$
בארץ

פרסום ראשון

משרד האוצר: העלות של סגר וריסון מהודק - 19-18 מיליארד שקל

מחר תצביע הממשלה על סגר שיימשך שבועיים החל מערב החג ועל שבועיים נוספים של ריסון מהודק. לפי אגף הכלכלנית הראשית, השבועיים הראשונים יגררו פגיעה של 12-13 מיליארד שקל בתוצר ואלו שאחריהם פגיעה של 6-7 מיליארד שקל

עמרי מילמן 17:4212.09.20

אגף הכלכלנית הראשית במשרד האוצר מעריך כי הפגיעה הכלכלית בתוצר משבועיים סגר ושבועיים נוספים של "ריסון מהודק" כפי שאושר בקבינט ויעלה מחר לאישור הממשלה נאמדת בכ-18-19 מיליארד שקל. כל הארכה של משך זמן הסגר או הריסון המהודק תגדיל את עלות הפגיעה בתוצר.

 

 

 

הערכת האוצר מבוססת על החלטת הקבינט מסוף השבוע, לפיה השבועיים הראשונים יכללו סגר מחמיר יותר מזה שהיה במרץ-אפריל (בעיקר בנוגע למקומות העבודה) שיגרור פגיעה של 12-13 מיליארד שקל. ושבועיים שניים של ריסון מהודק שמאפשר ל-50% מהעובדים להגיע למקומות העבודה, כאשר מתוכם מחצית מהזמן יהיה על תקופת חגים. העלות של השבועיים השניים תעמוד על 6-7 מיליארד שקל. מאחר וטרם התקבלו ההחלטות (ומתי בדיוק יתחיל הסגר), ההערכות ישתנו בהתאם. 

סגר. ארכיון סגר. ארכיון צילום: רויטרס

 

 

ההערכות באוצר הן כי ככל והסגר יימשך יותר זמן ויהיה מחמיר יותר, כך הצמיחה תהיה קרובה יותר לתרחיש המחמיר שהעריכו באוצר והתכווצות התוצר תעמוד על 7.2% (בעוד שבתרחיש המדבר על התאוששות הדרגתית התכווצות התוצר הוערכה ב-5.1%). אחרי החגים, אם יימשך הריסון המהודק, הפגיעה במשק תעמוד על כ-4 מיליארד שקל בשבוע, כאשר שבוע סגר חמור יותר יכול להגיע לפגיעה של 10-11 מיליארד שקל.

 

באוצר מודאגים מהעלויות של סגר וריסון מהודק, גם בתקופת החגים. בעוד שההערכות בנוגע לגירעון היו כי יגיע ל-13.4%. אולם במקרה של סגר, הכנסות המדינה ממסים יירדו לאור הירידה בפעילות, וכן ההוצאות יעלו. גם אם לא יתקבלו צעדי סיוע נוספים, מספר העסקים שמחזור הפעילות שלהם ייפגע למעלה מ-40% יגדל, וכך גם מספר המובטלים.

x