$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

נתניהו הפסיד והליכוד העולמי עשוי להתפצל

רה"מ פעל לבחירת יו"ר הקואליציה ח"כ מיקי זוהר כיו"ר הליכוד העולמי, אולם לא הצליח להעביר במרכז מפלגתו הצעה לשינוי הרכב הבחירה; ח"כ זוהר עתר לבית הדין של הליכוד העולמי לאפשר לו להתמודד; ברקע, ההצעה להגדלת התמיכה השנתית של קק"ל בהסתדרות הציונית העולמית מ-22 ל-57 מיליון דולר בשנה

צבי זרחיה 11:2114.09.20

הליכוד העולמי עשוי להתפצל בעקבות החלטתו של מרכז הליכוד מהלילה שלא לשנות את שיטת הבחירה של יו"ר הליכוד העולמי.

 

 

רה"מ בנימין נתניהו פעל לבחירתו של יו"ר הקואליציה ח"כ מיקי זוהר לראשות הליכוד העולמי. אתמול, התבקש מרכז הליכוד לאשר את הצעתו של ח"כ חיים כץ (ליכוד), הקובעת בין היתר ש-60% מחברי הליכוד בארץ לעומת 40% בקהילות בחו"ל יבחרו את יו"ר הליכוד העולמי. כיום, היחס הוא ההפוך: 60% לקהילות בחו"ל ו-40% מישראל.

 

בהצעה תמכו רק 60% מבין 1,800 שהשתתפו בהצבעה. 40% מהבוחרים הצביעו נגד.

מימין: יו"ר הקואליציה מיקי זוהר, רה"מ בינימין נתניהו מימין: יו"ר הקואליציה מיקי זוהר, רה"מ בינימין נתניהו צילום: שלו שלום

 

אולם, על פי חוקת הליכוד כדי לאשר את ההחלטה נדרש היה רוב של 66% ולפיכך, ההצעה לא השתנתה. נתניהו עצמו לא השתתף בהצבעה בשל ישיבת הממשלה הארוכה שעסקה בהטלת הסגר.

 

יעקב חגואל, יו"ר הליכוד העולמי מסר בתגובה לתוצאות ההצבעה במרכז הליכוד כי "אנחנו שמחים וגאים בחברי המרכז, שלא איפשרו ביצוע מחטף אנטי דמוקרטי, שנועד לפגוע ברוח הדמוקרטית של תנועת הליכוד. אנחנו נקיים את ועידת הליכוד העולמי כסידרה. חברי המרכז הוכיחו שהליכוד הוא אכן המעוז האחרון של הדמוקרטיה בקרב המפלגות המשמעותיות בישראל".

 

רק חגואל הגיש מועמדותו לתפקיד

 

מחר (יום שלישי) צפוייה ישיבה של ועידת הליכוד העולמית לבחירת יו"ר הליכוד העולמי. כעת, רק חגואל הגיש את מועמדותו לתפקיד, כאשר מועד הגשת המועמדות הסתיים לפני כחודש.

ח"כ זוהר הגיש הבוקר עתירה דחופה לבית הדין של הליכוד העולמי בדרישה לאפשר לו להגיש את מועמדותו לתפקיד.

 

זוהר טען בין היתר כי במוצ"ש האחרון התכנסה ועדה הבחירות של הליכוד וקבעה כי ועידת הליכוד העולמי תכונס מחר (יום שלישי).

 

לדברי זוהר "העובדה שהחלטת מרכז הליכוד לאי שינוי החוקה התקבלה רק אתמול (יום ראשון) , שם הוכרע שוועידת הליכוד העולמית נשארת במתכונתה הנוכחית ומשלא ניתן זמן הראוי להירשם להתמודדות לראשות הליכוד העולמי, כל אלה מונעים ממנו את זכותו לנסות ולהיבחר באופן דמוקרטי. מן הראי היה שקביעת מוועד חדש לועידת הליכוד העולמי יכלול את כל השלבים המקובלים (של הצגת מועמדות ועוד) ולא ימנע ממועמדים להגיש את מועמדותם. מעשה זה (של כינוס הועידה מחר בלא לאפשר פתיחת ההרשמה על התמודדות לתפקיד היו"ר-צ.ז) נראה כמחטף שנועד למנוע ממנו להתמודד".

 

זוהר מבקש לקבוע מועדים סבירים והוגנים להגשת מועמדויות לועידת הליכוד, לפרסם את ספר הבוחרים על מנת לתת הזדמנות שווה ודמוקרטית להתמודדות במסגרת ועידת הליכוד העולמי וזאת לא לפני ה-22 בספטמבר 2020".

 

בעתירה נטען עוד כי "לאור סד הזמנים הצפוף שנבע מהחיפזון המשיבים לכינוס הועידה הנ"ל מתבקשים להכריע בסוגייה זו בשעות הקרובות וזאת על מנת שעתירה זו תיענה בתשובה שתשאיר פרק זמן סביר לעותר למצות את ההליכים במסגרת כל מוסדות הליכוד באשר הם".

 

פיצול הליכוד העולמי

 

גורמים בסביבת אנשי רה"מ ומיקי זוהר אומרים שבמידה ולא תתאפשר בחירה דמוקרטית בליכוד העולמי בכך שימנעו ממיקי זוהר להתמודד, אזי 67 הצירים שמוביל מיקי זוהר בקונגרס הציוני יתפצלו (מהרשימה הקיימת של הליכוד העולמי בראשות חגואל שבו תומכים 48 צירים) והליכוד יקים סיעה חדשה בקונגרס מטעמו.

 

זוהר מסר בתגובה כי "עובדתית 60% מחברי הליכוד אינם מרוצים משיטת הבחירה הנוכחית משום שהם חשים שיש כאן חוסר הוגנות. אך אנו יודעים לכבד כל הכרעה ומכבדים את התוצאה. לא פשוט להשיג שני שלישים לשינוי חוקת הליכוד. אך התוצאה שהתקבלה של 60% בהחלט משמחת. פניתי לליכוד העולמי בבקשה לאשר את מועמדותי בועידה הנוכחית ולאפשר לדמוקרטיה להכריע מי יוביל את הליכוד במוסדות הלאומיים. כולי תקווה שמועמדותי תאושר על מנת למנוע הליכים מיותרים שעלולים לפגוע באינטרסים של הליכוד בהמשך הדרך".

 

גורמים בליכוד מעריכים כי אם הליכוד העולמי יתפצל, לא מן הנמנע שחלק מ-48 הצירים שתומכים בחגואל עשויים להצטרף לסיעה החדשה של הליכוד.

 

ובתוך כך, כפי שנחשף בכלכליסט במו"מ להקמת קואליציה במוסדות הלאומיים הציע זוהר להקים 4 מחלקות חדשות. עלות הקמה של כל מחלקה היא 2 מיליון דולר. כלומר מדובר בתוספת של 8 מיליון דולר.

 

במו"מ שנערך בין המפלגות במוסדות הציוניים מוצע להגדיל את התמיכה השנתית של קק"ל בתקציב ההסתדרות הציונית העולמית מ-22.5 מיליון דולר כיום ל-57 מיליון דולר. הסכום נועד הן למימון פעילותן של המחלקות החדשות והן לצורך הגדלת הפעילות השוטפת.

x