$
בארץ

הנגיד מזהיר: "הקושי מהיעדר התקציב השנה מתגמד מול הקושי הצפוי בשנה הבאה"

בישיבת הממשלה שאישרה תוספת תקציבית של 11 מיליארד שקל, הזהיר נגיד בנק ישראל אמיר ירון מעיכוב נוסף של אישור תקציב המדינה והמשך השימוש בצעדים בודדים ובקופסאות. "אישור תקציב יהיה סמן של יציבות ותכנון, יפחית את אי-הוודאות באשר לפעילות המשק עד סוף 2021, וישקף את תמונת המצב שהממשלה מתכוונת לפעול לאורה בתקופת המשבר"

עמרי מילמן 13:1410.09.20

"אני רוצה לשים זרקור על כך שבהמשך להתאמה התקציבית הנדונה היום, חשוב שהממשלה תאשר בהקדם תקציב לשנת 2021. הקשיים שנבעו מהפעולה עם תקציב המשכי במהלך 2020 הם קטנים לעומת אלו שייגרמו אם הממשלה תמשיך לפעול עם תקציב המשכי גם בשנת 2021".

 

כך אמר אמש נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון, בדיון הממשלה על הגדלת המסגרת התקציבית לשנה הנוכחית ב-11 מיליארד שקל מבלי לאשר תקציב.

 

 

לדברי ירון "בעוד שבשנת 2020 הפער בין תקרת ההוצאה לבין סכום ההוצאה המותר בתקציב ההמשכי היה כ-3%, בשנת 2021 הוא כבר יהיה יותר מ-6%. פער כזה יגרום לריסון של ממש בחלק מהפעולות של הממשלה, ועוד יותר מכך בפעילותם של הגופים הנתמכים על ידה".

 

נגיד בנק ישראל אמיר ירון. אזהרה לממשלה נגיד בנק ישראל אמיר ירון. אזהרה לממשלה צילומים: אלכס קולומויסקי, יאיר שגיא

ירון סבור כי עלולה להיגרם פגיעה לא פרופורציונלית בפעולות התומכות בצמיחה ארוכת הטווח של המשק "שחשיבותן רבה במיוחד בעת הנוכחית – שכן אלו מתוקצבות בחסר תחת כללי תקציב המשכי. יתר על כן, ללא תקציב מאושר ל-2021, הגופים המתוקצבים, ואלו העובדים עם הממשלה, עשויים להיערך מראש לריסון הצפוי ובכך להקדים את ההאטה הצפויה בפעילותם כבר לשנת 2020".

 

ירון התייחס גם לוודאות שמקנה תקציב כזה ולאיתות לחברות הדירוג בכל הנוגע ליציבות הממשלה ואמר כי "בנוסף ליתרונות התפעוליים של אישור תקציב לשנת 2021, למהלך כזה תהיה חשיבות רבה גם בשווקים ובעיני הגופים הבינלאומיים העוקבים אחרי המשק הישראלי. אישור תקציב יהיה סמן של יציבות ותכנון, יפחית את אי-הוודאות באשר לפעילות המשק עד סוף 2021, וישקף את תמונת המצב שהממשלה מתכוונת לפעול לאורה בתקופת המשבר".

 

בתקופה הנוכחית של זעזועים לכלכלה ולחברה בישראל ובעולם יש חשיבות רבה גם לנראות, הדגיש ירון. והשווקים מייחסים חשיבות רבה לדרך בה ממשלות ומדינות מתנהלות בצל המשבר.

 

"אישור תקציב לשנת 2021 יהיה גם הזדמנות להניע תוכניות סדורות להמשך ההתמודדות עם המשבר", הוסיף ירון. "במקום הכרזה על צעדים בודדים שוב ושוב בצורת קופסאות. מהלך כזה גם יאפשר למשרדי הממשלה ולגופים העובדים מולם להיערך בצורה טובה יותר לשנה הבאה". הדברים מרמזים על ביקורת של הנגיד כלפי התנהלות הממשלה עד כה בכל הנוגע לתכנון ארוך טווח.

 

הנגיד התייחס גם לצורך לתכלל את התוכניות שנעשו ואלו שייעשו להגדלת הביקושים בטווח הקצר ולהגדלת הפריון. לדבריו "אישור תקציב לשנת 2021, על בסיס קווים אלה, יגביר את אמון השווקים ואת נכונותם לממן את הצרכים התקציביים הנובעים מהמשבר".

x