$
בארץ

בנק לאומי חתם על הסכמים לשת"פ עם שני הבנקים המובילים באיחוד האמירויות

יו"ר לאומי סאמר חאג' יחיא והמנכ"ל חנן פרידמן, המבקרים באיחוד האמירויות, חתמו על מזכרי הבנות עם בנק FAB שהיקף נכסיו מוערך בכ-235 מיליארד דולר ועם בנק Emirates NBD שהיקף נכסיו המוערך בכ-140 מיליארד דולר; אתמול חתם בנק הפועלים על הסכם דומה עם בנק אמירייטס NBD

סופי שולמן 16:0315.09.20

בנק לאומי חתם היום (ג') על שני הסכמי מזכר הבנות להקמת תשתית פעולה משותפת עם שני בנקים באיחוד האמירויות - FAB) FIRST ABU DHABI) ו-Emirates NBD.

 

ההסכמים נחתמו על ידי יו"ר לאומי סאמר חאג' יחיא ומנכ"ל הבנק חנן פרידמן המבקרים בימים אלה באיחוד האמירויות יחד עם משלחת של אנשי עסקים מישראל.

 

ההסכמים אמורים לאפשר ללקוחות עסקיים של בנק לאומי הפועלים באיחוד האמירויות וכאלה שיכנסו לפעילות במדינה בהמשך, לבצע העברות מטבע חוץ ולטפל בצרכי הון חוזר באופן ישיר, מבלי הצורך לעבור דרך בנקים אירופיים כפי שהדבר נעשה עד היום.

 

המהלך אמור לחסוך את העלויות הכפולות שנאלצו החברות לשלם עד כה ויאפשר ביצוע פעולות ישיר מול המערכת הפיננסית באיחוד האמירויות. בהמשך מתכננים שני הבנקים לפתח פעילות משותפת בתחום ההשקעות באמצעות לאומיטק ולאומי פרטנרס.

 

 

משלחת בנק לאומי באיחוד האמירויות משלחת בנק לאומי באיחוד האמירויות

 

בנק FAB מנסיכות אבו דאבי נחשב לבנק הגדול ביותר באיחוד האמירויות ואחד מחמשת הגדולים במזרח התיכון, עם היקף נכסים המוערך בכ-235 מיליארד דולר. הבנק, אשר כשליש ממניותיו מוחזקות ע"י זרוע ההשקעות של ממשלת אבו דאבי, פעיל בכלל שירותי הבנקאות, לרבות בנקאות עסקית ושירותים הנוגעים לשווקים פיננסיים.

 

בנק Emirates NBD, שבבעלות ממשלת דובאי הוקם בשנת 1963 והוא אחד מחמשת הגדולים במזרח התיכון ובאמירויות, עם היקף נכסים המוערך בכ-140 מיליארד דולר. הבנק מספק את כלל שירותי הבנקאות, לרבות בנקאות עסקית ומכלול שירותים הנוגעים לשווקים פיננסיים.

 

בנק FAB באבו דאבי בנק FAB באבו דאבי

 

חאג' יחיא, יו"ר דירקטוריון לאומי, אמר עם החתימה על ההסכם כי המהלך נועד בראש ובראשונה לתרום בבניית היסודות עליהם יצמחו שיתופי פעולה רחבי היקף בין המגזרים העסקיים בישראל ובאיחוד האמירויות הערביות. חנן פרידמן, מנכ"ל הבנק, העריך לאחר הפגישות שקיים עם גורמי ממשל במדינה ועם בכירי המערכת הבנקאית, כי היקף ההשקעות של גופים מהאמירויות עשוי להגיע בתוך כמה שנים עד כ-10% מהיקפי ההשקעות בהייטק הישראלי, באופן ישיר או באמצעות קרנות.

 

ההסכמים נחתמו במהלך ביקור של משלחת של עשרות אנשי עסקים ישראלים באיחוד האמירויות שהוביל הבנק. במהלך הביקור, נחתם גם הסכם בין ישראייר לSHARAF DG , אחת מחברות התיירות הגדולות באמירויות. במסגרת ההסכם שעליו חתם מנכ"ל ישראייר אורי סירקיס, תסייע הקבוצה לחברה הישראלית לפתח את פעילות התיירות המתוכננת בדובאי ואבו דאבי ובטיסות המשך שהיא מתכננת להשיק לסרי לנקה וגואה. כמו כן יתקיים שיתוף פעולה שיאפשר כניסת תיירים מאיחוד האמירויות לישראל.

 

גם בנק הפועלים, שגם משלחת מטעמו בהובלת המנכ"ל דב קוטלר, ביקרה באיחוד האמירויות, חתם על הסכם שיתוף פעולה דומה עם בנק אמירייטס NBD, כך שגם הוא יוכל לטפל בקווי אשראי והעברות מט"ח של לקוחותיו שיפעלו באיחוד האמירויות.

x