בארץ

ועדת החינוך אישרה סגירת מערכת החינוך רק עד יום רביעי

דורשת מהממשלה להביא תקנות שמתייחסות לכל גיל בנפרד. מתבססת על מכתב של גמזו שלפיו עיקר ההדבקה היא בגילאי 10 ומעלה, וניתן להסתפק בסגירה של הלימודים בקבוצת גילאים זו. ד"ר אלרועי פריייס: "בשל התחלואה האדירה בארץ, אין אפשרות להסתכל על כל שכבת גיל בנפרד"

שחר אילן 16:3917.09.20

ועדת הכנסת אישרה את תקנות סגירת מערכת החינוך בסגר לשבוע בלבד. הוועדה דורשת מהממשלה להביא עד אז תקנות חדשות המבדילות בין קבוצות גיל שונות. יו"ר ועדת החינוך ח"כ רם שפע מכחול לבן אמר ש"על פי הנתונים וגם בהתאם להמלצת הפרופ' גמזו ניתן לאפשר לתלמידים עד כיתה ד' להמשיך ללמוד".

 

 

 

ועדת החינוך של הכנסת אישרה היום את תקנות הגבלת הפעילות של מוסדות חינוך המקיימים פעילות חינוך רק עד יום רביעי ה-23 בספטמבר. זאת, בניגוד לבקשת הממשלה לאשר אותן עד ה-8 באוקטובר כלומר עד לאחר חופשת סוכות. התקנות מסדירות את סגירת כל מוסדות החינוך, למעט לשם ביצוע בחינות. כן הן מאפשרות למוסדות לחינוך מיוחד, פנימיות ומעונות יום שיקומיים המשך פעילות. ארבעה חברי כנסת הצביעו בעד קיצור תוקפן של התקנות: ח"כ רם שפע וח"כ תהלה פרידמן מכחול לבן, ח"כ יוסף טייב (ש"ס) וח"כ אנדריי קוז'ינוב (שי עתיד-תל"ם).

 

מי יחזור ללמוד? מי יחזור ללמוד? צילום: אלכס קולומויסקי

 

בוועדה אומרים שההחלטה התבססה על נתונים שהציגה ראש שירותי בריאות הציבור ד"ר שרון אלרעי פרייס במשרד הבריאות שהראו כי נתוני התחלואה בקרב ילדים בגילאי לידה עד שש הינם נמוכים משמעותית משיעורם באוכלוסייה. שפע אמר כי יש למצוא את האיזונים הנכונים בין שמירה על בריאות הציבור ובין המשך תפקודו של המשק. הוא הקריא מהמכתב של פרויקטור הקורונה פרופ' רוני גמזו לשרי הבריאות והחינוך בו ביקש לסגור את מערכת החיונך כבר מהיום. שם נכתב כי העלייה בתחלואה נובעת מהדבקת יתר במיוחד בגילאי 10 ומעלה וניתן לצמצם את סגירת מערכת החינוך (היום) לגילאי ה' ומעלה.

 

ד"ר שרון אלרעי פרייס, התריעה בדיון כי מערכת החינוך מביאה כל יום מאות ילדים ואנשי צוות מאומתים ובעקבותיהם אלפים שנכנסים כל יום לבידוד. "אנחנו בשיעורי תחלואה כאלה גבוהים במדינה ואנחנו לא יכולים להרשות את זה לעצמנו". עם זאת אמרה כי שיעורי התחלואה בגילאי לידה עד שש נמוכים. לדברה, "בשל התחלואה האדירה בארץ, אין אפשרות להסתכל על כל שכבת גיל בנפרד". היא קראה לציבור לקחת אחריות ולא להתקהל. "גם אני רוצה שילדיי ילמדו בבית הספר אבל כרגע אנחנו לא יכולים להרשות את זה לעצמנו".

 

עו"ד קרן איוס, יו"ר איגוד גני הילדים הפרטיים הציעה גם היא להחריג מהתקנות את מעונות היום והמשפחתונים לגילאי 0-3. "אנחנו אלה שאמורים לטפל בילדים האלה ולא להשבית את המשק שוב. אם מישהו חותם לי שבעוד שלושה שבועות תהיה פה סטריליזציה, אני מוכנה לסגור, אבל לא כך יהיה. יש לנו חצי אחוז הדבקה בגילאי לידה עד שלוש. סגירה של הגנים לא הגיונית". סגנית יו"ר הנהגת ההורים הארצית צופית גולן, אמרה ש"זום בגנים הוא הזיה – כוורת של ברברת".

x