$
בארץ

הערכות באוצר: "עלות סגר מלא - 5-6 מיליארד שקל לשבוע, 3-4 מיליארד בחגים"

גורמים במשרד: "אין שום היגיון בסגירת בית קפה ביישוב ירוק, הציבור יתרעם ולא יקבל את זה"; מנכ"לית האוצר הציגה לפרויקטור הקורונה גמזו חלופה לסגר: "לא יהיה איסור על מסחר - אלא רק צמצום"

עמרי מילמן 18:1109.09.20

גורמים באוצר הזהירו היום כי "עלות של סגר מלא תעמוד על 5-6 מיליארד שקל לשבוע רגיל 3-4 מיליארד לשבוע בתקופת החגים". לדבריהם "העלות הכלכלית של הסגר תהיה גבוהה מדי למשק".

 

עוד אמרו הגורמים כי "המשק מתאושש, עסק יכול פתוח ולסגור את עצמו פעם אחת. לתת לו עוד מכה כזו פעם נוספת לתקופה ממושכת זה לרסק את העסקים. אין שום היגיון בסגירת בית קפה ביישוב ירוק, הציבור יתרעם ולא יקבל את זה".

 

בתוך כך, מנכ"לית האוצר קרן טרנר אייל שלחה היום לפרויקטור הקורונה רוני גמזו ומנכ"ל משרד הבריאות חזי לוי מסמך המפרט את עקרונות משרד האוצר לצעדי ריסון עתידיים.

 

בראשית המסמך ציינה טרנר אייל כי "משרד האוצר מתנגד להטלת סגר כללי על האוכלוסייה". ואולם היא מבקשת לקבוע עקרונות מפתח במידה שהממשלה תקדם הגבלות נוספות - למרות התנגדות האוצר העקרונות הם כי חינוך מהגיל הרך ועד כיתה ד' (כולל) יימשך כסדרו, למעט ביישובים אדומים. לטענתם, ההיגיון הבריאותי נובע מכך שילדים פחות מדבקים וכי השארותם בבית תמנע מהוריהם לעבוד.

 

העיקרון השני קובע כי פעילות מקומות עבודה צריכה להמשך כסדרה ובהתאם לתו הסגול. העיקרון השלישי קובע כי לא יהיה איסור על מסחר - אלא לכל היותר צמצום של הפעילות.

 

מחסום בבני ברק מחסום בבני ברק צילום: איי אף פי

 

לפי גורמים באוצר, "איסור של המסחר יביא להתפוררות של אמון הציבור. עם צמצום הוא יידע להתמודד, אך עם איסור יהיה לו קשה להתמודד".

 

משרד האוצר מציע כי במקום סגר ניתן יהיה לשכלל את תוכנית הרמזור של גמזו. לפי הצעת האוצר, במקום סגר מלא, בישובים אדומים תתקיים למידה מרחוק בלבד, מקומות עבודה יפעלו על פי התו הסגול, מקומות מסחר ופנאי יאכלסו עד 10 אנשים בחלל סגור ו-20 בחלל פתוח. קניונים, מוזיאונים וכן אירועים בישיבה במקומות מסומנים יהיו אסורים.

 

ביישובים שאינם אדומים, מערכת החינוך תפעל כסדרה עד כיתה ד', מקומות העבודה יפעלו בהתאם לתו הסגול, מקומות מסחר ופנאי יאכלסו עד 25 בני אדם בחלל סגור ועד 50 בחלל פתוח. לפי ההצעה, ביישובים שאינם אדומים, במקרה של החמרה ניתן יהיה להכיל אדם לכל 14 מ"ר בקניונים ומוזיאונים (לעומת 7 למ"ר כיום).

 

x