$
בארץ

בניגוד להוראות: בתי ספר וישיבות חרדיים רבים ימשיכו לפעול גם בסגר הכללי

גורם באגודת ישראל: "כל אחד עושה דין לעצמו". חשש: תלמידי ישיבות שלמדו בקפסולות יחזרו לבתים אחרי יום כיפור ועלולים ליצור הדבקה

שחר אילן 08:1315.09.20
אלפי תלמידי ישיבות שלמדו בחודש האחרון בקפסולות צפויים לחזור אחרי יום כיפור לבתיהם ועלולים ליצור בעיית הדבקה קשה בציבור החרדי. זו בעיה קשה נוספת מתוך שורת בעיות הקורונה ההולכות ומתגברות בציבור זה שמאכלס מספר גדול של ערים אדומות.

 

 בעוד רוב תשומת הלב הציבורית הלכה לשאלת הנסיעה של חסידי ברסלב לאומן, גם בחסידות חב"ד מדווחים על נסיעה של מאות חסידים לשהייה בחגים ליד קבר הרבי מלובאביץ' בברוקלין, שגם בה, כידוע, יש בעיית קורונה קשה.

 

 

 

אם בסבב המחלה הראשון הפרת ההנחיות בציבור החרדי התמקדה בעיקר בפלגים קיצוניים, הרי שמאז ההכרזה על חלק מהערים החרדיות כערים אדומות המחלה התפשטה גם לציבור החרדי הרחב. רבים מבתי הספר לבנים וכן רבות מהישיבות הקטנות (ישיבות לגילאי תיכון) ממשיכים ללמד כרגיל וסביר שימשיכו גם לאחר ההכרזה על הסגר. מדובר למעשה במרי אזרחי המוני. כתבת אתר חרדים 10 שרי רוט סיפרה בטור שכתבה: "בהוראת גדולי ישראל – הבנים ממשיכים ללמוד".

 

תלמידי ישיבה בבידוד. ייצאו לחופשה בעוד שבועיים תלמידי ישיבה בבידוד. ייצאו לחופשה בעוד שבועיים צילום: שאול גולן

 

בתי הספר של רשתות החינוך החרדיות הגדולות, החינוך העצמאי ובני יוסף (מעין החינוך התורני), סגורים אבל שם לומדות בעיקר הבנות. "כל אחד עושה דין לעצמו", אמר מקור באגודת ישראל.

 

המצב הזה צפוי להימשך בסגר. מצד שני, המבנה של שנת הלימודים החרדית לבנים עובד לטובת הסגר. אחרי יום הכיפורים הם יוצאים ממילא לחופש עד שמחת תורה, כך שבעצם יש להם רק שבוע לימודים בין ראש השנה עד אחרי סוכות (השבוע שבין ראש השנה ליום הכיפורים).

 

בישיבות הגדולות (גילאי צבא) שבהן יש פנימיות, התחילו את שנת הלימודים לפני כחודש במתווה של קפסולות קבועות. הבידוד שבו הן נתונות עתיד להסתיים עם יציאת התלמידים לחופשה לאחר יום הכיפורים.

 

במספר ישיבות היתה הדבקה המונית בשבועות האחרונים, כולל מקרים של הדבקה מרצון.

 

פיזור של התלמידים באוכלוסייה נראה חסר אחריות. המשפחות מתלוננות שאינן יודעות האם הבנים יחזרו הביתה לסוכות, חוששות מחזרה כזו אבל גם חוששות שהבנים יישארו בישיבות או במלונות ללא צרכים מתאימים לחגים.

 

ממטה "מגן ישראל" נמסר: "אנחנו נאפשר יציאה הביתה רק לבחורים בריאים. אנו עוסקים כרגע בבחינת פתרון שאחרים יישארו בישיבה או יועברו למלונית. יודגש כי הבחורים נדגמו לפני כעשרה ימים והצפי הוא שרובם כבר יהיו שליליים עד מוצאי כיפורים שזה בעוד כשבועיים".

 

מקור חרדי מסביר שבהתנהגות של הציבור החרדי משחקות ההפגנות ההמוניות בבלפור תפקיד חשוב. "החרדי, כמו כל ישראלי, לא אוהב לצאת פראייר. אנשים לא יכולים להבין למה הפגנה כן ובית כנסת לא", אמר.

 

התקשורת חושפת שוב ושוב אירועים חרדיים המוניים שנערכים בניגוד להנחיות. המקור באגודת ישראל מעריך שרבים יתעלמו גם ממתווה בתי הכנסת ויקיימו בחגים תפילות המוניות. אם בציבור החרדי רואים הבדל לעומת הסגר הראשון הרי זה שיש הרבה פחות אכיפה.

x