$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

הרוקחים פועלים לסיכול יוזמת קיש - לאפשר מכירת קנאביס שלא באמצעות בתי המרקחת

פנו לחברי וועדת הבריאות בכנסת ודרשו מהם להתנגד לסעיף המאפשר הנפקת קנאביס שלא באמצעות בתי המרקחת. דוד פפו, יו"ר הסתדרות הרוקחים: "גם חברות התרופות ירצו להוריד עלויות על חשבון בריאות הציבור"

צלי גרינברג 16:0506.09.20
בתי המרקחת כמרקחה לקראת הצגת שינויי רפורמת הקנאביס של משרד הבריאות שצפויה לעלות בשבועות הקרובים בוועדת הבריאות של הכנסת. עיקר התסיסה בקרב הרוקחים נסבה סביב הסעיף המאפשר לספקי הקנאביס הרפואי למכור מוצריהם ישירות למטופלים, וללא צורך להעביר המוצרים דרך בתי המרקחת.

 

 

השינוי הוא פרי יוזמתו של ח"כ יואב קיש, סגן שר הבריאות האחראי על תיק הקנאביס הרפואי, אותו הוא מבקש לכלול במסגרת סל השינויים שהוא מוביל לרפורמת הקנאביס של משרד הבריאות, ומתוך מטרה להוזיל את עלות הטיפול בקנאביס רפואי.

 

ח"כ יואב קיש ח"כ יואב קיש צילום: יואב דודקביץ

 

ההוזלה אמורה לנבוע מצמצום חוליות שרשרת הערך בתחום, ובעיקר זו האחרונה - בתי המרקחת, הגובים 25%-35% עמלת ניפוק קנאביס רפואי. ספקי ומטופלי הקנאביס הרפואי טוענים כי מחיר המוצרים התייקר בעד מאות שקלים למטופל, בהתאם למוצר והכמות הנצרכים, בעיקר עקב עמלה זו.

 

הרוקחים, עם זאת, טוענים כי עמלת הניפוק עומדת על כ-12%-17% בלבד, וכי העמלה הנלקחת על מוצרי הקנאביס הרפואי אף נמוכה במספר מקרים מזו הנלקחת על תרופות מרשם מסוימות אחרות.

 

הרוקחים טוענים עוד, כי הנפקה של תרופות או חומרים רפואיים, ובייחוד חומרים או תרופות המצריכות מרשם כדוגמת הקנאביס הרפואי, מחייבות בהליך בקרה באמצעות בתי מרקחת. ללא הליך הבקרה, הם טוענים, בריאות ציבור החולים והמטופלים עלול להיפגע.

 

מאבק הרוקחים נובע מהמשמעות הכלכלית של השינוי המוצע, שיוביל לאובדן הכנסה הנאמד בעשרות מיליוני שקלים בשנה לבתי המרקחת, על ידי החלפתם בספקי הקנאביס הרפואי. במסגרת השינוי יוכלו אלו האחרונים למכור מוצריהם ישירות למטופלים, וללא צורך להעבירם דרך בתי המרקחת, כמתחייב כיום.

 

 

קנאביס רפואי קנאביס רפואי צילום: שאטרסטוק

 

המאבק של בתי המרקחת בשינוי החריף בשבוע האחרון, בשל חששם שהפגיעה שיספגו מהמהלך תהיה עמוקה, יותר מאיבוד נתח שוק במכירת מוצרי קנאביס רפואי, ועלולה ליצור תקדים שיתמרץ את חברות התרופות לשינוי מבני דומה, במסגרתו ימכרו גם הם ישירות לצרכנים, וללא צורך במעבר דרך בתי המרקחת.

 

דוד פפו, יו"ר הסתדרות הרוקחים, כתב במהלך שבוע שעבר לבעלי בתי המרקחת החברים בהסתדרות, כי "משרד הבריאות עתיד להכניס שינוי חקיקה שכל כולו מיועד לשבור את בתי המרקחת. השינוי מאפשר לנפק סם מסוכן (קנאביס) על פי מרשם רופא, לא בבית מרקחת. היום זה תקדים, מחר זה הנורמה. בעתיד הלא רחוק ניתן יהיה לנפק כל תרופת מרשם בכל מקום. אל תשלו את עצמכם, הקנאביס הוא לא הסיפור. לראשונה עומד משרד הבריאות לקבוע בחוק כי לא צריך יותר בית מרקחת כדי לכבד מרשם לתרופה".

 

פפו אמר ל'כלכליסט', כי "אנו מתחילים במאמצים אל מול חברי הוועדה כבר עתה, שכן עלול להתבצע מחטף של הדקה ה-90 רק כדי למנוע ההתנגדויות שלנו. העברת השינוי באמצעות הסעיף המאפשר למכור קנאביס לצד בתי המרקחת וכולל את המילים 'או במקום אחר' היא הרס ענף הרוקחות. שכן יש להבין שהקנאביס הוא רק הפתיח, ולאחריו גם חברות התרופות ירצו להוריד מעצמם עלויות על חשבון בריאות הציבור. הדבר מסכל כל אפשרות של בקרה, שמניסיוננו הקצר בתחום הקנאביס, הוא יותר מנדרש. השינוי המוצע מעיד על חוסר הבנה של המציע לגבי תפקיד הרוקח, ומשמעותו לבריאות הציבור. אנו אמנם נלחמים על המקצוע והפרנסה הנובעת ממנו, אבל הייעוד שלנו הוא להיות שומרי הסף בכל הנוגע לתרופות ומינונן לציבור, וזה חלק מהמאבק".

 

פפו הפציר בחברי ההסתדרות להתגייס ולהשפיע, ובמכתבו לרוקחים הוסיף: "כל פנייה שלכם לשר הבריאות, סגן שר הבריאות (העומד מאחורי ההחלטה), לחברי הכנסת, או לכל גורם אחר, שיכול להשפיע, היא קריטית. אנו נאבקים על המקצוע שלנו, על בתי המרקחת, על הפרנסה שלנו ועל עתידנו".
x