$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

מתחת לאף של הליכוד: מגעים לקואליציית מרכז-שמאל במוסדות הציוניים העולמיים

מתלהט המאבק על משרת יו"ר הליכוד העולמי - בין מיקי זוהר יו"ר הקואליציה בכנסת ויעקב חגואל המכהן כעת בתפקיד. ראשי הליכוד והפועל המזרחי במוסדות הלאומיים, נפגשו אתמול עם נציגים של כחול לבן והעבודה כדי להקים קואליציה בשיתוף יש עתיד, מרצ והקונסרבטיבים, אשר תחליף את הקואליציה הימנית הקיימת. מיקי זוהר בתגובה: "לא האמנתי שאפשר למכור את הימין בשביל ג'ובים"

צבי זרחיה 10:0910.09.20
על רקע המאבק על משרת יו"ר הליכוד העולמי - בין מיקי זוהר יו"ר הקואליציה ויעקב חגואל המכהן כעת בתפקיד - ראשי הליכוד והפועל המזרחי במוסדות הציוניים מתכננים להחליף את מבנה הקואליציה במוסדות הלאומיים. חגואל ויו"ר הפועל המזרחי אברהם דובדבני, נפגשו אתמול עם נציגי כחול לבן והעבודה כדי להקים קואליציה בשיתוף יש עתיד, מרצ והקונסרבטיבים.

 

אם תוקם בסופו של דבר קואליציה כזו, תהיה זו מכה קשה לליכוד ולראש הממשלה בנימין נתניהו, המקדם באמצעות יו"ר הקואליציה ח"כ מיקי זוהר (ליכוד) הקמת קואליציה ימנית חרדלית במוסדות הציוניים. גורמים בליכוד הביעו זעם על הפגישה הזו שלדבריהם עלולה להביא לקץ שלטון הימין במוסדות הלאומיים.

 

מימין: אברהם דובדבני ויעקב חגואל מימין: אברהם דובדבני ויעקב חגואל צילום: ההסתדרות הציונית העולמית, ששון תירם

בין חגואל לזוהר מתנהל קרב על איוש משרת יו"ר הליכוד העולמי. ביום ראשון יכונס מרכז הליכוד על מנת לשנות את חוקת המפלגה ולקבוע כי 60% מהבוחרים בארץ ו-40% מבעלי זכות הבחירה בחו"ל יקבעו את זהותו של יו"ר הליכוד העולמי. עד כה, חלוקת היחס היתה הפוכה: 60% לחברי הליכוד מחו"ל ו-40% מישראל.

 

לפני כחודשיים זכה זוהר בבחירות בישראל על בחירת יו"ר הליכוד העולמי. אולם חגואל טוען שבקרב החברים בחו"ל יש לו רוב וכך הוא יכול לזכות בתפקיד. כינוסו של מרכז הליכוד בעניין בא לאחר שבית המשפט המחוזי וכן בית הדין העליון של הליכוד קבע שחוקת הליכוד היא הקובעת. לפיכך, מבקשים בליכוד לשנות את חוקת הליכוד ביום ראשון ולשם כך יש צורך בתמיכה של שני שלישים מהבוחרים.

 

זוהר הוא מועמדו של נתניהו לתפקיד יו"ר הליכוד העולמי. בתמורה להסרת מועמדותו של חגואל למשרת יו"ר הליכוד העולמי, הציע לו זוהר לכהן כיו"ר ההסתדרות הציונית העולמית.

 

מיקי זוהר. מלחמות קואליציה גם במוסדות הלאומיים מיקי זוהר. מלחמות קואליציה גם במוסדות הלאומיים צילום: אוהד צויגנברג

כפי שנחשף השבוע בכלכליסט זוהר גייס קואליציה בהשתתפות הליכוד, ש"ס, ישראל ביתנו, ארץ קודש המקורבת ליהדות התורה, והוא פעל לגייס גם את תמיכת הפועל המזרחי. זוהר הציע ליו"ר הפועל המזרחי אברהם דובדבני שמכהן כיום כיו"ר ההסתדרות הציונית העולמית את משרת יו"ר החטיבה להתיישבות או יו"ר קרן היסוד.

 

זוהר אמר בתגובה כי "הופתעתי מהפגישה שבה השתתפו חגואל ודובדבני. לא האמנתי שאפשר למכור את הימין בשביל ג'ובים. כשבאתי למערכה עניין אותי רק דבר אחד טובת המדינה, הימין והליכוד ולא שום דבר אחר. בעזרת השם ביום ראשון הקרוב חברי מרכז הליכוד יכריעו בעד החזרת המוסדות הלאומיים למקומם הטבעי".

חגואל, דובדבני וכחול לבן סירבו להגיב.

x