$
בארץ

לאישור הממשלה: 14 ימי סגר ועוד 14 ימים בלי לימודים

ישראל בדרך לסגר כללי: אחרי שעות ארוכות של דיונים אושר בקבינט הקורונה המתווה שהציג נתניהו - שבועיים של סגר מלא ועוד שבועיים עם הגבלות חמורות, בהן סגירת מערכת החינוך ללימודים בבתי הספר ובגנים. הממשלה תידרש לאשר ביום ראשון את המתווה ואת מועד תחילת הסגר - כנראה ביום רביעי או ביום שישי, ערב ראש השנה

ynet 22:3710.09.20
ישראל חוזרת לסגר: לאחר עלייה רצופה בתחלואת הקורונה במשך כל הקיץ, ישראל חוזרת לסגר מלא לשבועיים - ואז לשבועיים נוספים בלי לימודים בבתי הספר ובגנים. זהו המתווה שאישר הערב (חמישי) קבינט הקורונה אחרי שעות ארוכות של דיונים. מועד תחילת הסגר - ככל הנראה ביום רביעי או שישי בשבוע הבא - טרם נקבע. הדיונים בנוגע לתאריכים יימשכו בסוף השבוע, וכנראה ייקבעו סופית בישיבת הממשלה ביום ראשון בשעה 10:00.

 

 

 

ההצעה שאושרה היא להפעיל תוכנית תלת-שלבית לבלימת העלייה בתחלואה על ידי צמצום התקהלויות. בשלב הראשון, שכאמור יחל ביום רביעי הבא או ביום שישי, ערב ראש השנה, יוטל סגר מלא: מערכת החינוך תיסגר (בכיתות ה' ומעלה יבוצע לימוד מרחוק לאורך החגים) ותיסגר פעילות המגזר הפרטי והציבורי למעט עבודות חיוניות, מרכולים, בתי מרקחת ועסקים חיוניים.

 

 

ליצמן. תקף את גמזו ליצמן. תקף את גמזו צילום: משרד הבריאות

 

שמונה שרים תמכו במתווה, אך השרים עמיר פרץ, ישראל כץ, יעקב ליצמן ויזהר שי התנגדו. בשלב כלשהו, המיקרופון בחדר של שר הבריאות לשעבר יעקב ליצמן נותר פתוח והוא נשמע תוקף בחריפות את הפרויקטור פרופ' רוני גמזו: "הוא רוצה להפיל את הממשלה, גמזו. אני מכיר אותו. הוא שיקר לנו".

 

שר הביטחון בני גנץ טען כי צריך לפעול בצורה מסודרת: "בסוף הציבור מסתכל עלינו, ואנחנו צריכים להראות לו שהתבצעה עבודה רצינית. אני מציע שהקבינט יקבל החלטה עקרונית ומשרד הבריאות ביחד עם שאר משרדי הממשלה יגבש את הדיוקים במתווה אחרי שנשמע לאורך סוף השבוע את כל הקולות, גם את הביקורת, וניערך כמו שצריך. בזמן הזה גם מערכת הביטחון ושאר המערכות יחלו את ההיערכות שלהן בשטח".להפיל את הממשלה, גמזו. אני מכיר אותו. הוא שיקר לנו".

 

לפי המתווה שאושר, בשלב זה תבוצע עבודה מהבית ככל הניתן; יותרו תפילות ציבוריות במרחב הפתוח או במרחב הסגור בתנאים שנקבעו בתוכנית ה"רמזור" במצב "אדום"; המסעדות ייסגרו לחלוטין (מלבד משלוחים); וכן מקומות פנאי ובילויים, בתי עסקים ומסחר ותיירות פנים. בנוסף יוטל איסור על תנועת אנשים ליותר מ-500 מטר ממקום המגורים.

 

 

סגר בבני ברק סגר בבני ברק צילום: איי אף פי

 

השלב השני, שיחל בסביבות 1 באוקטובר למשך לפחות 14 יום, יהיה חלופת ה"ריסון המהודק" שאותה העלה פרופ' גמזו. בשלב זה, מערכת החינוך תמשיך להיות סגורה (פרט ללימודים מרחוק של תלמידי כיתות ה' ומעלה), תוגבל תנועת אנשים מחוץ לאזורי המגורים לאורך ימי חג הסוכות (מערב החג למשך תשעה ימים), וכן יוגבלו ההתקהלויות באזורי הארץ בהתאם להגדרות שנקבעו בתוכנית "רמזור" למצב "אדום".

 

לפי ההצעה, מעבר משלב לשלב ייעשה לאחר הערכת מצב ובכפוף לכך שתמונת המצב תצביע על מגמה מתמשכת מובהקת של ירידה בתחלואה. פעילות התחבורה הציבורית תותאם להיקף הפעילות במשק ובהתאם למתוכנת שהונהגה ע"י משרד התחבורה בגל הראשון. כמו כן, משרד האוצר יפעל יחד עם משרד רה"מ ויו"ר המועצה הלאומית לכלכלה לגיבוש רשת ביטחון כלכלית לבעלי עסקים ולאזרחים הצפויים להיפגע כלכלית כתוצאה מההחלטה.

 

מוקדם יותר היום אמר מנכ"ל משרד הבריאות כי תוכנית הרמזור של גמזו כשלה. "התוכנית הדיפרנציאלית תלך ותקיף עוד ועוד מאות אלפים עד שנגיע למשהו דומה מאוד לסגר כללי. אבד הכלח על התוכנית הדיפרנציאלית" 

 

באותו זמן תותר העבודה הציבורית במתכונת חירום ובמגזר הפרטי בהיקף של עד 30 ל-50 אחוזים. השלב השלישי יהיה מעבר לפעילות בהתאם לתוכנית ה"רמזור", מסביבות 15 באוקטובר.

 

 

x