$
בארץ

פרשנות

נתניהו ינצל את הסגר כדי להסית נגד מערכת אכיפת החוק

רה"מ רואה רק טוב בסגר הדוק: פחות מפגינים נגדו ברחובות ויותר קהל מאזינים בבית למתקפה נגד המשטרה ובתי המשפט. על הדרך מרפד את יהדות התורה וש"ס ב־404 מיליון שקל כדי שלא יבגדו בשעת האמת - הבחירות הקרובות

צבי זרחיה 07:5113.09.20

בישיבת הממשלה היום יבקשו השרים לצמצם את היקף הסגר המתוכנן, ולאפשר עבודה בחברות הייטק ובעסקים קטנים שבהם אין הרבה עובדים. לעומתם, ראש הממשלה מעוניין בסגר נוקשה שישאיר את האזרחים בבית. בכך הוא מקווה שהיקף ההפגנות נגדו יפחת. בשישי האחרון השתתפו על פי הערכות בקבלת השבת בסמוך למעון בבלפור פחות מפגינים מאשר בשבועות קודמים. אמנם בסגר הקודם לפני כחצי שנה, הוחרגו ההפגנות, אבל כעת - כששיעור התחלואה גבוה בהרבה - גם אם יותרו הפגנות, אולי הסגר וההגבלות יקטינו את מספר המוחים.

 

נתניהו ינסה לגזור קופון פוליטי גם מהסגר: אמנם הציבור יהיה עסוק וטרוד בהשלכות הסגר ועשוי להפנות זעמו כלפי הממשלה והעומד בראשה, אבל נתניהו מאמין שלצד זאת, יהיה לציבור מספיק זמן פנוי לחזות במתקפותיו על מערכת אכיפת החוק, שאותה שם על הכוונת. גם אם התקיימו הסתרת חשדות לעבירות פליליות לכאורה והתנהלות בעייתית של חוקרים במשטרה ובמח"ש בנוגע לרומן של חוקר בתיק 2000 ופרשת הירי באום אל חיראן, לא ניתן למחוק את כתב האישום שהוגש נגדו בעבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים, כמו גם את הסדר הטיעון המקל שנחתם עם רעייתו שרה ב"תיק המעונות". אבל את נתניהו זה לא מעניין, בדברי ההסתה נגד גופי אכיפת החוק הוא "שורף את המועדון" ומשלהב את הציבור נגד המשטרה והשופטים. בבחירות הקרובות הוא יוביל קמפיין של "תפירת תיקים". בכך יבקש לגייס תמיכה ציבורית ולהקטין את כוחו של בנט שמזנק בסקרים.

 

ציר עוקף בנט

הטלפון של נתניהו - שבתחילת התפרצות המגפה התגאה בפניות שקיבל ממנהיגי העולם כדי לקבל עצות על הצלחתה של ישראל - דומם לאחר שכבשנו את המקום הראשון בעולם ברמת התחלואה. נתניהו לא פעל מספיק לקטיעת שרשרת ההדבקה; העביר אחריות לצה"ל מאוחר מדי כדי לא לתת בונוס לשר הביטחון הקודם בנט; וחרף המענקים שהרעיף על הציבור, המצב הכלכלי בכי רע.

 

בנימין נתניהו ואביחי מנדלבליט. נתניהו שם את מערכת אכיפת החוק על הכוונת בנימין נתניהו ואביחי מנדלבליט. נתניהו שם את מערכת אכיפת החוק על הכוונת צילומים: יואב דודקביץ, יאיר שגיא

 

 

עכשיו הוא פועל פוליטית כדי לטפל בפצצה הפוליטית. הוא "ריפד" ביד נדיבה את השותפים הקואליציוניים: בהחלטת הממשלה מסוף השבוע להקצות תוספת של 11 מיליארד שקל לתקציב המדינה ההמשכי, מאות מיליונים שקלים יועברו למגזר הדתי־לאומי והחרדים. יו"ר ש"ס אריה דרעי ויו"ר יהדות התורה יעקב ליצמן הבהירו לנתניהו שלא יעז להקדים את הבחירות בטרם יסדיר את הגדלת תקציב הישיבות.

 

נתניהו החליט לתת ברוחב לב גם למוסדות הציונות הדתית כ־300 מיליון שקל כדי להסיר את תמיכתם מבנט. בין היתר קיבלה החטיבה להתיישבות 41 מיליון שקל, ישיבות ההסדר ופנימיית אור עציון - 15 מיליון שקל, מועצות אזוריות ביהודה ושומרון - 19.5 מיליון שקל, תמיכה בתרבות יהודית - 131.5 מיליון שקל ועוד. המפלגות החרדיות קיבלו 404 מיליון שקל למוסדותיהן, בהם 296 מיליון שקל למוסדות תורניים, לחינוך העצמאי המזוהה עם יהדות התורה - 25 מיליון שקל, לרשת מוסדות החינוך של ש"ס מעיין החינוך התורני - 56 מיליון שקל, לבניית כיתות ושיפוצים במוסדות החינוך - 27 מיליון שקל. נתניהו מתגמל אותן ביד רחבה כי הוא יזדקק לתמיכתן לאחר הבחירות. יהדות התורה וש"ס בטוח ילכו עמו. בנט עדיין לא אמר את המילה האחרונה, אבל אם יקבל הרבה מנדטים, ידרוש רוטציה מנתניהו על ראשות הממשלה.

 

פועל לבחירות, אך בתנאים

 

בעוד עם ישראל מתכונן לסגר, יטוס השבוע נתניהו לוושינגטון לטקס חתימה על הסכם עם האמירויות ובחריין. בתחילה ביקש מטוס פרטי על חשבון המדינה עבורו ועבור משפחתו, והפגין עזות מצח וניתוק מהעם. מחשש שהציבור יתרעם על כך במקום להתרשם מההסכמים - יטוס לבסוף נתניהו במטוס גדול יותר, עם הפרדה משאר חברי המשלחת.

 

לאחר שובו מוושינגטון ימשיך נתניהו במסע ההסתה נגד מערכת אכיפת החוק. בכירים בליכוד אומרים כי הח"כים גם "ילכו על הראש" של כחול לבן כדי להביא את האחרונים לפירוק הממשלה ולהקדמת הבחירות. בליכוד מסמנים ביומן שני מועדים לבחירות הבאות: סוף דצמבר - רגע לפני תחילת הליך ההוכחות במשפטו בינואר, או סוף מרץ 2021 - עקב אי־אישור תקציב 2021. ואולם קיום הבחירות במצב תחלואה גבוה הוא בעייתי, הן מבחינת היערכותה של ועדת הבחירות לקיום ההצבעותוהן מבחינתו של נתניהו שחושש שהמשך העלייה בהיקף ההדבקה עוד יפגע בו בקלפי. זוהי, אם כן, עוד סיבה מצדו של נתניהו להטיל סגר בחגים בתקווה שמספר הנדבקים יקטן, ויאפשר לו להקדים את הבחירות.

x