$
בארץ

דיווח שוטף

בתום ההתייעצות הוחלט: החמרות בסגר - רק אחרי ראש השנה

ממונה הקורונה נקרא לסדרת דיונים עם ראש הממשלה ומומחים נוספים על צעדים להחמרת הסגר - כנראה רק מיום שני; יו"ר ועדת החוקה: הממשלה תאשר להגדיל את טווח הגבלת התנועה ל-1,000 מטר; הממשלה אישרה את תקנות הסגר - כולל הקנסות

כלכליסט ו-ynet 22:4717.09.20

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

 

חולים פעילים מול מחלימים

 

 

חולים קשה ובינוני

 

 

 

טבלת נדבקים לפי יישוב

 

 

22:45 - מחצות: 3,843 בני אדם אובחנו כחולי קורונה מאומתים

 

משרד הבריאות מסר כי מחצות, אובחנו 3,843 בני אדם כחולי קורונה מאומתים. 573 חולים במצב קשה, 149 מונשמים ו-1,169 מתו מהנגיף. מפרוץ המגפה אובחנו בישראל 175,256 חולים מאומתים.

 

20:15 - בתום ההתייעצות הוחלט: החמרות בסגר - רק אחרי ראש השנה

 

ממונה הקורונה, פרופ' רוני גמזו, דחה הערב (ה') את ההצהרה שתכנן למסור לקראת הסגר המתקרב - ונקרא לסדרת דיונים עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ומומחים נוספים על צעדים להחמרת הסגר. ההחמרות שבהן דנו המומחים וראש הממשלה נוגעים בין היתר לפתיחת השווקים ולצמצום הפעילות במקומות העבודה, אולם בתום ההתייעצויות הוחלט שרק ביום שני יובאו כנראה לאישור הממשלה החלטות להידוק הסגר.

 

הדיונים נערכו לקראת הטלת הסגר שיחל מחר בשעה 14:00. בקרב הציבור נמתחה ביקורת על "פרצות" בסגר, שמאפשרות בין היתר לקיים הפגנות, להתפלל במקומות סגורים, לטבול במקוואות ולעבוד כרגיל במגזר הפרטי ללא קבלת קהל.

 

 

19:20 - נתניהו שוקל החמרות בסגר רק מיום שני

 

ההחמרות בסגר שאותן שוקל ראש הממשלה בנימין נתניהו, שמקיים התייעצויות בעניין, הן רק מיום שני ונוגעות כנראה לשווקים ולצמצום מקומות עבודה. נתניהו שוקל לקיים ישיבת ממשלה ביום שני לאישור החלטות להידוק הסגר.

 

18:50 - יו"ר ועדת החוקה: הממשלה תאשר להגדיל את טווח הגבלת התנועה ל-1,000 מטר

 

יו"ר ועדת החוקה ח"כ יעקב אשר הודיע כי בעקבות דיוני הוועדה, הממשלה תרחיב את מגבלת התנועה בסגר מ-500 מטר מהבית ל-1,000 מטר מהבית.

 

 18:00 - גמזו נקרא להתייעצות עם נתניהו: דיונים על החמרת הסגר

 

ממונה הקורונה, פרופ' רוני גמזו, דחה בצהריים (ה') את ההצהרה שתכנן למסור לקראת הסגר המתקרב - ונקרא לסדרת דיונים עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ומומחים נוספים על צעדים להחמרת הסגר. במקרה שבהתייעצות שמקיים ראש הממשלה יוחלט אכן להחמיר את התקנות - תצטרך הממשלה להתכנס בדחיפות כדי לאשר את השינויים.

 

הדיונים באים לקראת הטלת הסגר שיחל מחר בשעה 14:00. בקרב הציבור נמתחה ביקורת על "פרצות" בסגר, שמאפשרות בין היתר לקיים הפגנות, להתפלל במקומות סגורים, לטבול במקוואות ולעבוד כרגיל במגזר הפרטי ללא קבלת קהל.

 

 

13:14 - שירות התעסוקה: עלייה במספר המפוטרים לקראת הסגר

 

לפי דיווחי שירות התעסוקה, אפשר לראות כי חלה מגמת עלייה במספר המפוטרים החדשים. ביממה האחרונה התקבלו בשירות 3,937 דיווחים על חזרה לעבודה, לעומת נרשמו 5,160 דורשי עבודה חדשים.

 

מאז תחילת ההקלות לשחרור המשק מהסגר הראשון, ב-19 באפריל, התקבלו בשירות התעסוקה 640,870 דיווחים על חזרה לעבודה, ובמקביל, נרשמו 293,433 דורשי עבודה.

 

כיום רשומים בשירות התעסוקה 736,831 דורשי עבודה, מהם 419,520 בחל"ת.

 

12:30 - אדלשטיין לקראת הסגר: אישרנו בגאווה תפילות כדי שתוכלו לשמוע קול שופר

 

שר הבריאות יולי אדלשטיין ומנכ"ל משרד הבריאות חזי לוי מסרו היום (חמישי) תדרוך לקראת הסגר שיחל מחר בשעה 14:00.

 

אדלשטיין פתח את דבריו: "יש שתי אפשרויות - לעסוק עוד ועוד בפריצות ובטעויות, או להתחיל לתקן. אני בוחר לתקן. אחרי שנצא מהמצב הקשה שכולנו נמצאים בו, יהיה הרבה זמן לחשבון נפש. כרגע אנחנו נמצאים במלחמה - מלחמת 'שלום האזרח'".

 

"כל אחד אוהב לשאול שאלות על מגזר אחר או על אזור אחר. אני למשל מוצף בשאלות למה התרנו מתווה תפילות. יש לי חדשות שבשבילכם - ההגבלות חלות על ימי ראש השנה ויום הכיפורים, ימים שבהם לא רק הציבור החרדי או הדתי מגיע לבתי הכנסת. בהתחשב בעובדה הזו, אישרנו בגאווה מניינים עם כל ההגבלות וכל הדרישות של התו הסגול, כך שגם השנה יוכלו אזרחי ישראל היהודים - מי שבוחר בכך - לשמוע קול שופר וקול נדרי, איש או אישה על פי מנהגו".

 

"הייתי מציע שכל אחד ישאל את עצמו מה אני אישית יכול לעשות כדי שההגבלות האלה יצליחו, וכולנו יחד נראה נתוני תחלואה שונים", הוסיף. "אני יודע שזה לא פשוט, והרבה יותר קל להאשים את הממשלה ואת האחרים, אבל בלי שיתוף פעולה של כלל הציבור אין לנו שום דרך להצליח".  

 

מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' חזי לוי, אמר: "התחלואה הולכת וגואה, ובעקבותיה גם החולים שנמצאים בטיפול בקהילה ובבתי החולים, לרבות חולים קשים ומונשמים. יש עומס רב על מערכת האשפוז ומערכת הרפואה בקהילה. לא נוכל להגיע לכל כך הרבה חולים ולבודד אותם. הצורך לתת טיפול אופטימלי לחולים, כפי שעשינו עד היום, לא יקרה אם לא נבלום את התחלואה".

אדלשטיין
אדלשטיין צילום: משרד הבריאות

 

 

 

11:55 - צוות פרויקטור הקורונה: "עלייה בשיעור תחלואה ובידוד בקרב צוותי הרפואה"

 

דו"ח חדש של צוותו של פרויקטור הקורונה, פרופ' רוני גמזו, הראה כי קיימת עלייה בשיעור התחלואה בנגיף והבידוד בקרב צוותים מטפלים ברחבי הארץ ובכל המערכים. עלייה זו תורמת משמעותית להתגברות העומס של הצוותים הרפואיים. בנוסף, העומסים בבתי החולים עולים בהדרגה בכל רחבי הארץ, אך עדיין לא באופן שמשקף בצורה ישירה את היקף ההדבקה והתחלואה.

 

 

שיבא שיבא צילום: איי אף פי

 

11:40 - חוקרים מהאוניברסיטה העברית צופים עלייה בחולי הקורונה הקשים

 

דו"ח של צוות חוקרים מהאוניברסיטה העברית ובית החולים הדסה צופה עלייה ניכרת בקצב העלייה של החולים הקשים בנגיף הקורונה בימים הקרובים וזאת "בייחוד לאור סכנה של הדבקה בין דורית מואצת בחגים". לפי הדו"ח, רק מימוש של סגר יעיל יאפשר הגבלה של התמותה בשבועות הקרובים מתחת ל-1,000 מתים נוספים. החוקרים טוענים כי חובה לממש סגר יעיל על מנת למנוע חריגה ממספרים אלו ויש למנוע התכנסויות ללא החרגות.

 

 

09:30 - חולון, ראשל"צ ובאר שבע - אדומות

 

תוכנית הרמזור של פרויקטור הקורונה פרופ' רוני גמזו אמנם הוחזרה בינתיים למגירה עקב הזינוק בתחלואה, אבל ציוני הרמזור ישמשו גם בתקופת הסגר. בנספח תקנות הסגר שאישרה הממשלה מפורטים כל היישובים האדומים בארץ, שבהם מתווה התפילה בימים הנוראים ובחגים יהיה קשיח יותר. מדובר בעשרות רבות של ערים וב-30 שכונות בירושלים.

 

לפי ההצעה שאושרה בממשלה, אלו הערים האדומות שעליהן יחולו הגבלות נוספות בעת הסגר, בין היתר במתווה התפילה: אום אל פחם, אופקים, אור עקיבא, אלעד, אריאל, אשדוד, אשקלון, באקה אל גרבייה, באר שבע, בית שאן, בית שמש, ביתר עילית, בני ברק, חדרה, חולון, טייבה, טירה, טמרה, יבנה, קריית מלאכי, קריית שמונה, ראשון לציון, רחובות, שדרות ושפרעם.

אבל בהצעה שהוגשה לממשלה ואושרה הושמטה בטעות רשימת היישובים מהאות י' ועד האות ק'. לכן ערים כמודיעין עילית, נס ציונה ונתניה, שלפי דו"ח מרכז המידע והידע הלאומי למערכה בקורונה נמצאו אתמול ברשימת הערים האדומות, אינן נכללות ברשימה.

 

אלו יישובים אדומים נוספים ברשימה: אבו סנאן, אזור, אכסאל, בית דגן, בסמ"ה, בענה, ג'דיידה-מכר, ג'וליס, גבעת זאב, גדרה, דבוריה, דיר אל אסד, במועצת גלבוע - טייבה (בעמק), נאעורה וסנדלה, זכרון יעקב, ברקת שבמועצת חבל מודיעין, חצור הגלילית, טורעאן, ירוחם, קריית עקרון, ריינה, רכסים, שיבלי ואום אל גנם, כפר חב"ד שבמועצת שדות דן, מעגלים שבמועצת שדות נגב, איבים שבמועצת שער הנגב, ותל שבע.

 

ואלו השכונות האדומות בירושלים: א-טור ועיסאוויה, ארמון הנציב, ארנונה, באב אל זהרה, בית חנינא, בית צפאפא, בקעה, גבעת הוורדים, גבעת מרדכי, גבעת שאול, גוננים, המושבה הגרמנית, העיר העתיקה, הר נוף, ואדי ג'וז, צור באהר ואום טובא, טלביה, כפר עקב, מאה שערים, מרכז העיר, נווה יעקב, ענתא ומחנה הפליטים שועפט, פסגת זאב, קטמון הישנה, רוממה, רחביה, רסקו, שייח ג'ראח, תלפיות.

 

09:00 - 500-5,000 שקל: הקנסות שאישרה הממשלה

 

בתקנות הסגר שאישרה הממשלה כלולים גם קנסות מינהליים של 5,000-500 שקלים - לפי העבירה:

 

אלו הקנסות שנקבעו:

 

500 שקלים - למי שיוצא ממקום מגוריו לפעילות שאינה מותרת בתקנות, למי ששוהה במקום ציבורי שלא לפי התקנות או בעסק שפתיחתו נאסרה או בחוף הים שלא בהתאם לתקנות (שהייה רק למטרות ספורט).

 

1,000 שקלים - למי שמפעיל מקום ציבורי או עסק והכניס אדם שאינו עוטה מסכה. מפעיל מקום ציבורי או עסק שלא תלה שלט שמחייב עטיית מסכה או שלט שמירת מרחק, וכן מי שלא תלה שלט בכניסה למעלית עם מספר האנשים המותר.

 

2,000 שקלים - מפעילי מקום ציבורי או עסק שלא הגישו לרשות המקומית הצהרה שלפיה הוא עומד בתקנות (התו הסגול), מי שלא הציב מחיצה בדלפק התשלום ושלא סימן מקום על הרצפה לשמירת מרחק בתור.

 

2,500 שקלים - מי שלא יצרו מנגנון לוויסות כניסת קהל, למעט עובדי המקום ומי שלא הציב שילוט על מספר השוהים המותר במקום לפי התקנות.

 

5,000 שקלים - מי שהפעילו עסק או מקום בעצמם או באמצעות אדם אחר בניגוד לתקנות ו/או בניגוד להוראת רופא מחוזי שהורה על סגירתו.

 

08:15 - הממשלה אישר את תקנות הסגר

 

הממשלה אישרה הבוקר (יום ה') ברוב קולות את תקנות הסגר בחגי חשרי. ועדת החוקה של הכנסת צפויה להתכנס בהמשך היום. השרים מירב כהן ואסף זמיר מכחול לבן הצביעו נגד. השר אופיר אקוניס מהליכוד נמנע.

 

בין השאר, מותר לצאת למרחק של עד 500 מטרים מהבית. התקהלות הוגבלה לעד 10 אנשים במבנה ציבורי ועד 20 בשטח פתוח. נהג יכול להסיע רק שני נוסעים אם אינם מאותה משפחה. מספר הנוסעים באוטובוסים הוגבל ל-32 נוסעים

 

08:15 -4,537 נדבקים בקורונה אובחנו אתמול, 549 במצב קשה

 

4,537 נדבקים חדשים בקורונה אובחנו אתמול (יום ד') ו-531 אובחנו בין חצות לבוקר. כך עולה מנתוני משרד הבריאות שפורסמו הבוקר.

 

1,163 חולים מאושפזים בבתי החולים, מהם 549 במצב קשה, מספר המונשמים עלה בשבעה והוא עומד על 140 בני אדם. 1,165 נפטרו מקורונה מאז תחילת המגפה. אתמול התקבלו תוצאות של 52,597 בדיקות. מספר החולים הפעילים בישראל עומד על 44,984 בני אדם.

 

כמו כן, אתמול פוענחו כ-51 אלף בדיקות, 8.8% מהן היו חיוביות. מדובר בשיעור חיוביים נמוך בהשוואה לימים האחרונים.

 

 

בדיקת קורונה בדיקת קורונה צילום: שאול גולן

 

x