילו המכסה ליבוא עגבניות, פלפלים, חסה, סלרי, מלפפונים ופטרוזיליה עמדה על 35,000 טון. בצו הנוכחי, מוצע לחדש את המכסות האמורות, ולאפשר את היבוא, בהתאם לתנאי הגידול והצריכה בשוק המקומי, עד לסוף חודש יולי 2021.

 

העיכוב בהחלטה, מיותר, בעיקר נוכח הודעת המשרד כי לא צפויה השפעה על הכנסות המדינה ממסים, הואיל ומכסות זהות בגודלן היו בתוקף גם בשנת 2019.

 

השר כץ מסר  "חתמתי היום על צו המאפשר יבוא ירקות טריים בפטור ממכס כדי למנוע ככל הניתן מחסור או עליית מחירים בירקות טריים. מהלך זה יוביל באופן מיידי להוזלה משמעותית במחירי הירקות למשקי הבית".

x