שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

דיווח שוטף

98% מהתושבים גרים בערים שבהן המגפה מתפשטת

שר הבריאות אדלשטיין: "ההגבלות יימשכו זמן ואולי יהודקו; נמאס לי מהאנטישמיות החבויה במדינה"; הממשלה החליטה במשאל טלפוני לקבל את המלצת משרד הבריאות ופרויקטור הקורונה רוני גמזו ולסגור את כל מערכת החינוך החל מיום חמישי הקרוב - למרות שרק 10% מהתלמידים נדבקו בלימודים

כלכליסט ו-ynet 18:2816.09.20

נגיף הקורונה - תמונת מצב מהארץ ומהעולם

 

 

בדיקות יומיות:

 

 

נדבקים חדשים ביום:

 

 

 

 

16:30 - 98% מהתושבים גרים בערים שבהן המגפה מתפשטת

 

עם סגירת מערכת החינוך ורגע לפני תחילת הסגר, מציינים מחברי דו"ח אמ"ן כי 98% מהתושבים בערים מתגוררים ביישובים שבהם המגפה מתפשטת: "יש עלייה ניכרת בתחלואה, ולא רק במגזר הערבי והחרדי". בין הערים האדומות: ראשון לציון, חולון, חדרה, נתניה ורעננה. יותר ויותר אדום: כך נראית התפשטות המגפה בערים השונות. בדו"ח נכתב כי "גם בחינת ההתפשטות הגאוגרפית של התחלואה מעלה בבירור כי מגמת התחלואה במגזר הכללי נמצאת בעלייה. כך, מספר הערים בעלות תחלואה גבוהה הולך וגדל, וכן חלה החרפה בנתוני התחלואה בכל עיר".  (אדיר ינקו)

 

 

נתניה נתניה צילום: הודיה בניזרי, pikiwiki

 

13:00 - אדלשטיין: "ההגבלות יימשכו זמן, נמאס לי מהאנטישמיות החבויה במדינה"

 

יומיים לפני תחילת הסגר, ויום לפני השבתת מערכת החינוך, שר הבריאות יולי אדלשטיין התראיין הבוקר (רביעי) לאולפן ynet. השר, ששוהה בבידוד, הוא סיפר על ההחלטה להקדים את סגירת בתי הספר, על משך זמן ההגבלות הצפוי - והתמודדות המשטרה בנושא האכיפה.

 

מה הייתה הדחיפות לסגור את מערכת החינוך החל ממחר?

"אגיד בפשטות - המציאות בשטח. כמה מאות בתי ספר ומספר עוד יותר גדול של גני ילדים נסגרו בעקבות התפרצות המחלה. כמה ראשי רשויות דיברו איתי ושאלו אם אני לא חושב שאנחנו 'משחקים בכאילו'. יש מקומות שבהם חצי ממערכת החינוך סגורה, וחמור מכך - המורים נכנסו לבידוד. במצב המספרים הזה חשבנו שאפילו יום אחד יחסוך כמה אלפי נדבקים". 

 

יש לכם נתונים ולא רק הערכות על התחלואה במערכת החינוך?

"מדובר בעשרות אלפי אנשים ששוהים בבידוד, ואלפי חולים ומוסדות שנסגרו".

 

השר שמולי טוען שבפעוטונים יש פחות מחצי אחוז הידבקויות. יש לזה הצדקה?

"אנחנו הפעם לא מפתיעים. אתמול בערב פורסם שזאת ההחלטה של השרים, גם כאשר שר החינוך התנגד, אבל אנחנו לא מפתיעים. נתנו התראה ויש עוד 24 שעות להיערך. כולם ידעו שהסגר מגיע".

 

ייתכן שהסגר הזה לא סגר כי מקומות העבודה פתוחים?

"אנחנו מאוד מודאגים. לאחר התייעצות עם אנשי מקצוע, עם כל ההחרגות שלפיהן המגזר הפרטי עובד והמגזר הציבורי פועל בתפוסה של 50% עובדים, בוודאי שכל המפעלים החיוניים וכל שר בא אליי, אלף ואחת דרישות. הרושם שלי הוא שאנחנו חיים עם קורונה והמדינה לא חושבת שיש נגיף שמשתולל, אז אני מודאג מזה. אני אומר ביושר - כל מי שחושב שהמצב יהיה מעודד עוד שבועיים הוא טועה. נתמודד עם ההגבלות האלה לאורך זמן, וכמו שאמרתי אולי אף נהדק אותן".

 

שר הבריאות יולי אדלשטיין שר הבריאות יולי אדלשטיין צילום: אוהד צויגנברג

 

למה מספר המתפללים ומספר האנשים בבתי קפה לא זהה?

"אם יש מסעדות שרוצות להיפתח ביום הכיפורים אולי נשמע אותן, אבל המתווה הזה נועד לראש השנה ויום כיפורים. האנטישמיות החבויה במדינה הזאת פשוט עולה לי על העצבים. אני הייתי תמים, חשבתי שהיות שמדובר במיליוני יהודים שמגיעים לבתי הכנסת, אני לא אשמע את השיח הזה. אני מדבר על אנשי מקצוע שמודאגים מכמה עשרות מתפללים בבתי כנסת, ואני גם מודאג עוד יותר לפתוח עוד ועוד".

 

חולים קשה ובינוני:

 

 

12:00 - הזינוק בתחלואה סגר את מערכת החינוך, אך רק 10% מהתלמידים נדבקו בלימודים

 

הממשלה החליטה הבוקר (יום ד') שמערכת החינוך תיסגר כבר ממחר ולא מיום שישי כפי שתוכנן, היום בו יחל סגר שיימשך שלושה שבועות. הסיבה לכך היא "הזינוק במימדי התחלואה וזיהוי פעילות מערך החינוך כגורם מרכזי לכך".

 

בבדיקת נתונים שהועברו לשרים עולה כי אחוז קטן של התלמידים נדבק במערכת החינוך הממלכתית והממלכתית דתית. מתחקורים שנערכו ל-4,304 ילדים ונערים בני 3 עד 18 התגלה כי 2% מהם נדבקו בגני ילדים, מעונות או פעוטנים, 5% נדבקו בבתי ספר יסודיים, 1% בלבד בחטיבות ביניים ו-2% בבתי ספר תיכון. כלומר 10% בלבד מההדבקות שתוחקרו היו בין כתלי מוסדות החינוך הממלכתיים והממלכתיים דתיים.

 תלמידים בלוד תלמידים בלוד צילום: אבי מועלם

 

מהנתונים עולה עוד כי 16% מהנדבקים שטרם מלאו להם 18 נדבקו בישיבות – שבהן לומדים נערים. 1% מהנדבקים נדבקו בבית של אחר, ככל הנראה חבר שאליו הגיעו. 2% לא יודעים היכן נדבקו. אבל 66% מהילדים והנערים שנדבקו – נדבקו בבתיהם. כלומר ככל הנראה מבן משפחה אחר שחלה.

 

בקרב הצוות החינוכי עולה כי 60% מהם נדבקו בבתיהם, 12% בבתי ספר יסודיים, 9% בגני ילדים, פעוטונים או מעונות ו-3% בישיבות. יתר הנדבקים לא יודעים היכן נדבקו.

 

במקביל, מנתוני מרכז המידע והידע עולה כי כ-37% מהנדבקים שאובחנו אתמול הם בני פחות מ-19. בימים האחרונים נע אחוז הנדבקים בגילאים אלה בין 35.8% ל-39.4% מכלל הנדבקים. לעומת זאת, מספר החולים קשה מקרב הילדים והנערים הוא נמוך מאוד – ופרט לילדה פלסטינית בת 6 שהגיעה לטיפול בישראל ונפטרה מקורונה – לא גבה הנגיף את חייהם של בני פחות מ-18.

 

מנגד, יש לציין, החשש של משרד הבריאות הוא מכך שילדים שנדבקו מחוץ לבית הספר יביאו את המחלה למוסד החינוכי, כך שתלמידים רבים עלולים להידבק ואף להדביק את משפחתם. כאמור, בינתיים נתוני משרד הבריאות לא מצביעים על שיעורי הידבקות גבוהים בבתי הספר.

 

11:40 - פורום הגנים הפרטיים: נשוב לפעילות סדירה לאחר החג

 

פורום הגנים הפרטיים מתח ביקורת על ההחלטה לסגור ממחר את מערכת החינוך, ומסר כי הגנים ישובו לפעילות כרגיל לאחר החג: "אין ויכוח שאחוז התחלואה וההדבקה בקרב פעוטות שואף לאפס, ואפילו פרופ' גמזו גורס שהתחלואה בגילאים אלה נמוכה. ביום שני יפתחו כל הגנים הפרטיים בישראל, לטובת המשך החינוך הרציף של הילדים ומתן האפשרות להורים להמשיך לעבוד בעסקים הפרטיים כפי שהוחלט".

 

09:40 - הנחיה לפתיחת מחלקות קורונה חדשות בבתיה"ח

 

משרד הבריאות הנחה הבוקר את בתי חולים להיערך לפתיחת מחלקות קורונה נוספות במידה ותפוסת המחלקות הקיימות תעלה על 80%, זאת לאור העלייה בנתוני התחלואה.

 

09:00 - קרואטיה, הונגריה, אוסטריה וסלובניה - הוכנסו לרשימת המדינות האדומות

 

לאור התחלואה הגואה, בתאריך ה-22.9.2020, קרואטיה, הונגריה, אוסטריה, סלובניה יוצאו מרשימת המדינות הירוקות וייחשבו אדומות. הבאים ממדינות אלו, כמו משאר המדינות האדומות, יחויבו ב-14 יום בידוד.

 

כמו כן, החל מהיום איי סיישל, איסלנד, קובה וסרביה יהפו למדינות ירוקות והשבים מהם לא צריכים להיכנס לבידוד. 

 

08:30 - הממשלה החליטה: מערכת החינוך תיסגר כבר ממחר

 

הממשלה החליטה במשאל טלפוני לקבל את המלצת משרד הבריאות ופרויקטור הקורונה רוני גמזו, לסגור את כל מערכת החינוך (למעט חינוך מיוחד וחריגים), כולל בתי ספר, גני ילדים ומעונות יום, כבר מיום חמישי הקרוב, נוכח העלייה המשמעותית בהדבקה. כך נמסר מלשכת ראש הממשלה. 

 

ממחר - אין לימודים ממחר - אין לימודים צילום: שאטרסטוק

 

7:30 - 1 מתוך 10 בדיקות חזרה חיובית: 5,523 אובחנו אתמול עם קורונה

 

עוד 5,523 ישראלים אובחנו אתמול (ג') עם קורונה. מדובר במספר שיא של נדבקים ביום מפרוץ המגפה. לפי נתוני משרד הבריאות פוענחו אתמול כ-55 אלף בדיקות קורונה שב-10% מהן התקבלו תוצאות חיוביות. כלומר 1 מתוך 10 בדיקות הייתה חיובית.לפי משרד הבריאות, מספר המאומתים מאז שהנגיף הגיע לארץ עומד על 166,794.

 

בבתי החולים ברחבי הארץ מאושפזים 1,153 חולי קורונה, 535 מהם במצב קשה. 138 חולים מחוברים למכונות הנשמה. מספר הנפטרים עומד על 1,147. במקביל, תיקן משרד הבריאות את הנתונים של יום שלישי - ולפיהם אובחנו 4,810 נדבקים ולא יותר מ-5,000. מכך יוצא שבתוך יומיים אובחנו בישראל 10,333 נדבקים חדשים בקורונה.

 

בירושלים אובחנו בשבעת הימים האחרונים 3,034 נדבקים, בבני ברק 1,549, באשדוד 886, בפתח תקווה 636, במודיעין עילית 622, בבאר שבע 556, בחולון 556, בבית שמש 547, בתל אביב יפו 543, בנתניה 492, באום אל פחם 474, בראשון לציון 470, באשקלון 448, בחיפה 414, באלעד 384, בנתיבות 352, בחדרה 318, ברחובות 295, בנצרת 245, בבת ים 245, בביתר עילית 232, ברמלה 199, בסכנין 192, ביבנה 191, בשדרות 181, ברמת גן 176, בטמרה 171, באופקים 163, בבקה אל גרבייה 161, במודיעין-מכבים-רעות 155 ובקריית גת אובחנו 150 נדבקים מאז יום חמישי בשבוע שעבר.

x