$
בארץ

גלנט מציע: סגירת מערכת החינוך רק בחגים

שר החינוך הגיש את ההצעה לממשלה אחרי שנדחתה עמדתו לא לסגור את מערכת החינוך בכלל. מחר תצביע הממשלה על הטלת סגר מיום שישי ועל סגירת מערכת החינוך מיום רביעי. משרדי החינוך והבריאות חלוקים בנוגע לנתוני התחלואה במוסדות החינוך

שחר אילן 20:5012.09.20

שר החינוך יואב גלנט מציע להשבית את מערכת החינוך לתקופת החגים ולפתוח אותה מחדש מיד למחרת שמחת תורה. משמעות הדבר היא השבתה בפועל של הכיתות הנמוכות והגנים לפחות משבועיים משום ששאר הזמן הוא חופשות. בכיתות ה'-י"ב ילמדו בתקופה זו מרחוק. על פי החלטת קבינט הקורונה, מערכת החינוך תסגר בסגר ויתקיימו רק לימודים מרחוק בכיתות ה'-י"ב.

 

גלנט צייץ הערב בטוויטר כי "מערכת חינוך פעילה חיונית לכל ילד ולכל משפחה ומהווה תנאי בסיסי להפעלת המשק בישראל. אסור לגרום לפגיעה בחינוכם של ילדי ישראל". לדבריו, "לאור חשיבות הסגר, הצעתי לחבריי לממשלה - סגירת מוסדות החינוך ביום שישי (18/9/20) ופתיחה מחודשת שלהם מיד לאחר שמחת תורה (11/10/20).

 

 

 

זוהי עמדת נסיגה של גלנט אחרי שביום חמישי הביע בישיבת קבינט הקורונה התנגדות לסגירת מערכת החינוך ועמדתו נדחתה. משרדי החינוך והבריאות מציגים נתונים סותרים לגבי תרומת מערכת החינוך לגידול בתחלואה.

 

גלנט מציג נתונים לפיהם בבתי הספר של החופש הגדול היו 8% מאוכלוסיית המדינה אבל התגלו רק 2% חולים. עוד הוא טוען שמאז חזרה מערכת החינוך לפעילות התגלו בה 6.5% מהחולים במדינה, רבע מחלקה באוכלוסייה שעומד על 26%. במשרד החינוך טוענים גם כי "מוסדות החינוך מהווים מסגרת מסודרת ומפוקחת, ומקטינים את סיכויי ההדבקה והתחלואה".

 

שר החינוך יואב גלנט שר החינוך יואב גלנט צילום מסך: לע"מ

 

 

משרד הבריאות הציג לעומת זאת לקבינט הקורונה נתונים לפיהם יש עלייה תלולה בתחלואה במוסדות החינוך. ב-9.9 הגיע מספר החולים בקורונה ל-332 אנשי צוות של מוסדות חינוך, מהם 178 מורים, 79 גננות וסייעות וכ-12 מטפלות במעונות. בנוסף, נדבקו במערכת החינוך 980 תלמידים, מהם 463 תלמידי ישיבה. מספר החולים בגילאי בתי הספר באוכלוסייה היהודית הלא חרדית גדל מכ-160 בתחילת שנת הלימודים לכ-300 - כלומר כמעט הכפיל את עצמו. כיוון שהנתונים של שני הצדדים מודדים משתנים שונים לא ניתן בעצם להשוות אותם.

 

ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, ד"ר שרון אלרואי, אומרת ש"בבתי הספר נרשמה עלייה בהדבקות". לדבריה, הסיבה לכך שהעלייה נמוכה יחסית לחלקם של התלמידים באוכלוסייה היא סגירת בת הספר בערים אדומות ומתווה החינוך שהגביל הגעה לבת הספר. "רואים את זה גם במגזר הכללי וגם בחרדי. יש אירועים של עשרה מקרי הדבקה. יש קצב הכפלה מאוד משמעותי של התחלואה והנתונים מצדיקים סגר. צריך להפחית מפגשים של אנשים וזה כולל את בתי הספר".

x