שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
דעות

דעה

מתנה לסגר: קיצוץ קטנוני בדמי האבטלה

דמי האבטלה המשולמים בישראל קמצניים ממילא ולא קל להתקיים מהם. להפחית אותם כאשר המדינה חוזרת לסגר והסיכוי למציאת עבודה שואף לאפס, זה שיא האבסורד

שחר אילן 08:1215.09.20

אתמול (ב'), ממש בשיא ההכנות של הממשלה לסגר, התבשרנו שהתשלום לרוב המובטלים ירד ב־10%. הסיבה לכך היא שהנתון המוזר שמשרד האוצר בחר כמדד להורדת דמי האבטלה, ירד באוגוסט אל מתחת לקו ה־10% והגיע ל־9.8%. בספטמבר הוא כמובן יעלה שוב בגלל הסגר, אבל מבחינת החוק זה כבר לא ישנה. התשלום לכל המובטלים שמיצו את תקופת האבטלה המקורית שלהן ומקבלים דמי האבטלה רק מכוח הארכות הממשלה, ירד ל־90%.

 

 

שירות התעסוקה שירות התעסוקה צילום: באדיבות שירות התעסוקה

 

כזכור, רה”מ נתניהו הבטיח לשלם דמי אבטלה עד יוני 2021 כדי להעניק למבטלים ודאות כלכלית. ההפחתה בדמי האבטלה שייכת לאותיות הקטנות שבצד ההבטחה. האוצר בחר כמדד בנתון חלקי מאוד של המובטלים שמורכב מהבלתי מועסקים וממי שנעדרו מהעבודה כל השבוע מסיבות הקשורות לקורונה. הנתון הזה עמד באמצע יוני על 10.7%, קרוב מאוד למדרגת ה־10%. "כלכליסט" התריע על הבעיה כבר באמצע יולי, אבל זה המדד שאושר. אתמול פרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה את נתוני התעסוקה של יוני והתברר שהנתון ירד ל־9.8% והורדת דמי האבטלה תכנס לפועל בעוד 30 יום. זה יחול על רוב 450 אלף מקבלי דמי האבטלה הנוכחיים ועל רבים מהיוצאים לחל"ת פעם שניה בתקופת הסגר.

 

דמי האבטלה המשולמים בישראל קמצניים ממילא ולא קל להתקיים מהם. להפחית אותם כאשר המדינה חוזרת לסגר והסיכוי למציאת עבודה שואף לאפס זה שיא האבסורד. סיפור זה מאפיין את כל ההתנהגות של הממשלה כלפי המשבר. היא לא לוקחת אחריות למחדלים שלה, ומבטיחה פיצוי נדיב ומפצה בקמצנות ובקטנוניות. בנוסף הממשלה חדלת האישים לא טרחה להציע לעובדים שום אלטרנטיבות בדמות הכשרה מקצועית או מודל של דמי אבטלה חלקיים. יגיע בהחלט הזמן להתחיל ללחוץ על המובטלים לצאת לעבודה, כשיהיה משק מתפקד. עד אז צריך להמשיך לשלם למובטלים את כבשת הרש של דמי האבטלה.

x