$
בארץ

שברון בישראל? "ההסכם עם האמירויות יאפשר החזקתה בתמר ולווייתן"

עסקת המכירה של נובל אנרג'י לענקית האנרגיה האמריקאית מתקדמת, ובהנהלת נובל ממליצים למשקיעים להיענות לעסקה; בינתיים, ההסכם עם איחוד האמירויות מכשיר את כניסתה לפעילות בארץ. אלה פריד, אנליסטית לאומי שוקי הון: "יחסים עם סעודיה, בחריין וכוויית גרמו לחברה להמתין להתחממות"; תנועת שומרי הבית: "חברה כוחנית ומסוכנת. ישראל תהיה עוד פרובינציה שלה – נצא למאבק משפטי"

ענבל עומר 15:4115.09.20

שברון, חברת האנרגיה השלישית בגודלה בעולם הפועלת בכ-180 מדינות, צפויה להשלים את עסקת הרכישה של חברת נובל אנרג'י. הנהלת שברון מעוניינת בהשלמת העסקה מהר ככל האפשר על רקע מחירי הנפט היורדים ועל רקע המשבר הכלכלי הנוכחי, שמחייב אותה להתחבר לגוף חזק כמו שברון. המשקיעים של נובל צפויים לאשר את עסקת מכירתה לשברון בקרוב, ומכאן היא תיכנס לפעילות בארץ כאשר כרגע ההנחות הן שתוכל להחזיק בנכסי נובל אנרג'י בארץ – מאגרי תמר ולווייתן.

 

 

אסדת לווייתן אסדת לווייתן צילום: אלבטרוס

 

"ההתחממות הפוליטית עם נסיכויות המפרץ היא תנאי הכרחי לכניסתה של שברון לארץ, לשברון יש נכסים אסטרטגיים ויחסים היסטוריים עם סעודיה, בחריין וכוויית, ולכן הם מספיק חשובים לה כדי להמתין להתחממות היחסים בין ישראל לנסיכויות המפרץ ורק אז להיכנס לפעילות בארץ", מציינת אלה פריד, אנליסטית תחום האנרגיה בלאומי שוקי הון.

 

 

 

 

"בעבר חברות בסדר גודל של שברון לא היו בכלל פוזלות לכיוון של ישראל בגלל האינטרסים שלהם בעולם הערבי", מציין אמיר פוסטר, מנכ"ל איגוד תעשיות הנפט והגז בישראל.

על רקע התקדמות העסקה, ארגונים ירוקים ובראשם תנועת "שומרי הבית" מתכננים מאבק משפטי נגד החלטת משרד האנרגיה לפי שעה שלא לענות לבקשתם לקיים שימוע ציבורי לפני כניסתה של שברון לפעילות בארץ.

 

"הולך לעבור אירוע קולוסאלי מתחת לרדאר מבלי שלציבור תהיה יכולת להשמיע את דברו, ולכן נעשה שימוש בכלים משפטיים למקרה שהשר שטייניץ ומועצת הנפט לא יענו לדרישה שלנו לשימוע ציבורי מקיף. לכניסת שברון לישראל יש השלכות משמעותיות ושימוע ציבורי הכרחי", מסביר יוני ספיר, יו"ר עמותת שומרי הבית.

 

עמותת שומרי הבית, שניהלה מאבק נגד חברת נובל אנרג'י על הרחקת אסדת לווייתן ללב ים, עוקבת בדאגה אחרי התקדמות העסקה ורואה בכניסתה אתגר גדול מאוד למאבק הסביבתי. "שברון היא חברה עם רקורד סביבתי רע מאוד במדינות בהן היא פעילה. הסיפור בארץ הולך להשתנות, ישראל תהיה עוד פרובינציה של שברון והיא תסתובב עם הלוביסטים שלה במסדרונות הפרלמנט ותעביר כל החלטה שתרצה. שברון משקיעה המון כספים בהשתקה ובסתימת פיות", מוסיף ספיר.
x