$
בארץ

ילדי הגנים ילמדו שעה בזום והגננות לא יחזירו ימים בחגים

הממשלה הגיעה למתווה שבו הגננות ילמדו מרחוק למרות שילדים קטנים לא יכולים ללמוד מול מחשב. הנהגת ההורים קוראת להחרים את המתווה: "מגלגלים את האחריות לאזרחים". הסתדרות המורים: "רק בישראל עושים עניין מתשלום לאנשי חינוך בסגר"

שחר אילן 08:1415.09.20

מתווה הלימודים בגני הילדים בתקופת הסגר מעורר ביקורת. על פי המתווה, הגנים יחולקו לקבוצות של 5 ילדים. כל ילד ישתתף במפגש אחד של כל ילדי הגן במשך 20–30 דקות וכן במפגש קבוצתי של 20–30 דקות בזום לפחות פעם ביום (בסך הכל כשעה ביום). בנוסף, הגננת תקיים שיחה אישית במחשב או בטלפון עם כל תלמיד לפחות פעם בשבוע.

 

הנהגת ההורים הארצית מתנגדת למתווה המוצע וקוראת להורים לא להיכנס כלל לשיחות הזום של הגנים בתקופת הסגר. ההשפעה של הנהגת ההורים על ההורים מוגבלת, אבל העמדה שלה לפיה יש מעט מאוד תועלת במתווה למידה מרחוק לילדים קטנים הגיונית מאוד. בהנהגת ההורים דורשים שבמקום זה, הגננות יחזירו את הימים בחופשות הבאות.

 

 

 

לדברי יו"ר ועדת הגנים בהנהגת ההורים הארצית, סיגל שפיץ טולדנו, "כל מטרת של המתווה היא למלא לגננות משרה כדי שהסתדרות המורים תוכל לומר שהן עבדו". נראה שבמשרד החינוך עדיין מוכים מהטראומה של הניסיון הכושל לחייב את המורים והגננות להחזיר ימים בחופש הגדול האחרון ומנסים להתחמק מכל עימות.

 

גן ילדים בגבעתיים גן ילדים בגבעתיים צילום: דנה קופל

 

בהודעה שהוציאה אתמול הנהגת הורים הארצית נאמר: "תחליטו - סגר מלא או לא. החלטת הממשלה להטיל סגר כללי, אך להמשיך את פעילות המגזר הפרטי, איננה ישימה. ללא גנים, לא יוכלו ההורים לצאת לעבודה או לקיים עבודה מהבית".

 

עוד נאמר בהודעה כי "מדובר בניסיון עקר של הממשלה לגלגל את האחריות אל האזרח הקטן אנו קוראים לכם לשמור על פעילות כלל הגנים כדי לאפשר לנו לעשות את עבודתנו ולהחזיק את המשק. לא נחבר את ילדנו לזום, ולא נשתף פעולה עם המתווה". לדברי שפיץ טולדנו, "המשמעות של המתווה הזה הוא שהילד מקבל בין חצי שעה לשעה. לרוב הילדים אין מחשב וגם להרבה גננות אין מחשב נפרד. זה גם עידוד למעסיקים להעסיק עובדים עם ילדים גדולים".

 

חוקר החינוך נחום בלס ממרכז טאוב לחקר המדיניות החברתית אמר אתמול שאין למתווה טעם. לדבריו, ילדים בכיתות הנמוכות לא מסוגלים ללמוד מול מחשב. "יש גם את הבעיה של־30% מהילדים אין מחשב", הוסיף.

 

מקור בהסתדרות המורים הגדיר אתמול את המתווה כ"הגיוני". לדבריו, אם משרד החינוך היה חושב שאין צורך בלמידה מרחוק בגנים, הוא לא היה מגבש מתווה. עוד אומרים בהסתדרות המורים: "בכל העולם משלמים למורים שכר כרגיל בתקופת הסגר ורק בישראל זה כזה אישו. אחרי יומיים שהגננות לא יהיו בקשר עם ההורים, הם יתחילו להגיד שצריך שמישהו ישמור על קשר. היינו בסרט הזה בסגר הקודם".

 

הממשלה קיבלה ביום ראשון את הצעת שר החנוך יואב גלנט לדחות את סגירת מערכת החינוך מיום רביעי ליום שישי אולם לא התייחסה להצעה שלו לחדש את פעילותה מיד לאחר שמחת תורה. כלל לא ברור מתי מערכת החינוך תחזור לפעול ובאיזה היקף.

 

תלמידי כיתות ה'–י"ב ימשיכו ללמוד מרחוק כך שהשאלה מתייחסת בעיקר למעונות יום, גני ילדים וכיתות א'–ד'. המעונות, גני הילדים וכיתות א'–ב' פעלו עד עכשיו בכיתות מלאות ולמעשה אין אפשרות לחלק לקבוצות קטנות יותר.

x