בארץ

איגוד הפנימאים מזהיר: "שביתת המעבדות עלולה לסכן חולים"

הרופאים בבתי החולים מתריעים מפני השביתה שנמשכת בבתיה"ח הממשלתיים, וטוענים: "הממשלה מתעלמת ומשרד הבריאות מנותק"; יו"ר האיגוד לרפואה פנימית, פרופ' אבישי אליס: "עבדנו בצורה עיוורת, לא ניתן לאבחן ולטפל בחולים"

אדריאן פילוט 22:0005.09.20
רופאים בבתי החולים מתריעים מפני שביתת עובדי המעבדות. "אנו עובדים על עיוור ועלולים לסכן חולים. הממשלה מתעלמת ומשרד הבריאות מנותק", אמר ל"כלכליסט" פרופ' אבישי אליס, יו"ר האיגוד הישראלי לרפואה פנימית.

 

 

 

בסוף השבוע חייב בית המשפט את עובדי שירותי בריאות כללית לשוב לעבודה, אך התיר את שביתת המעבדות בבתי החולים הממשלתיים. "בתי חולים לא יכולים להתנהל ללא בדיקות מעבדה, שהן עמוד התווך ברפואה המודרנית. השבוע פשוט עבדנו בצורה עיוורת", אמר פרופ' אליס בתגובה על המשך השביתה של עובדי המעבדות בבתי החולים. "בלי מעבדות לא ניתן לאבחן ולטפל בחולים, וברור שהדבר משפיע על חיי אדם. אי אפשר להתאים טיפול אנטיביוטי למטופלים, לא ניתן לבצע ניתוחים אלקטיביים, לא ניתנות מנות דם לחולים במחלקות, אין אפשרות לעקוב אחרי מדדים חיוניים של חולים מאושפזים ואין יכולת לשחרר חולים לביתם ולפנות מקום במחלקות".

 

 

פרופ' אבישי אליס פרופ' אבישי אליס

 

לדברי פרופ' אליס, לשביתת המעבדות יש השפעה עצומה בכל תחום רפואי כמעט. "במחלקות הפנימיות, בלי בדיקות מעבדה אנחנו עלולים לפספס חולים ולסכן אותם", הזהיר.

 

לדבריו, הזנחת המעבדות לאורך השנים גרמה לקריסה של המערך וכעת גורמת לחוסר יכולת לגייס כוח אדם איכותי. "כל השבוע עוסקים בערים ירוקות ואדומות, במאבקים של פרופ' רוני גמזו ובנתוני חולי קורונה, אבל מתעלמים מהקטסטרופה שאנו חווים בבתי החולים. גם הממשלה מתעלמת מהדרמה אצלנו השבוע. כנראה שאף אחד במשרד הבריאות לא מתייחס אליה ברצינות. זה הסיפור הכי החשוב היום, אבל מתחיל שבוע שני של שביתת מעבדות בבתי החולים הממשלתיים וכולם שותקים".

x